Комариця Л.Л., Павлюк О.М.

Науковий керівник: Репужинська Т.І.

Буковинська державна фінансова академія

 

Механізми вдосконалення казначейського обслуговування виконання бюджетів в Україні в умовах сучасної фінансової ситуації

 

 

 Метою діяльності державної влади є створення і забезпечення підвищення добробуту населення, встановлення демократичних та ринкових умов існування. Бюджет є основним інструментом за допомогою якого можна досягти поставленої мети. Завдяки бюджету виконуються державні програми з розвитку та успішного функціонування галузей економіки, поліпшення матеріального становища населення, підтримка соціально – економічного розвитку [4].

На основі оцінок розвитку і реформування фінансової системи в нашій країні можна сформулювати пріоритетні завдання фінансової політики:

-   удосконалення міжбюджетних відношень та посилення координації фінансових та податкових органів;

-   збільшення доходної бази бюджетів за рахунок підвищення рівня збору податків,удосконалення методики і повноти стягнення податків;

-   спрямування коштів на реалізацію соціальної політики та забезпечення своєчасного фінансування на всіх рівнях бюджетів соціально захищених статей [3].

Державне казначейство є головним фінансовим агентом, що має забезпечити ефективне і оперативне управління коштами держави, нова фінансова структура з відлагодженим механізмом виконання державного бюджету.

Мета статті – намагання  визначити,дослідити роль та місце державного казначейства в управлінні фінансовими потоками у нашій країні та розроблення пропозицій щодо вдосконалення системи  казначейського обслуговування виконання бюджетів.

 Законодавча база,що регламентує діяльність Державного казначейства України відображає його інституціональний характер і особливості функціонування. А також   закріплює специфіку роботи ДКУ, наголошує на його відмінності від інших органів виконавчої влади,яка полягає у поєднанні функцій органу виконавчої влади та системного банку та виступає підставою для подальшого розвитку ,вдосконалення його діяльності.

Актуальність проблеми полягає в тому, що підвищення ефективності бюджету як дійового інструменту регулювання соціально – економічних процесів у нашій державі потребує нових підходів до створення такої функціонально – організаційної системи виконання бюджетів, яка б забезпечувала ефективне управління ресурсами державного та місцевого бюджетів, транспарентність фінансових операцій.

Наукові пошуки щодо такого напрямку як казначейське обслуговування виконання бюджетів були висвітлені у працях таких фахівців як С.О.Булгакової, В.І.Стоян, С.І.Юрія, В.Александров, Й.Бескид, О.Василик, Є.Галушка, О.Даневич, Л.Осипчук, К.Лавлюк,  П.Петрашко, Ю.Пасічник, В.Ракитський, В.Федосов, Й.Хижняк, М.Чечетов та багато інших [5].

Суть основної діяльності системи органів Державного казначейства полягає в казначейському обслуговуванні державного та місцевих бюджетів шляхом обліку надходжень до бюджету і проведення видатків відповідного бюджету через оплату рахунків суб’єктів господарської діяльності, які виконали роботи розпорядникам бюджетних коштів. Органи Державного казначейства України здійснюють свою діяльність переважно через надання казначейських послуг, які є безоплатними для місцевих бюджетів,розпорядників і одержувачів бюджетних коштів. Відповідно для Державного бюджету України, який фінансує діяльність органів Державного казначейства вони є частково платними.

Cтратегія розвитку державного органу виконавчої влади, яким є  Державне казначейство України, має відповідати завжди його меті й політичній та економічній ситуації в нашій країні. Тому подальший розвиток системи Державного казначейства У країни треба повязувати із удосконаленням наявних механізмів у таких напрямкам, як:

-         зосередження та централізація фінансових ресурсів держави в системі органів Державного казначейства України;

-    посилення контролю з боку уряду державної влади за своєчасним та повним надходженням фінансових ресурсів до бюджету відповідного рівня та їх ефективним використанням;

- приведення законодавчих актів у відповідність до діяльності всіх органів Державного казначейства в нашій країні [5].

