РОЗГЛЯД СУТІ ПОНЯТТЯ ЦІННОСТІ В ЕКОНОМІЦІ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ

Категорію цінності та проблему ціннісної орієнтації можна назвати обличчям або візитною карткою економічної науки. Цінність як економічна категорія сим­волізує економічний вимір як такий, виступає його критерієм, а ціннісна орієнтація втілює в собі доцільність економічного вибору. Визна­ченість категорії цінності в структурно-логічній послідовності курсу економічної теорії пов'я­зана із фундаментальним обґрунтуванням про­цесу економічного відтворення, а тому дещо передує навіть проблемам власності та роз­поділу.

Сама історія розвитку економіч­ної теорії систематизується за критерієм ме­тодології ціннісного бачення економічних про­цесів, тобто, власне кажучи, за ціноутворювальними факторами, як за чинниками періо­дизації.

Проблемі розгляду цінності в економіці присвячено багато праць та розробок, серед яких можна назвати роботи А.Сміта, Ф. Кене та О. Бандури.

Поряд з існуванням великої кількості ціннісних напрацювань в історії економічної думки, на сьогодні в економічній теорії спостерігається брак комплексних економіко-цивілізаційних дослід­жень проблеми ціннісної орієнтації економічного розвитку.

Проблематика сталого розвитку, з якою по­в'язана наукова ціннісна парадигма, залишаєть­ся поки що мало затребуваною в економічній науці.

Залишається несформованим цілісне системне бачення ціннісної орієнтації економіки, її науко­во-методологічна побудова. Між тим, саме пи­тання ціннісної орієнтації є центральною пробле­мою, критерієм забезпечення системності економічного розвитку. Саме ці аргументи ляг­ли в основу вибору теми дослідження, на меті якого є виявлення обумовленості, сучасних особливостей та «вузьких місць» ціннісної оріє­нтації економіки.

Економічне визначення цінності пов’язане з категорією економічного багатства, з обґрунтуванням важливості певних активів та благ для економічного розвитку та для якості цивілізаційного людського розвитку в цілому. Цін­нісний вимір в економіці визначає доцільність реалізації тих чи інших економічних та інституціональних процесів з точки зору підви­щення людського добробуту і пов'язаний з ефективністю функціонування економіки. Цін­нісна орієнтація стає цілепокладаючим критерієм економічної діяльності. Вона передбачає поста­новку мети та вибір доцільних засобів її досяг­нення.

З'ясування сутності та змісту категорії цін­ності та дослідження особливостей процесу цін­нісної орієнтації економіки потребують розгля­ду наукової генетики формування засад цієї економічної категорії в історії економічної дум­ки, їх еволюції та онтології, а також аналізу ціннісних тенденцій в русі економічної історії країн світу та на сучасному цивілізаційному етапі економічного розвитку.

Спрацьовує закономірність циклічного розвит­ку не лише в економічній практиці, а й в еконо­мічній науці, коли акценти на новітні тенденції ма­ють своїм наслідком повернення цінності забу­тим науковим економічним традиціям. А саме, у зв'язку із сучасними екологічними проблемами економіки та, відповідно, необхідністю приділення належної уваги об'єктивним засадам у її функціонуванні, потребують детальнішого, глибшого перегляду та наукового ренесансу концептуальні положення класичної англійської (А. Сміта ) та французької фізіократії Ф. Кене) політекономії та оновлення їх фундаментної ролі в ціннісному економічному аналізі. Так, Й. Шумпетер вважає, що праця А. Сміта "Багатство народів" як маніфест фритредерства нас не цікавить. Це лише поверхнева оболонка його великого досягнення в економічному аналізі.

Необхідне продовження наукової традиції по­слідовників Ф. Кене, що утворили сучасну шко­лу фізичної економії, яка нині не є остаточно сформованою і продовжує розвиватися, а тому становить перспективний напрям для наукового дослідження та творчого доопрацювання.

Погляди науковців, таких як: А. Сміт, Ф. Кене, Т. Мальтус, Ф. Хайєк, С. Подолинський, В. Вернадський, О. Бандура та ін., сформувалися під впливом тієї особливості, що їх автори не були суто вузькоспеціалізованими економістами і мали, крім економічної, ще другу - технічну, гума­нітарну, природознавчу чи богословську освіту. Саме ця широка наукова обізнаність на­давала цивілізаційного ціннісного синергізму їх економічним поглядам.

Розуміння ціннісної орієнтації економіки, як визначальної мети, так і адекватного критерію еко­номічного розвитку, зумовлює необхідність еколо­гічних та ергономічних акцентів в економіці. Тоб­то, належна роль має приділятися проблемі верифікації економічних процесів на предмет відповідності їх ціле покладання та засобів досяг­нення мети, їх взаємозв'язкам з цивілізаційними аспектами та узгодженості з потребами людсько­го розвитку та добробуту не лише в найближчий період часу, а й у довгостроковій стратегічній перспективі.

Підсумком ціннісного дослід­ження економіки стає висновок про об'єктив­ну необхідність сталості економічного розвит­ку. Адже суспільно-економічна діяльність зу­мовлена людськими потребами та відповідними економічними інтересами, спрямованими на по­шук ефективних способів задоволення цих по­треб. При цьому цінність становить, перш за все, сам процес відтворення як такий, тобто забез­печення повторності виробництва благ, важливість якого зумовлена постійним відтворенням, тобто повторністю самих людсь­ких потреб.

Неодмінною рисою функціонування відтворювального процесу є його циклічність. А принцип циклічності вимагає замкненості си­стеми, її самодостатності, самозабезпечуваності і передбачає постійне відтворення не лише спо­живчих благ як результатів виробництва, а й самих факторів виробництва, в тому числі і фактора природного капіталу, який стає дедалі обмеженішим, а, отже, - і ціннішим.

Список використаних джерел літератури:

1. Бандура О.В. Деякі аспекти аналізу макроекономічної динаміки: ресурсна (енергетична) мо­дель економічного циклу. - Миколаїв: Іліон, 2004 -176 с..

2. Бандура О.В. Підвищення ефективності еко­номічного прогнозування на концептуальному рівні // Економіст. - 2007. - № 3. - С 9-12.

3. Бандура О.В. Про природу макроекономічної рівноваги та рушійної сили економічних циклів // Економіст. - 1997. - № 6. - С. 32-38.

4. Корнійчук Л.Я. Економічне зростання і ста­лий розвиток. - Економіка України, № 3, 2008.

6. Крюкова О. І. Проблема цінності в економіці // Економіка і регіон. - №4. – 2008. – с.183-186.

          7.  Шумпетер Й. История экономического ана­лиза // Истоки. – Вып №2, - с.14-17.