*99592*

 

Супрун О.С.

Волинський національний університет імені Лесі Українки, Україна

Вектори зовнішньоторговельної політики Волинської області в умовах зростання відкритості економіки України

 

Послідовний перехід багатьох країн світу до економіки відкритого типу, орієнтованої на зовнішній ринок, є основною тенденцією світо господарського розвитку декількох останніх десятиліть. Одним із пріоритетів державної політики України є інтеграція її регіонів у світове господарство. Вона здійснюється шляхом проведення активної ліберальної зовнішньоекономічної політики та формування сприятливого для іноземного підприємництва й інвестування середовища.

Перехід до політики відкритості забезпечує: поглиблення спеціалізації та кооперації, що сприяє зростанню продуктивності й ефективності праці; розповсюдження світового досвіду через систему розвинених міжнародних відносин; зростанню конкуренції між вітчизняними виробниками, що стимулюється на світовому ринку; зростанню добробуту населення [2,с.39].

В умовах відкритості національної економіки основними векторами зовнішньоторговельної політики Волинської області є співпраця з країнами Європи та СНД. У переліку країн ЄС, з якими область має економічні відносини, провідне місце належить Німеччині, Польщі, Словаччині. Активно підтримуються торгово-економічні стосунки з іншими державами-членами ЄС, зокрема, з Австрією, Бельгією, Італією, Латвією, Литвою, Португалією, Угорщиною та Чехією.

Із 11 країн СНД, з якими співпрацюють суб’єкти господарювання області, провідні місця належать Російській Федерації та Республіці Білорусь [5].

За даними Держмитслужби України, господарюючі суб’єкти області у січні–жовтні експортували товарів на 529,0 млн дол.США , імпортували – на 852,6 млн дол.США, що відповідно в півтора та в 1,9 раз більше, ніж у 2010 році.

Зовнішньоторговельні операції товарами здійснювались з партнерами 88 країн світу.

Основними ринками збуту і купівлі товарів є країни Європейського Союзу, на які припадає 65% загального обсягу експорту та 68% – імпорту. Частка країн СНД в експорті становить більше третини, в імпорті – 27%.

Підприємства області відправляли переважно електричне обладнання, механічні пристрої, молочну продукцію, деревину, меблі, текстильний одяг, м’ясопродукти, пластмаси, полімерні матеріали. Одержували нафтопродукти, електричне обладнання, транспортні засоби, пластмаси, полімерні матеріали, чорні метали, вироби з деревини.

Найбільші обсяги як експорту, так і імпорту товарів здійснювали підприємства обласного центру, Луцького району та міст обласного значення [1].

Щодо географічної структури зовнішньої торгівлі товарами області за січень – жовтень 2011 року, то варто відзначити, що у структурі експорту на країни СНД припадало 177191,7 тис дол. США, що у % до січня – жовтня 2010 року складало 148,7%. У товарній структурі імпорту на країни СНД припадало 227385,8 тис дол. США, що у % до січня – жовтня 2010 року складало 388,7%. Сальдо було від’ємне і складало - 50194,1 тис дол. США.

Щодо географічної структури зовнішньої торгівлі товарами області за січень – жовтень 2011 року з країнами Європи, то варто відзначити, що у структурі експорту на дані країни припадало 343407,4 тис дол. США, імпорту –  586206,3 тис дол. США. Сальдо було від’ємне і становило  –242798,9 тис дол. США. Щодо країн Азії, то показники наступні: експорт - 5729,7 тис дол. США, імпорт - 28372,0 тис дол. США. Сальдо знову було від’ємне і становило –22642,3 тис дол. США [4].

Найбільшими споживачами продукції волинського виробництва є Німеччина (30,3% від загальнообласного обсягу експорту товарів), Російська Федерація (24,1%), Польща (10,2%), Угорщина (10%), Казахстан (4,6%) та Білорусь (4%). Крім того, значно зросли поставки товарів до Азербайджану, Грузії, Данії, Іспанії, Латвії, Об'єднаних Арабських Еміратів, Румунії.

У товарній структурі експорту переважали електричне устаткування (29,2% від сукупного експорту регіону), молочні продукти (16,1%), котли, машини, апарати і механічні пристрої (14,4%), деревина та вироби з неї (9,7%), меблі (8,1%), текстиль та вироби з нього (4,6%), білкові речовини (3,2%), готові харчові продукти (2,9%), полімерні матеріали, пластмаси (2,4%).

Значні обсяги імпорту товарів надійшли з Польщі (23,3% від загальнообласного обсягу імпорту), Угорщини (18,8%), Німеччини (17,4%), Білорусі (6,7%) та Бразилії (6,3%). Номенклатуру імпортованих товарів складають електричні машини та устаткування (15,7% від сукупного імпорту), транспортні засоби (14,6%), полімерні матеріали (12,8%), готові харчові продукти (9,3%), продукти тваринного походження (7,1%), нафта та продукти її перегонки (7%), механічні пристрої (6,1%), деревина та вироби з неї (5,2%), чорні метали (4,8%) [5].

Із метою вдосконалення розвитку зовнішньоекономічної діяльності Волинської області необхідно здійснити такі заходи:

─ покращити територіальну структуру зовнішньоекономічної діяльності, зокрема зменшивши надмірну територіальну концентрацію у трьох центрах зовнішньої торгівлі (Луцьк, Ковель, Нововолинськ) при дуже низькій зовнішньоекономічній активності інших районів;

  розширювати географічну структуру зовнішньоекономічних зв’язків області;

─ підвищити рівень конкурентоспроможності українських товарів на закордонних ринках;

─ освоїти нові нетрадиційні ринки експорту;

─ використати імпорт товарів (робіт, послуг) як засіб підвищення рівня конкуренції на внутрішньому ринку з одночасним захистом національних виробників [3,с.674]

У цілому рівень розвитку зовнішньої торгівлі Волинської області є невисоким, хоча із завершенням ринкової перебудови масштаби її зростуть. Загалом, зовнішньоекономічна діяльність Волинської області вже є сформованою, але ще не реалізовані всі економічні переваги прикордонного положення, ще не відбулося реструктуризації експортно-імпортних потоків регіону через зниження частки сировинних товарів для покращення умов зовнішньої торгівлі. Основними векторами зовнішньоторговельної політики Волині є країни Європи та СНД, проте й із іншими країнами відбувається співробітництво.

Література:

1.        Головне управління статистики у Волинській області [електронний ресурс] // Режим доступу: http://www.lutsk.ukrstat.gov.ua/

2.        Губіна В. Розвиток зовнішньоекономічних зв’язків регіону в умовах зростання відкритості національної економіки / В. Губіна // Вісник КНТЕУ. – 2009. - №5. – С.39 – 45

3.        Європейська інтеграція : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / [С. В. Федонюк [та ін.] ; за ред.: С. В. Федонюка, В. Й. Лажніка] ; Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. - Луцьк : Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки, 2008. – 759

4.        Статистичний щорічник Волинь – 2010 (Головне управління статистики) – за ред. М.І.Мотиль. – Луцьк,2011. – 569с.

5.        Супрун О.С. Зовнішня торгівля Волинської області як основа економічної інтеграції країни  // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції аспірантів і студентів ’’Волинь очима молодих науковців: минуле, сучасне, майбутнє’’ (12-13 травня 2010 року) : у 2 т. Т.1. – Луцьк: Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки,2010. – с.112