Экономічні науки/6.Маркетинг и менеджмент

студент Антiпов С.А.

науковий керiвник Холод В.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

Реклама на місці продажу в системі мерчандайзингу торговельного підприємства

 

Реклама на місці продажу є різновидом рекламного бізнесу, тому вона займає значне місце в діяльності рекламодавців-посередників. Для торговельного підприємства реклама є засобом, який сприяє продажу товару і тому реклама на місці продажу є кінцевою ланкою рекламного процесу, який починається в засобах масової інформації.

Якщо акцентувати увагу споживача на окремих марках або видах товару, можна суттєво збільшити їхній обсяг продажу. Даний ефект був покладений в основу такого напряму, як торговий маркетинг та який отримав назву мерчандайзинг (від англ.. – merchandising – мистецтво торгувати).

Метою роботи є розробка пропозицій торговельному підприємству ТОВ «БУМ» щодо вдосконалення внутрішньо магазинної  реклами в системі мерчандайзингу підприємства.

Основним призначенням реклами на місці продажу є надання покупцеві інформації про наявні в ТОВ «БУМ» товари та оголошення про ті переваги, які може отримати покупець, коли він придбає той чи інший товар. Реклама може відігравати роль експозиції (презентації) продукції підприємства-виробника цієї продукції, тобто реклама на місці продажу може бути використана виробниками для масового поширення інформації про товари серед населення, яке користується ТОВ «БУМ». [1]

Фахівцям з маркетингу ТОВ «БУМ» необхідно в процесі розробки заходів маркетингу приймати до уваги такі офіційні результати маркетингових досліджень:

- 2/3 всіх рішень про здійснення покупки споживач приймає безпосередньо в торговельній точці;

- 9 з 10 споживачів приймають рішення на користь тієї чи іншої марки або упаковки безпосередньо в торговельному залі;

- споживачі залишають на 13% більше грошей в тих торговельних точках, де викладка та оформлення продукції мають презентабельний вигляд, оскільки полегшується пошук та вибір необхідного товару;

- при переміщенні продукції з нижніх полок на рівень очей обсяг продажу збільшується на 80%;

- 80% місця на полках та складах займають ті товари, які дають лише 20% товарообороту. [2]

Для того щоб реклама на місці продажу в ТОВ «БУМ» була ефективною, необхідно, щоб вона відповідала таким вимогам:

- інформувала клієнта і давала змогу порівняти кілька товарів, особливо коли вони технічно складні;

- зверталася до значної кількості покупців, що забезпечить продаж чималої кількості товару;

- допомагала клієнту у виборі товару, причому ця допомога має бути швидкою та якісною;

- пропонувала клієнтові ще не відомий йому товар.

Елементами показу товару у вітрині ТОВ «БУМ» є тип вітрини, який найбільше підходить для певного торговельного підприємства (магазину); колір і характер товару, освітлення, композиція, а також естетична цінність окремих частин композиції.

ТОВ «БУМ» має свої специфічні особливості, що зумовлюють частоту зміни оформлення вітрин. До них належать:

·        Магазини торговельної мережі ТОВ «БУМ» розташовані у ділових кварталах м. Донецька;

·        Асортимент магазинів — характеризується показниками новизни, глибини, гармонійності;

·        Кількість перехожих — вітрини магазинів ТОВ «БУМ» знаходяться на багатолюдних вулицях отже їх необхідно міняти частіше, ніж вітрини, що розміщуються в "тихих" місцях.

Показ товарів у вітрині магазинів ТОВ «БУМ» відбувається за розробленим планом. Графік показу координується із загальним планом рекламних заходів магазину. На вітринах демонструють товари, які мають попит. Це необхідно для того, щоб сприяти стимулюванню імпульсивних покупок і привернути увагу перехожих.

Вітрини треба оновлювати з урахуванням сучасних напрямів їх оформлення. Товари невеликих розмірів потрібно розміщувати ближче до вікна вітрини, більших — далі. Загальний вигляд вітрини має бути простим та елегантним (цього, між іншим, дуже важко досягти).

Вітрини треба добре освітлювати. Неправильне розподілення світла призводить до затемнення однієї частини вітрини і занадто яскравого освітлення іншої. Вітрини мають бути завжди чистими. Чистими повинні бути як самі товари, так і окремі елементи вітрини. При оформленні вітрин не треба користуватися надто контрастними кольорами — це викликає почуття втоми.

Товар треба розмістити так, щоб покупець міг його добре роздивитися. На ньому обов'язково має бути табличка з ціною, для новинки — якийсь знак, який впадає у вічі, наприклад, зірка, слово "новинка" тощо, для складнішої продукції -  опис з основними характеристиками.

Таким чином реклама на місці продажу має важливу роль у системі маркетингу ТОВ «БУМ»: вона виправдовує великі витрати на рекламну підтримку товарів через активацію процесу їх придання та формулювання прихильності споживачів до них.

Література

1. Котлер Ф. Основы маркетинга: Перевод с англ. М.: Бизнес-книга: ИМА – Кросс. Плюс, 1995. – 702с.  ISBN-0-13-557232-0

2. Перерва П. Г. Управління маркетингом на машинобудівних підприємствах. – Навчальний посібник., Х: Основа, 1993. – 288с.  ISBN-5-01-003304-6