*99111*

Лозов’ягіна Олена, Клімович И. М

Харківський торгово-економічний інститут КНТЕУ

 

 

Сучасні проблеми та особливості автострахування в Україні

 

На сьогоднішній день ринок страхування в Україні має досить складне становище. На це вплинуло багато факторів, зокрема фінансова криза, яка понесла за собою тяжкі наслідки, нестабільне політичне становище країни. Водночас світова практика показує, що страховий ринок сприяє розвитку економіки країни та розв’язання соціальних проблем громадян.

 Особливої уваги потребують проблеми соціального захисту громадян в системі авто страхування, що обумовлене зростанням кількості автомобілів в Україні, стрімким збільшенням аварій на дорогах, що шкодять здоров’ю громадян та їх майну. Тому дана проблема з кожним роком набуває все більшої актуальності. Вітчизняний автостраховий ринок потребує більш ширшого вивчення.

Проблеми автострахування  у своїх роботах висвітлювало багато вітчизняних та зарубіжних авторів.  Це зокрема В. Бабенко, К. Турбіна, С Осадець,В. Ременяк, Н. Онищенко та інші. Кожен з них працював в певній сфері страхування, але в цілому вони внесли значний внесок в розвиток галузі.Ціль даної статті  є розгляд  та дослідження ринку автострахування в Україні на сьогодні та головних проблем розвитку галузі страхування.

Страховий ринок в Україні молодий та потребує глибшого дослідження. Саме це ускладнює роботу страхових компаній. На ряду з цим виникають такі проблеми: відсутність дієвого контролю з боку держави за дотриманням автовласниками чинного законодавства;   невисока страхова культура автовласників;  менталітет громадян; відсутність довіри до страховиків;  низька платоспроможність автовласників.

За словами деяких експертів, на ринку дуже багато компаній допущених до реалізації полісів. На їхню думку, їх має бути не більше десяти.

Негативною тенденцією також є і те, що в Україні наявне страхове шахрайство. Адже не секрет, що багато компаній намагаються вчиняти певні дії з метою відмови у виплаті відшкодування або зменшення його розміру. До таких дій можна віднести: можливість пропорційного відшкодування в залежності від періоду дії полісу; вчинення грубих порушень правил дорожнього руху, тоді як у відповідних нормативних актах такий термін взагалі відсутній; проблеми з експертною оцінкою транспортного засобу .

Сектор автострахування, до якого відноситься авто-каско та обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземного транспорту продовжує займати більше половини страхового портфелю класичних компаній. Незважаючи на високу збитковість, автострахування залишається пріоритетним напрямком страхового бізнесу для класичних компаній, оскільки дозволяє залучати нових клієнтів.

 За даними Держфінпослуг, витрати автостраховиків постійно зростають, при цьому потік страхових премій знижується. За таких умов все більше страховиків стають неплатоспроможними але за підсумками 2010 року проявляються позитивні тенденції розвитку обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів в Україні. Кількість забезпечених транспортних засобів зросла на 5% і досягла рівня 70% від загальної кількості транспортних засобів, які приймають участь у дорожньому русі. Збільшення кількості укладених договорів в умовах значного зниження продажів автомобілів та призупинення кредитування громадян свідчить про усвідомлення водіями нагальної необхідності обов’язкового страхування автотранспорту. Для останніх років характерним було зростання загального обсягу виплат страхових відшкодувань. Їх обсяг зріс більше ніж на 20% у порівнянні з попередніми роками. Позитивною тенденцією для автостраховиків є зниження кількості ДТП внаслідок удосконалення системи контролю за дорогами та збільшення рівня фінансової відповідальності за скоєні правопорушення.

У 2010-2011 роках здійснено ряд заходів, спрямованих на якісне удосконалення системи обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, зокрема: скасування «короткострокових» полісів за договорами внутрішнього страхування для транспортних засобів, зареєстрованих в Україні та встановлення одного типу договору; запровадження системи моніторингу платоспроможності страховиків-членів МТСБУ; запровадження системи спрощеної фіксації обставин ДТП із застосуванням «європротоколу» без участі працівників ДАІ.

Враховуючи всі перелічені плюси та мінуси автострахування в Україні, слід зауважити, що його функціональні характеристики не відповідають реальним потребам держави та європейським стандартам. За даними Міністерства фінансів частка премій українських страховиків складає близько 0,2% загальних премій в Європі. На душу населення у середньому припадає приблизно 52 єврострахові премії, що дуже відрізняється від інших країн. Рівень нашої держави, порівняно з іншими значно відрізняється. Так, наприклад у Німеччині – 1250 євро становлять страхові премії.

Таким чином, основними проблемами сучасного ринку автострахування України є :

1)                недосконалість законодавчого регулювання у сфері автострахування;

2)                відсутність необхідної кількості інформації про всі види автострахування;

3)                низький рівень довіри до страховиків, що супроводжує ухилення автовласників від укладання договорів;

4)                неякісні послуги автострахування.

         Вирішення саме цих проблем дозволить покращити ситуацію на страховому ринку, а також вдосконалення існуючих методів, а не впровадження нових.