*99663*

 Економічні науки/15. Державне регулювання економіки

 

Веселий І.О., здобувач

 

Донецький державний університет управління, Україна

 

Конкурентна карта банківського ринку 

 

Конкурентна перевага, яку мають на конкретних ринках банки, є істотним чинником клімату або конкурентної ситуації на ринку банківських послуг. Конкурентна перевага визначається набором характеристик, властивостей банківської послуги, який створює для банку певну перевагу над своїми прямими конкурентами. Перевага оцінюється відносним, порівняльним станом, положенням банку по відношенню до конкурента, що займає найкращу позицію на банківському ринку. Вона може бути зовнішньою і внутрішньою. Конкурентна перевага є зовнішньою, якщо вона заснована на відмітних якостях банківської послуги, які утворюють «цінність для покупця», зважаючи на скорочення витрат або підвищення ефективності. Зовнішня конкурентна перевага збільшує ринкову силу банку, тобто його здатність змусити ринок прийняти ціну банківських послуг, вищу, ніж у пріоритетних (найнебезпечніших) конкурентів, але що не забезпечують відповідної відмітної якості. Внутрішня конкурентна перевага базується на перевазі банку відносно витрат, яке створює «цінність для виготівника» і меншу собівартість, чим у конкурента. Ця перевага може створюватися завдяки здійсненню стратегії домінування по витратах за рахунок впровадження організаційних і продуктових нововведень фірми. Таким чином співвідношення «ринкової сили» і «продуктивності» може характеризувати рівень конкурентної переваги фірми перед конкурентами [1, c.156].

Вихідним моментом для аналізу поведінки банку на ринку, постановки стратегічних завдань маркетингу, розробки плану маркетингу, для вибору та формування стратегії банку вважаємо побудову конкурентної карти ринку.

Методологічною основою аналізу конкурентної ситуації є ідея ринкової частки. Під ринковою часткою ми розуміємо частину залучених чи розміщених коштів, яка припадає на окремий банк, відносно сукупного їх обсягу на цьому ринку [2, c.13].

Пропонується інтенсивність конкуренції (IK) визначати двома показниками IKр, IKч, які характеризують динаміку зростання ринку та розподіл ринкових часток конкурентів:

1) інтенсивність конкуренції за динамікою ринку (IKр) характеризує можливості зростання банку без зіткнення з інтересами конкурентів;

2) інтенсивність конкуренції за розподілом ринкових часток (IKч) характеризує силу впливу з боку конкурентів, які мають рівну ринкову частку та, можливо, перебувають в аналогічній ситуації.

Конкурентна карта дозволяє  визначити  конкурентну позицію банку по 24 – бальній шкалі, причому 1 – найкраща позиція, 24 – найгірша (табл. 1).

Таблиця 1

Матриця формування конкурентної карти ринку

Конкурентна позиція  за розподілом

ринкових

часток (IKч)

 

Конкурентна

позиція  за

динамікою ринку (IKр)

Групи банків

I

II

III

IV

міцна

середня

слабка

міцна

середня

слабка

міцна

середня

слабка

міцна

середня

слабка

покращується

1

9

17

2

10

18

3

11

19

4

12

20

погіршується

5

13

21

6

14

22

7

15

23

8

16

24

 

Найбільш значимий статус у банків першої групи – лідерів ринку з конкурентною позицією, яка покращується; найслабший – у банків четвертої групи, чия конкурентна позиція  погіршується.

У табл. 2 наведено результати розрахунку середньозважених процентних ставок  і рейтингів привабливості депозитів комерційних банків.

Таблиця 2

Результати розрахунку середньозважених процентних ставок  і рейтингів привабливості депозитів комерційних банків

Назва банку

Середньозважена процентна ставка, %

Рейтингове місце

Сума місць

Рейтинг

гривня

долар США

євро

гривня

долар США

євро

ПрАТ «Актив-банк»

16,96

7,35

6,83

2

3

2

7

1-2

ПАТ КБ «Надра»

13,25

7,33

6,20

8

4

3

15

5

ПАТ Банку Кіпру

13,28

5,78

0,5

7

7

9

23

8

ПАТ «ПУМБ»

14,7

6,04

3,7

6

6

6

18

6-7

ПАТ «Петрокоммерц-Україна»

10,80

4,40

2,55

9

8

7

24

9

ПАТ «Південний»

15,54

6,93

4,47

4

5

5

14

4

ПАТ «Платінум-банк»

15,91

7,80

6,13

3

2

4

9

3

ПАТ «Приватбанк»

15,35

7,94

6,94

5

1

1

7

1-2

ПАТ «Хрещатик»

18,13

2,88

1,88

1

9

8

18

6-7

 

Середньозважені за термінами у річному вимірі ставки процентів по депозитам в національній та іноземній валютах розраховані за формулами:

,

де  - середньоарифметична  процентна ставка по банку (розраховується у розрізі валют: гривня, долар США, євро);

 - види депозитів;

 - середньозважена процентна ставка по і-ому виду депозиту (розраховується у розрізі валют: гривня, долар США, євро);

де процентна ставка по і-ому виду депозиту терміном зберігання (розраховується у розрізі валют: гривня, долар США, євро).

Середньозважені процентні ставки використовуються унаслідок складності порівняння депозитних програм через їх різноманіття. Так ПАТ КБ «Надра», ПАТ «Південний», ПАТ «Платінум-банк», на відміну від інших досліджуваних банків не залучають депозитів терміном на 1 місяць. ПАТ «Хрещатик», ПАТ «Південний» пропонують депозити терміном  4 місяці, ПАТ «Південний» - терміном на 13 місяців, ПАТ «Платінум-банк» - 15 місяців. Рейтингове місце у розрізі валют визначалося у результаті ранжування  середньозважених процентних ставок по мірі їх зменшення, загальний рейтинг визначено за сумою місць (ранжування по мірі її зростання). Перше і друге місце за рейтингом привабливості депозитів посіли ПрАТ «Актив-банк» , ПАТ «Приватбанк», третє місце має ПАТ «Платінум-банк», найменш привабливі позиції з досліджуваних банків мають ПАТ Банку Кіпру (8 місце), ПАТ «Петрокоммерц-Україна» (9 місце).

Таким чином, для оцінки цінової конкуренції пропонується визначати рейтингові оцінки за окремими продуктами, а комплексну рейтингову оцінку встановлювати  за методом суми місць.

Література

1.   Шевченко Л. С. Конкурентная диагностика фирмы: концепция, содержание, методы: монография / Л.С. Шевченко,  В.И. Торкатюк, Н.А. Кизим / НАН Украины; Научно-исследовательский центр индустриальных проблем развития; Харьковская национальная академия городского хозяйства. - Х. : ИНЖЭК, 2008. - 240с. - ISBN 978-966-392-221-8.

 

 

2.   Штейн О.І. Стратегія комерційного банку на ринку банківських послуг: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 [Текст] / О.І. Штейн; Київ. нац. екон. ун-т. - К., 2005. - 19 с.