*99568*

Попадюк Т. М., Хромюк М.М.

ОА-41

Буковинський державний фінансово-економічний університет

ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ  ОБЛІКУ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

 

 

 

Найважливішим показником, що надає інформацію про роботу підприємства є його фінансовий результат, тобто прибуток (збиток), а також його розмір і характер. Правильне та своєчасне відображення доходу в бухгалтерському обліку зумовлює актуальність дослідження, оскільки дохід є одним з найважливіших елементів формування прибутку підприємства.

Доходи у кожній сфері суспільного виробництва чи галузі економіки мають свій індивідуальний характер і виступають джерелом покриття матеріальних витрат, амортизації, витрат на оплату праці, відрахувань на соціальні заходи, непрямих податків тощо [4]. Дана тема є досить актуальною в наш час, оскільки існує ціла низка проблем в обліку доходів, які виникають не на окремих підприємствах, а на всіх підприємствах різних галузей.

Питанням обліку доходів підприємства приділяли достатньо уваги як вітчизняні, так і зарубіжні вчені-обліковці, а також практики (керівники підприємств, менеджери, фінансисти, податківці, бухгалтери та ін.). Проте ці питання були й залишаються актуальними

Питання, пов’язані з проблемами обліку доходів підприємства та перспективами їх вирішення в Україні, знайшли певне відображення у роботах С. Голова, В. Ластовецького, Т. Маренич, Ю. Вериги, С. Михалевич, І. Білоусової та М. Чумаченка, С. Голова, О. Лишиленка, Т. Сльозко, В. Моссаковського та інших вітчизняних учених.

П(С)БО № 15 «Дохід» [1] визначає доходи як збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов'язань, які приводять до зростання власного капіталу, за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників. Отже, поняття «дохід», з точки зору бухгалтерського обліку, означає надходження економічних вигод протягом звітного періоду, які виникають в результаті звичайної діяльності підприємства у вигляді виручки від реалізації продукції (товарів, послуг), гонорарів, відсотків, дивідендів тощо.

Такий підхід до поняття «дохід» виявляється неприйнятним тоді, коли підприємство є збитковим. У такому разі власний капітал, як правило, зменшується, але це не свідчить про те, що підприємство не отримувало доходу від реалізації продукції, робіт чи послуг, а також від інших видів діяльності.

Крім того визначення доходів за П(С)БО № 15 «Дохід» не відповідає іншим нормативним документам бухгалтерського обліку, зокрема пунктам статей, що не включаються до доходу підприємства. За П(С)БО № 15 «Дохід» не визнаються доходами: суми податків на додану вартість, акцизів, інших податків і обов’язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів; сума надходжень за договором комісії, агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента тощо; сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг); сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг); сума завдатку під заставу або на погашення позики, якщо це передбачено відповідними угодами; надходження, що належать іншим особам. У прийнятих же нормативних документах [2] (План рахунків та Інструкція про застосування плану рахунків бухгалтерського обліку активів, кaпiталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом МФУ від 30.11.99 № 2 291), та у «Звіті про фінансові результати» простежуються деякі розбіжності. Наприклад на рахунку 70 «Дохід від  реалізації», як відомо, накопичується інформація про доходи від реалізації з урахуванням податку на додану вартість, акцизного збору та інших обов’язкових платежів.

Ще однією проблемою обліку доходів підприємства можна вважати проблему повноти та своєчасності їх відображення у системі обліку. На даний момент рівень недовідображення доходів в країні коливається від 30 до 70%. [5] Ця проблема досить багатопланова, надзвичайно складна й стосується всього нашого суспільного ладу, особливо системи влади, способу життя, системи оподаткування й тіньового сегмента української економіки. Тому, на наш погляд, в наказі «Про облікову політику» необхідно прописати порядок ведення обліку для цілей оподаткування. Податкова політика повинна містити в собі повну і достовірну інформацію про порядок віддзеркалення господарських операцій за звітний період, а також відомості для контролю за правильністю, повнотою і своєчасністю розрахунку і сплати податків до бюджету. У цьому документі кожна компанія встановлює свої особливості податкового обліку, наприклад, такі як порядок формування суми доходів.

Від того, як фірма враховує доходи, залежить величина її податку на прибуток. Тому їй необхідно прописати в обліковій політиці для цілей оподаткування способи визнання виручки, її класифікацію, а також як відображати доходи, які відносяться до декількох звітних періодів.

Існує також проблема матеріально-технічного й організаційного забезпечення, яка стосується більшості підприємств. Проблема матеріально-технічного й організаційного забезпечення полягає в тому, наскільки достатньо підприємство забезпечене сучасними матеріально-технічними засобами і який рівень організації та ефективності ведення первинних документів, облікових і який рівень організації та ефективності ведення первинного та зведеного обліку, внутрішньо фірмового контролю, формування звітної інформації [5].

Ще однією проблемою обліку доходів можна вважати визнання доходом авансу від покупця. Погоджуємось з автором Малютою Ю.В., [4] на погляд якого  це суперечить  положенням МСБО 18 «Дохід» та П(С)БО 15 «Дохід». Ці стандарти стверджують, що дохід може визнаватися лише в  момент переходу права власності й ризику за товар до покупця. Щоб вирішити цю проблему, необхідно аванс від покупця визнавати як кредиторську заборгованість у балансі продавця.

Отже, проблем обліку доходів дуже багато, і вони потребують негайного вирішення. Вирішити проблему повноти та своєчасності відображення доходів у системі бухгалтерського обліку можна шляхом закріплення більш детальної класифікації і деталізації порядку бухгалтерського обліку доходів в обліковій політиці підприємства. Ще одним необхідним заходом для вдосконалення бухгалтерського обліку доходів є узгодження національних стандартів бухгалтерського обліку з міжнародними.

 

Література:

 

1.П(С)БО 15 «Дохід», затверджено наказом Міністерства Фінансів України від 29.11.99. – К. :Алерта, 2011. –272с.

2.План рахунків бухгалтерськогo обліку активів, капіталу, зобов’язань і гocподарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом МФУ від  30.11.99 № 291, зі змінами й доповненями.

3. Малюта Ю. В. Проблеми обліку доходу. [Електронний ресурс]  - Режим доступу: http://www.economy-confer.com.ua/full_article/782/

4.  Рибалко О. М. Узагальнення змісту доходів і витрат у системі управління підприємством / О. М. Рибалко, С. О. Бехтер // Держава та регіони. - 2009. - №3. - С.163-166.

5.  Якубенко С. С. Проблеми обліку витрат та доходів / С.С.Якубенко [сайт http\\ www.nbuv.gov.ua ].