*99490*

Економіка /Економіка промисловості

УДК 65.01

Фадєєва І.Г.

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

КООРДИНАЦІЯ РОБОТИ ПІДСИСТЕМ ЯК УПРАВЛІНСЬКА ЗАДАЧА ФОРМУВАННЯ СИНЕРГІЧНИХ ЕФЕКТІВ В КОРПОРАТИВНИХ СИСТЕМАХ

         Задача формування синергічних ефектів в корпоративних системах, як динамічних нелінійних нестаціонарних об’єктах управління [1], що функціонують за умов невизначеності щодо параметрів власне об’єкта і навколишнього середовища, є однією з центральних проблем сучасної теорії економічної синергетики [2]. Вирішення цієї проблеми пов’язане з розробкою методів координації роботи підсистем корпорації, що, завдяки розвиткові інформаційних систем і технологій [3], набуває широкого поширення.

         Проте, аналіз літературних джерел [наприклад, 4,5,6 та ін.] показує недостатній об’єм проведених досліджень в контексті створення алгоритмічного забезпечення задач координації роботи підсистем корпорації.

         Тому метою даної роботи є розроблення набору правил, що дозволяють розв’язувати задачу координації роботи підсистем, які функціонують в складі такої складної системи як корпорація.

         Методологічну  основу дослідження забезпечує системно-синергічний підхід, як один із розділів загальної теорії економічної синергетики.

         Розглядатимемо корпоративну систему Sк як кортеж «n» підсистем [3]:

 ,                                            (1)

обєднаних в єдине ціле за допомогою їх властивостей

 ,                                     (2)

і взаємних відносин

 ,                                     (3)

тобто

 .                                            (4)

         При цьому, враховуватимемо, що властивості корпоративної системи Q не визначаються простою сумою властивостей її підсистем Qх , а залежать ще й від відносин між ними Схх . Отже загальна властивість корпоративної системи є деякою функцією від властивостей і відносин окремих її підсистем і може набути зовсім нової якості, що не випливає із суми властивостей підсистем та їх взаємин:

 .                                            (5)

         Відзначимо, що саме функція f характеризує явище синергізму в складній корпоративній системі, а саме – посилення загального ефекту корпоративної системи над сумою ефектів її підсистем при дотриманні властивості цілісності.

         З існуючих наукових досліджень відомо, що формування синергічних ефектів в корпоративних системах забезпечують як мінімуму чотири підсистеми [4,5,6]. Головними завданнями цих підсистем є забезпечення:

         • синергічної орієнтації корпорації шляхом формування системи цілей і виконання комплексу синергічного маркетингу на основі ресурсу ринкової орієнтації в просторі і часі;

         • синергічної взаємодії в корпорації шляхом розвитку трансакційних зв’язків на основі використання ресурсу кооперації і цільових трансферів;

         • синергічного розвитку через механізм інноваційно-синергічної стратегії на базі реінжинірингу інвестиційних процесів, а також інвестиційних інтелектуально-інформаційних ресурсів;

         • організаційно-синергічної інтеграції усіх підсистем по вертикалі і горизонталі на основі організаційно-адміністративного і функціонального ресурсів.

         Взаємодія цих чотирьох підсистем на принципах управління з використанням додатного і від’ємного зворотного зв’язків та координації роботи підсистем є передумовою, яка дозволяє реалізувати синергічні ефекти в корпораціях.

         У загальному випадку на базі системно-синергічного підходу феноменологічну логіко-структурну модель формування синергічних ефектів в корпорації можна представити як системну суперпозицію нелінійної динаміки внутрішньо-системних факторів на фазовому і структурному рівнях нелінійної динаміки факторів зовнішнього середовища та координуючих управляючих дій, які спрямовані на забезпечення когерентності усіх діючих факторів.

         Координуючі дії мають бути спрямовані на використання ресурсів всіх видів – компетенцій, організаційно-управлінських рішень по забезпеченню когерентності діючих зовнішніх і внутрішньо-системних факторів.

         Узагальнену блок-схему алгоритму управління такою складною системою як корпорація із розв’язанням задач координації наведено на рис.1. Вона реалізує ітераційний алгоритм, що базується на виконанні певних процедур.

Рис. 1 – Узагальнена блок-схема ітераційного алгоритму управління складною корпоративною системою із розв’язанням задач координації роботи її підсистем

 

         Для  управління координацією, яка реалізує синергічний розвиток в реальному часу, необхідно створити організаційно-економічний механізм синергічного розвитку корпорації, який повинен базуватися як на недержавному фінансуванні, так і на державному. Окрім того, сукупність управлінських дій на корпоративну систему повинна передбачати створення конкретних інституціональних форм господарської діяльності для реалізації синергічного розвитку і освоєння технологій реалізації інноваційно-синергічного розвитку.

Висновок

Розроблено ітераційний алгоритм управління складною корпоративною системою з розв’язанням задач координації роботи її підсистем, що дозволяє реалізувати синергічні ефекти в корпораціях, як нелінійні ефекти, що виникають у гетерагенній системі в результаті узгодженої в просторі і часі дії різнорідних за природою факторів і механізмів.

Література:

1.     Ансофф И. Новая корпоративная стратегия; [перев. с англ. под ред. Ю.Н.Контуревского] / И.Ансофф // Спб: Изд «Питер», 1999. – 416 с.

2.       Пуряев А.С. Место и роль науки синергетики в экономических системах /  А.С.Пуряев // Экономическая синергетика и антикризисное управление. – Набережные Челны:  Изд.КамПИ, 1999. – С. 67-78.

3.      Маслов В.П. Інформаційні системи і технології в економіці: [навч.посібник] / В.П.Маслов.– Київ: Слово, 2006.–264 с.

4.       Малинецкий Г.Г. Современные проблемы нелинейной динамики / Г.Г.Малинецкий, А.Б.Потапов. – М: Эдиторная УРСС, 2000. – 228 с.

5.       Кузнецова С.Б. Синергетические эффекты в производственных системах / С.Б.Кузнецова, Б.Л.Кузнецов // Технико-экономические проблемы промышленности производства. – Набережные Челны:  Изд.КамПИ, 2000. – С. 93-94.

6.       Кузнецова С.Б. Системно-синергетический подход к решению задач экономической безопасности крупного промышленного комплекса / С.Б.Кузнецова, И.А.Кошкина // Социально-экономическое развитие России в ХХІ веке. – Пенза, 2003. – С.127-129.