На сьогоднішній день можна стверджувати,що запровадження казначейського обслуговування коштів місцевих бюджетів сприяло зміцненню дисципліни у фінансовій сфері. Фінансові органи в ході співробітництва з органами казначейства отримують достовірні форми звітів з виконання  місцевих бюджетів, що значно спрощує процедуру перевірки фінансових документів розпорядників та одержувачів коштів місцевих бюджетів, тому у них залишається достатньо часу для проведення глибокого аналізу з метою ефективного планування та управління наявними фінансовими ресурсами.

Прогноз показників зведеного бюджету України за основними видами видатків і фінансування на 2008-2010 роки містить основні прогнозні показники за видами доходів, однак прогнозні оцінки доходів місцевих бюджетів у цілому по країні та показники між бюджетних відносин відсутні [4].

Тому актуальною проблемою є створення та удосконалення системи планування неподаткових доходів, гармонійно вбудованої в систему бюджетного менеджменту, орієнтованого на результат. Вона перебуває у стадії затвердження, причому існує дуже багато розробок у теоретичному та прикладному аспектах для її реалізації на практиці.

Висновок: в умовах фінансової кризи у нашій державі уже традиційно склалося,що під час обговорення бюджетних проблем на різних рівнях влади основні зусилля спрямовуються на те,щоб відхопити якнайбільший шматок із бюджету для певної галузі, програми чи регіону, конкретних юридичних осіб на тлі декларацій про державницький підхід у формуванні бюджетної політики.

Уформуванні дохідної частини бюджету проблеми, які є болючими частіше всього залишаються непоміченими, тому вони є підґрунтям створення умов нестабільної економічної ситуації, сприяють тіньовій економіці  з її негативними наслідками.

Незважаючи на певний прогрес у розбудові Державного казначейства України залишаються нерозв’язаними певні проблеми, що в свою чергу впливають на  казначейське обслуговування виконання бюджетів:

-   відсутність чітких вимог та визначення переліку первинних документів для здійснення платежів за відповідними напрямами витрат;

-   наявність двох планів рахунків:з виконання бюджетів та кошторисів доходів та видатків;

-   невідповідність даних фінансової звітності органів ДКУ та розпорядників бюджетних коштів;

-   неврегульованість термінів подання та консолідації фінансової звітності органами ДКУ з розпорядниками бюджетних коштів;

-   законодавча неврегульованість повноважень, функцій, відповідальності ДКУ та його територіальних органів.

Аналіз наявної в країні фінансової системи свідчить про недостатні оперативність обліку за надходженням і витратами бюджетних коштів, контроль за їх цільовим призначенням, тривалістю проходження виділених коштів до кінцевого споживача, слабкий взаємозв’язок між фінансовими органами в процесі виконання бюджетів різних рівнів.

Саме інформаційний комплекс казначейських органів у поєднанні з банківською системою здатний не тільки функціонально забезпечити виконання органами Державного бюджету, але й призначений організовувати ефективну взаємодію фінансових органів різних рівнів і відомчої залежності, а також банківської та податкової систем.

Сприяє  удосконаленню у порядку складання і виконання бюджету на основі програмно-цільового методу в бюджетному процесі модернізація системи бухгалтерського обліку. Постановою уряду від 16 січня 2007 року №34 затверджено Стратегію модернізації бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015 роки, мета якої-вдосконалення системи бухгалтерського обліку в державному секторі з урахуванням вимог міжнародних стандартів [1]. 

 

Література:

 

1. Про затвердження стратегії модернізації системи бухгалтерського обліку в державному секторі на 2007-2015роки. Постанова КМУ від 16.01.2007р.№34.

2. Ракитський В. Механізми удосконалення казначейського обслуговування // Казна.-2007.-№4-5.-С.26-27.

3. Сокровольська Н.Я., Шевчук Н.С. Можливі напрями розвитку         інформаційної системи казначейства // Науковий вісник БДФА..-2008.-№4.-С.15-20.

4. Сокровольська Н.Я.,Шевчук О.В. Основні проблеми та напрями вдосконалення обслуговування Державного бюджету за доходами // Науковий вісник БДФА .-2008.-№ 3.-С.53-59.

5.ЮрепкоА.М. Державне казначейство України як орган виконавчої влади // Регіони.-2009.-№ 5.-С.5-7.