Ловіц О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

Сутність та особливості впровадження тактики ціноутворення в межах цінової політики підприємства

 

В умовах зростаючої конкуренції на вітчизняному ринку все більше уваги приділяється вибору та впровадженню ефективних ці­нових заходів. При цьому досить важливе значення має не лише дослідження стратегічного напряму цінової політики підприємства, а і тактичних цінових дій, які з урахуванням умов реальної ринкової ситуації можуть бути спрямовані на зміну рівня прогнозної ціни та розробку й впровадження необхідних цінових заходів. Проведення даного дослідження дозволяє відповідним чином визначитися стосовно рівня ціни та ціно­вих заходів, що найбільш відповідають умовам реалізації продукції на конку­рентному ринку. Це дає реальну можливість підприємству з досить об'єктивних позицій обґрунтувати доцільність впровадження цих тактичних цінових дій.

Метою цієї публікації є визначення сутності та обґрунтування необхідності впровадження тактичного напряму цінової політики під­приємства.

На сьогоднішній день не існує чіткого та повного визначення суті досліджуваного поняття. На думку К. Кампо та Е. Гіжсбрехта, "існує деяка неясність в літературі з пи­тань  ціноутворення   стосовно різниці між стратегіями ціноутво­рення і тактикою ціноутворення". В більшості випадків це зво­диться до "ініційованої зміни" про­гнозного рівня ціни чи використан­ня системи знижок та приплат до неї з метою стимулювання збуту продукції при її реалізації. З по­зиції маркетингової діяльності під­приємства тактика являє собою ком­плекс заходів, що забезпечують ре­алізацію маркетингової стратегії. Що ж до цінової діяльності під­приємства, то його тактика на відміну від стратегії, яка являє со­бою план досягнення підприємством поставленої мети при заплановано­му рівні ціни, включає в себе кон­кретні заходи,  спрямовані на вирішення поставлених цінових за­вдань. У даному разі тактика ціно­утворення складається з коротко­строкових цінових рішень (напри­клад, цінові знижки), щоб виклика­ти негайне зростання обсягів про­дажу або якимсь чином відреагувати на короткострокові зміни в оточу­ючому середовищі [1, с. 45].

Отже, цінова тактика — це про­цес розробки та впровадження не­обхідних цінових заходів у корот­костроковому періоді з урахуван­ням стратегічного напряму цінової політики та результатів оцінки ре­альної ринкової ситуації при ре­алізації продукції. Основу тактич­них цінових дій становить коригу­вання прогнозного рівня ціни пропонування та створення умов для ефективного її використання.

При впровадженні цінової так­тики стимулювання процесу ре­алізації продукції здійснюється на основі використання методів непрямого ціноутворення. Основна мета полягає в створенні відповідних пільгових умов для по­середників та кінцевих споживачів, аби їх матеріально заохотити до придбання продукції підприємства. По суті своїй вони мають відверто тактичне спрямування і зорієнто­вані на використання як прогноз­ної, так і скоригованої ціни. До них відносять:

♦ використання системи зни­жок з базової (прогнозної) ціни на продукцію чи надбавок до неї;

♦ проведення політики кон­дицій;

♦ середньострокове кредитування.

Кожен з даних методів характери­зується певними особливостями, що потребує їх детального уточнення.

Система цінових знижок і над­бавок (надвишок) застосовується в ціновій тактиці з метою створення умов для успішної реалізації про­дукції підприємства. За своєю сутністю вони являють со­бою певні поправки до базової ціни, які можуть використовуватися для вирішення різних тактичних за­вдань цінової політики. Серед цих завдань найбільш важливими є такі: реагування на зміну рівня цін конкурентами; реакція на поведінку спожи­вачів у процесі купівлі-продажу; матеріальне стимулювання споживачів з метою придбання ни­ми продукції підприємства; скорочення запасу продукції на складі підприємства; ліквідація залишків продукції; звільнення від дефектної про­дукції тощо.

В сучасній практиці ціноутво­рення частіше використовуються знижки з ціни, менш поширені надбавки до неї. Під ціновими знижками мають­ся на увазі відповідні стимулюючі поправки до базової ціни, якими послуговуються з метою заохочення споживачів до придбання товару. Вони можуть використовуватися як при сприятливих для підприємства умовах в процесі реалізації про­дукції на ринку, так і при несприят­ливих. Цим вони принципово не­схожі на різницю між ціною про­понування та ціною реалізації.

На сьогодні у практиці цінової діяльності вітчизняних підприємств налічується понад 20 видів знижок з ціни. З урахуванням особливостей використання цінових знижок їх можна згрупувати за такими напря­мами:

♦ цінові знижки, що являють собою різницю між роздрібною ціною і більш низькою ціною оп­тових постачань;

♦ цінові знижки при зміні спо­живчих властивостей продукції;

♦ цінові знижки для споживачів продукції за виконання ними виз­начених підприємством певних дій (розрахунок готівкою, оптові закуп­ки тощо);

♦ знижки з ціни з метою сти­мулювання збуту [3, с. 79].

Надбавки до ціни являють со­бою конкретну вартісну частку, що додається до базової ціни для підви­щення її рівня. За механізмом впли­ву на рівень ціни вони схожі на знижки, але мають протилежну дію, яка спрямована на збільшення ціни. Вони встановлюються за поліпшен­ня якості продукції, більш зручну і термінову її поставку, доставку това­ру безпосередньо на місце викори­стання, за виконання інших додат­кових вимог споживача щодо про­дукції підприємства.

Використання розглянутого ме­тодичного підходу, зорієнтованого на уточнення рівня ціни та забезпе­чення її відповідності реальним умо­вам процесу реалізації продукції, дає змогу в умовах реальної ринкової ситуації застосовувати цінові зниж­ки та надбавки як дієвий інструмент при впровадженні цінової тактики.

Кредитна політика підприємства (торговельне кредитування) зорієнто­вана на вибір, розробку та впровад­ження заходів щодо середньострокового кредитування відпускної ціни підприємства при реалізації продукції. Сенс даного методу непрямо­го ціноутворення полягає в тому, що споживачам у процесі придбання продукції на основі попередньої до­мовленості з суб'єктами банківської системи виділяються пільгові креди­ти при заздалегідь визначеному підприємством рівні ціни на неї. Та­кий підхід створює умови для ма­теріального заохочення споживачів до придбання даної продукції в умо­вах конкурентного ринку.

В основі політики кондицій ле­жить процес визначення умов пла­тежу та поставок продукції при формуванні договору, згідно з яким підприємство здійснює реалізацію продукції конкретному спожива­чеві. В даному разі мо­жуть бути вказані вид, розмір, місце та час платежу, терміни і форми по­ставок продукції, характер викори­стання платіжних надбавок, особ­ливості упаковки, транспортуван­ня та зберігання продукції, можливості обміну або відмови від отриманої продукції тощо.

Таким чином, цінова тактика є дійовим економічним інструмен­том при реалізації продукції на рин­ку. Вона сприяє формуванню рин­кових відносин між підприємством та суб'єктами товарних ринків при реалізації продукції в реальних умо­вах. [2, с. 116].

 

Література:

1.     Корнієв В.Л. Тактичне спрямування цінової політики //Маркетинг в Україні. – 2007 - №1 – с. 45-48.

2.     Овчинникова М.О. Оцінка ефективності тактичних цінових дій // Актуальні проблеми економіки. – 2007 - №6 – с.107-116.

3.     Андросович Е. Особенности формирования эффективной ценовой политики компании//Food and drinks. – 2008 - №8 – с.78-80.