*99467*

Економічні науки/7. Облік і аудит

Левус Н. М.

Львівський національний університет імені Івана Франка

Внутрішній аудит та особливості його організації на підприємстві

Сучасна економічна ситуація країни та діяльність великих підприємств передбачає здійснення комплексу заходів щодо удосконалення їхньої діяльності для підтримки конкурентоспроможності на ринку та підвищення прибутковості. Одним із способів покращення становища підприємства та підтримки його в конкурентоспроможному стані є здійснення аудиту та запровадження служби внутрішнього аудиту.

Для української практики поняття «внутрішній аудит» − нове, воно неопрацьоване теоретично і майже не застосовується практично.

Проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні полягають у виробленні комплексного, системного підходу і пов’язаних з ним методичних рішень, які б забезпечили практичні умови для створення і ефективного функціонування служб внутрішнього аудиту на підприємствах України.

Важливою складовою загальної проблеми розвитку внутрішнього аудиту в Україні є майже повна відсутність його методичного забезпечення, що призводить до прогалин в його теорії та практиці.

Питання організації внутрішнього аудиту на підприємстві досліджували М.Т.Білуха, Л.П.Кулаковська, Ю.В.Піча, В.С.Рудницький, Н.А.Бортник, Я.В.Мех., Ф.Ф.Бутинець, П.Н.Майданевич, С.К.Федосеев, О.А.Олейник та ін.

Внутрішній аудит – це незалежна діяльність з перевірки та оцінки роботи суб'єкта господарювання в його інтересах. Внутрішній аудит має функціонувати як незалежна діяльність на підприємстві. Метою внутрішнього аудиту – сприяння ефективному виконанню завдань і цілей, задля яких функціонує підприємство. Організовує його керівництво підприємства для перевірки та оцінки роботи окремих підрозділів, служб, об’єктів обліку тощо [2, с. 212].

Організація процесу внутрішнього аудиту зумовлена необхідністю надання користувачам результатів діяльності служби внутрішнього аудиту (СВА) достовірної інформації про діяльність підприємства, розробки пропозицій щодо удосконалення діяльності підприємства та для визначення меж та засобів діяльності СВА при здійсненні перевірки.

В економічній літературі розглядаються передумови для ефективної організації процесу внутрішнього аудиту. До таких передумов відносять [3, с. 45]:

впровадження нових форм контролю, які відповідають нинішнім ринковим відносинам (зважаючи на розвиток української економіки, а саме розширення підприємств, які здійснюють успішну діяльність, існує потреба впровадження нових форм контролю, яким є внутрішній аудит, а отже їх організації);

потреба управлінського персоналу в інформації про стан діяльності підприємства (беручи до прикладу велике промислове підприємство зі значною кількістю господарських операцій та складною організаційною структурою, одній особі, яка управляє діяльністю підприємства складно здійснювати контроль та аналіз діяльності всіх підрозділів підприємства. Окрім того, дуже часто буває так, що кваліфікації управлінця недостатньо, щоб здійснити дані дії, тож з’являється об’єктивна необхідність в створенні СВА);

оперативний взаємозв’язок між підрозділами підприємства та управлінським персоналом (забезпечити даний процес можна лише за умови впровадження служби внутрішнього аудиту на підприємстві, оскільки до складу даного підрозділу повинні входити працівники такої кваліфікації та спеціалізації, достатньої для надання об’єктивного висновку щодо діяльності окремого підрозділу).

Внутрішній аудит на підприємстві виконує багато різноманітних функцій. Основними з таких функцій є контроль за [2, c. 213]:

правильністю оформлення, приймання і відпуску матеріальних цінностей;

оприбуткуванням, видачею й перерахуванням грошових коштів;

створенням і витрачанням власного капіталу;

дотриманням правил штатно-фінансової дисципліни;

правильним створенням і розподілом прибутків.

В процесі організації внутрішнього аудиту слід пам’ятати, що він повинен бути організований на такому рівні, щоб результат діяльності СВА об’єктивно відображав діяльність підрозділу, який перевіряється, а також був  доступний для розуміння всім користувачам такої інформації. Для виконання даної умови внутрішнім аудиторам необхідно дотримуватись принципів при організації внутрішнього аудиту.

