*99439*

Економічні науки/7. Облік і аудит

Харишин В. В.

Львівський національний університет імені Івана Франка

Внутрішній аудит: проблеми та перспективи розвитку в Україні

Ефективна діяльність підприємницької діяльності багато в чому залежить від дієвої організації системи незалежного внутрішньогосподарського контролю – аудиту. Оскільки аудит дає можливість здійснювати контроль за ефективністю використання ресурсів (людських, фінансових, матеріальних), браку інформації, яка необхідна для прийняття ефективних управлінських рішень, виправлення показників фінансової звітності, шахрайства та фінансових зловживань з боку менеджменту та персоналу. Створення на вітчизняних підприємствах підрозділів внутрішнього аудиту та нормативного регулювання їхньої діяльності на сьогодні являється актуальним, складним та багатогранним питанням.

Проблеми розвитку внутрішнього аудиту привертають увагу багатьох фахівців, про що свідчать значна кількість наукових публікацій, присвячених цій темі. Серед зарубіжних та вітчизняних науковців, що займалися дослідженням цієї проблеми слід назвати А.Білоуса, В.Кодацького, В.Кравченка, О.Макеєва, О.Пишну та інших. Проте, проблеми удосконалення внутрішнього аудиту залишається не вирішеними і потребують додаткового дослідження.

Метою даної роботи є висвітлення основних проблем розвитку внутрішнього аудиту та визначення перспектив його реалізації на вітчизняних підприємствах України.

Під внутрішнім аудитом необхідно розуміти організовану на підприємстві систему контролю, що діє в інтересах його керівництва або власників, регламентовану внутрішніми документами, метою якої є додержання встановленого порядку здійснення бухгалтерського обліку і надійності функціонування внутрішнього контролю. Внутрішній аудит має функціонувати як незалежна діяльність на підприємстві. Організовує його керівництво підприємства для перевірки та оцінки роботи окремих підрозділів, служб, об'єктів обліку [1, с. 55].

Основними завданнями внутрішнього аудиту є[3, с. 33]:

   попередження економічно недоцільних та незаконних операцій, а також причин та видів відхилень включаючи порушення положень статуту облікової політики чи посадових обов’язків найманого персоналу;

   нагляд за різними процесами, що можуть мати місце на підприємстві, але при цьому не мають прямого відношення до основної діяльності підприємства;

   надання кваліфікаційної допомоги власникам, керівництву та менеджерам, а також контроль за налагодженістю взаємодії та співпраці між окремими структурними підрозділами підприємства.

Робота внутрішніх аудиторів за своєю суттю – це виконання частини функцій керівництва підприємства. Служба внутрішнього аудиту відповідає перед керівництвом підприємства за ефективне функціонування та удосконалення системи бухгалтерського обліку, достовірність фінансової й оперативної інформації, дотримання українського законодавства.

Але в Україні цей вид контролю поки що не набув достатнього розвитку і поширеного застосування в практиці на підприємствах, тому що багато з них, нажаль, недостатньо проінформовані в необхідності та важливості внутрішнього аудиту.

Створення сучасного внутрішнього аудиту неможливе без застосування інформаційних технологій. Застосування комп’ютерної техніки значно впливає на якість проведення контролю та ефективність аудиторських процедур [2, с. 3].

Ефективний внутрішній аудит може знизити витрати компанії на зовнішній аудит, якщо зовнішній аудитор буде мати можливість покладатися на результати роботи внутрішнього аудиту, що скоротить обсяг аудиторських процедур, виконуваних зовнішнім аудитором.

Можна виокремити такі принципи та вимоги щодо організації ефективної системи внутрішнього аудиту на підприємстві: надійність, динамічність, адаптивність, саморегуляція,   постійність, безперервність розвитку та удосконалення системи внутрішнього аудиту [5, с. 102].

На практиці, вітчизняні підприємства відмовляються від створення системи внутрішнього аудиту, аргументуючи це, насамперед, нестачею коштів на її утримання. Але асигнування на утримання такого відділу можна отримати за рахунок виявлених внутрішнім аудитом резервів підвищення ефективності роботи підприємств, зниження собівартості продукції, збільшення прибутків тощо.

Стан внутрішнього аудиту в Україні супроводжується низкою проблемних аспектів, а саме: недостатня кількість методичних розробок з аудиторського контролю; недосконалість діючої нормативно-правової бази у сфері регулювання внутрішнього аудиту; брак достатнього досвіду аудиторської діяльності; недостатня кількість кваліфікованих аудиторських кадрів; відсутність типових форм документів з аудиту в цілому та внутрішнього аудиту зокрема. Така ситуація потребує негайного вирішення, адже унеможливлює  подальший розвиток внутрішнього аудиту [5, с. 103].

В цілому, запровадження внутрішнього аудиту на підприємстві характеризується такими перевагами: виявлення резервів засобів та джерел фінансування підприємства; розроблення рекомендацій щодо удосконалення системи обліку на підприємстві, що в кінцевому результаті призведе до економії витрат; ефективна система внутрішнього аудиту на підприємстві значно підвищує інтерес інвесторів до таких підприємств [4, с. 55].

Отже, ситуація, що склалася в Україні, потребує вирішення проблем, які мають місце в організації внутрішнього аудиту і роблять неможливим успішний розвиток внутрішнього аудиту. Першочерговим завданнями, на нашу думку, є:

   удосконалення законодавчого регулювання внутрішнього аудиту;

   визначення на методичному рівні принципів внутрішнього аудиту;

   подальша розробка і впровадження нормативів внутрішнього аудиту;

   поліпшення методики та організації внутрішнього аудиту, його якості;

   ідентифікація і усунення «слабких» місць в системі управління;

   оцінка ефективності інформаційних систем підприємства;

   контроль за виконанням управлінських рішень та поточної діяльності окремих структурних підрозділів підприємства;

   попередження шахрайств, помилок недоліків.

Вирішення зазначених проблем спрямоване на укріплення позицій та авторитету вітчизняного аудиту в цілому та внутрішнього аудиту підприємств зокрема.

 

Література:

1. Білоусов А. Внутрішній аудит: перспективи розвитку і методика організації на підприємствах України / А.Білоусов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2001. – №2. – С. 54-59.

2. Кодацький В.П. Проблеми внутрішнього аудиту // Економіка. Фінанси. Право. – 2007. – №6. – С. 3-7.

3. Кравченко В.В. Проблеми та перспективи розвитку внутрішнього аудиту в сучасних умовах господарювання / В.В.Кравченко // Наукові праці КНЕУ: Економічні науки. – 2010. – № 17. – С. 32-35.  

4. Макеєва О. Перспективи розвитку внутрішнього аудиту в Україні / О.Макеєва // Економіст. – 2010. – №6. – С. 54-57.

5. Пишна О.Б. Концептуальна модель системи внутрішнього контролю в управлінні фінансово-господарською діяльністю підприємства // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції «Бухгалтерський облік та фінансова звітність як інструменти контролю». Секція IV Система внутрішнього контролю (СВК) та міжнародні стандарти аудиту (МСА). Дніпропетровськ: Наука і освіта. 2004. С. 101-104.