История / 2. Общая история

 

Мальцева І. О.

 

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

Культурні пам’ятки Сумської області, що ввійшли

до рейтингу «ТОП-100 чудес України»

 

У травні 2007 р. стартувала акція «Сім чудес України» за ініціативою українського політика Миколи Томенка, що мала на меті визначити найвидатніші культурно-історичні пам’ятки України [3]. Регіональні комітети надіслали до участі в конкурсі різні об’єкти (відібрано було більше, ніж тисячу). Команда істориків, культурологів, працівників туристичного бізнесу спочатку відібрала «ТОП-100» (про які, власне, ми і будемо говорити), а згодом за допомогою Інтернет-голосування — «Сім чудес України» [5].

Мета: порівняти культурно-історичних пам’яток Сумщини, що ввійшли до рейтингу «ТОП-100 чудес України».

До «ТОП-100 чудес України» від Сумської обл. ввійшли 3 культурно-історичні пам’ятки: Круглий двір, Пам’ятник мамонту та Софроніївський монастир [5].

Круглий двір (Тростянець, 1749 р.). Архітектурна пам’ятка — найбільш рання громадська споруда східної частини України, яка збереглася до нашого часу. Круглий двір за архітектурою не має аналогів в Україні серед будівель середини XVIII ст. Побудував його Йосип Надаржинський для манежу цирку та господарських потреб. Садиба входила до складу величезного помістя. Будівля включає елементи готичного стилю [4].

Георгій Лукомський, який відвідав садибу, описав свої враження в статті «Тростянець» столичного журналу «Столица и Усадьба» за 1916 рік: «...Очень интересный цирк князей Голицыных, так называемый “Круглый двор”, почти полностью сохранён. Это <...> здание представляет собой как бы маленькую крепость с четырьмя башнями на углах и воротами посередине. В этих башнях жили цирковые артисты, а также танцовщицыкрепостного балета <...>. Вдоль стен были расположены конюшни и места для зрителей. Барьеры лож не сохранились, но комнаты, которые служили артистам, остались почти в том же виде <...>. Во дворе находилась цирковая арена под открытым небом — своего рода греческий или римский Колизей». У першій половині XX ст. Круглий двір використовувався для проживання, потім як склад і вже пізніше йому присвоїли звання унікального пам’ятника архітектури [1].

Пам’ятник мамонту в Кулішівці — перший з подібних у світі. 1839 р. український учений-натураліст, професор харківського університету І. Калініченко відкопав добре збережений кістяк мамонта, який виявили місцеві мешканці під час земляних робіт. Знахідку подарували зоологічному кабінету Харківського університету. За пропозицією професора Калініченка та за участю власника маєтку графа Ю. Головкіна 1841 р. на місці знахідки встановили 3-метровий чавунний пам’ятний знак. Кулішівський пам’ятник мамонтові тепер є головною пам’яткою Недригайлівського району, зображений на його гербі [2].

Софроніївський монастир (повна назва — Софронієво-Молченська Різдва Пресвятої Богородиці Печерська чоловіча пустинь) було засновано 1405 р. Переказ свідчить, що 18 вересня місцевий бортник побачив на Чудний горі, що біля болота, ікону Божої Матері зі Спасителем на руках. Він вклонився іконі, і почув голос: «Нехай спорудиться на цьому місці церква Пресвятої Богородиці». Про появу ікони на Чудній горі стало відомо в Путивлі. Звідти звістка про диво долинула й до московського князя Василя Дмитровича, і до митрополита всієї Русі Кипріяна. 1592 р кримські татари спустошили монастир, а ченці, що залишилися живими, вирішили перебратися в Путивль, до кам’яної фортеці, де заснували міське подвір’я монастиря. Разом з усім чернечим скарбом у місто перенесли ікону Молченської Богородиці.

Розореною Молченська пустинь була до 1653 р., коли вийшла грамота царя Олексія Михайловича з велінням відновити службу в обителі. Монаше життя в пустині відновилося за настоятеля Софронія (тобто в 1653–1692 рр.). Внесок Софронія у відродження монастиря був настільки вагомим, що й за життя його обитель стали називати Софроніївською, а слава про неї розійшлася по всій Русі. Наступники Софронія продовжили його добру справу. Свого розквіту монастир досяг у 1779–1802 рр. за архімандрита Феодосія. Далі обитель тільки розросталася. До початку XX в. в Софроніївській пустині налічувалося близько 300 насельників.

1921 р. монастир закрили. На його території спочатку відкрили притулок для дітей з Поволжя, а пізніше — табір НКВС для польських військовополонених. 1942 р. на території монастиря деякий час діяв штаб партизанського загону під керівництвом Сидора Ковпака.

У повоєнні роки монастирські споруди безжально розбиралися на будматеріали і руйнувалися. Від великого архітектурного ансамблю залишилися тільки напівзруйновані надбрамна Покровська церква (XVIII ст.), Трапезна церква (XVII ст.), ризниця (XVII ст.) і лікарняний корпус з церквою Іллі Пророка (1911 р.). На межі XX і XXI ст. Софроніївський монастир почав відроджуватися. 1 вересня 1999 р. настоятель отець Герман провів перше за 77 років богослужіння [6].

Висновок: Отже, ми бачимо, що Сумська область багата на визначні культурні пам’ятки. Не дарма їх було внесено до рейтингу «ТОП-100 чудес України». Круглий двір є найбільш ранньою громадською спорудою східної частини України, Пам’ятник мамонту — перший подібний пам’ятник у світі, Софроніївський монастир було заснований ще на початку XV ст., там була шанована ікона Божої Матері. Кожна з цих пам’яток сягають корінням у історію свого часу, дає змогу вибудовувати та поширювати знання, що стосуються подібних культурно-історичних місць.

Усі ці пам’ятки об’єднує визначна історія, їхнє велике значення та унікальність у своєму роді для соціально-культурного життя мешканців Сумщини. Адже саме вони стали тим надбанням, яке притягує туристів не лише з України, але й з інших країн. Найважливішим фактором, що поєднує всі ці місця, є їхня багата історія й привабливість для людей, котрі прагнуть пропустити її через себе.

 

1. Круглий двір : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/Круглий_двір

2. Пам’ятник мамонтові в Кулішівка : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://www.poiradar.com.ua/poi/16242

3. Про акцію : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://7chudes.in.ua/content/pro-aktsiyu

4. Садиба Круглий двір : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://www.ukrain.travel/dr-uk/1153-sadyba-kruglyj-dvir.html

5. Сім чудес України, 20 Листопада 2007 : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://podorozg.ostriv.in.ua/publication/code-20182F70E08CA/list-1938C19FB27

6. Софрониевский монастырь: (1405–1630 гг.) : [Электронный ресурс]. — Режим доступа : http://www.videnovum.com/ukraine/novaya-sloboda-149/sofronievsky-monastery-232