До таких принципів організації внутрішнього аудиту можна віднести [1, с. 193]:

спеціалізації і кооперування – спеціалізація і кооперування передбачають розподіл праці секторів груп контролерів, окремих виконавців і співвиконавців контрольно-аудиторських процедур;

пропорційності – полягає у додержанні правильного співвідношення інформаційного забезпечення контрольно-аудиторських підрозділів бухгалтерією, фінансовим відділом і обчислювальними центрами з метою забезпечення пропорційності надходження економічної інформації для використання контролерами при перевірці операцій;

паралельності – одночасне паралельне виконання контрольно-аудиторських процедур для перевірки різних за змістом господарських операцій;

прямоточності – дає змогу раціонально організовувати потоки між учасниками контрольно-аудиторського процесу;

безперервності ­– відображення підприємницької діяльності у бухгалтерському обліку зумовлює потребу організації безперервного контролю;

ритмічності – забезпечується рівномірним виконанням контрольних процедур, що передбачає правильну організацію роботи всіх виконавців.

Організація внутрішнього аудиту на підприємстві досить складний процес, який потребує рішення ряду методологічних і організаційно-технічних проблем. В загальних рисах організацію внутрішнього аудиту можна рекомендувати проводити за наступними основними етапами [2, c. 215]:

1.           Вибір об'єкта для перевірки і впливу. Передбачає проведення консультацій керівника підрозділу або спеціаліста внутрішнього аудиту з керівництвом підприємства, в ході яких визначається коло найзначущих для економіки підприємства питань, їх важливість для сфери діяльності окремих підрозділів, виходячи з чинної структури підприємства на даний момент із подальшим плануванням конкретних об'єктів, строків і методів впливу.

2.           Підготовка і затвердження плану проведення внутрішнього аудиту підприємства у визначений період.

3.           Підготовка нормативної бази, програми і документів, що підтверджують повноваження аудиторів, яка застосовується до обраного об'єкта за затвердженим планом.

4.           Пред'явлення повноважень і проведення обстеження об'єкта внутрішнього аудиту.

5.           Спостереження, збір, аналіз, обробка та документування інформації з вибором і застосуванням конкретних методів і прийомів.

6.           Оцінка стану об'єкта, що перевіряється, і формулювання висновків, які характеризують його стан. Консультування в ході перевірки, обговорення матеріалів у керівництва об'єкта, що перевіряється.

7.           Доповідь особі, яка призначила перевірку. Розробка заходів і опрацювання рішень, які сприяють усуненню виявлених порушень і недоліків із застосуванням відповідних санкцій до об'єктів, які контролюються, винних посадових і матеріально відповідальних осіб.

8.           Організація подальшого контролю за виконанням розроблених заходів і прийнятих рішень.

Підсумовуючи все вище сказане можна зробити такі висновки:

1.           В Україні питання організації процесу внутрішнього аудиту досліджено на недостатньому рівні, оскільки відсутній практичний аспект висвітлення даного питання.

2.           Слід ретельно здійснювати процес організації СВА з метою отримання оперативної інформації про діяльність конкретного підрозділу та прийняття управлінських рішень щодо її удосконалення, враховуючи річний план аудиторських перевірок та вимоги керівника щодо конкретної перевірки.

3.           Процес організації внутрішнього аудиту передбачає врахування передумов та принципів, які висуває час та нинішнє економічне становище країни. Здійснення внутрішнього аудиту на підприємстві передбачає врахування ризику та вміння управляти ним для забезпечення ефективної діяльності підприємства.

Література:

1.                 Білуха М.Т. Курс аудиту: Підручник – 2-ге вид., доп. і перероб. – К.: Вища школа, 1999. – 574 с.

2.                 Кулаковська Л.П., Піча Ю.В. Організація і методика аудиту. – К.: Каравела, 2005. – 560 с.

3.                 Методичні рекомендації з організації внутрішнього аудиту у акціонерних товариствах. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http//www.ssmsc.gov.ua

4.                 Міжнародні професійні стандарти внутрішнього аудиту.[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.iia-ru.ru

5.                 Рудницький В.С. Внутрішній аудит: методологія, організація. Тернопіль: Економічна думка, 2000. 104 с.