Економічні науки /10. Економіка підприємства.

 

Пасічник С. В., доц. Цихановська В.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

Інноваційна політика підприємства

 

Науково-технічний прогрес є одним із найважливіших чинників економічного розвитку. Результатом інноваційного процесу є зародження та реалізація наукових ідей, що охоплює цілий комплекс відносин, пов’язаних із виробництвом, обміном і споживанням.

Вітчизняні вчені-економісти вже тривалий час наголошують на тому, що без суттєвих позитивних зрушень у сфері інтенсифікації інноваційних відносин неможливим є сталий розвиток економіки країни. Сьогодні у науковій літературі все частіше зустрічаються диспути з приводу сутності понять “інноваційний розвиток” та “інноваційна політика”. Науковці концентрують увагу на формах і методах управління інноваціями: від корпоративних до державних, які в сучасних умовах покликані реалізувати інноваційну політику держави.

Теоретичним основам формування та реалізації інноваційної політики приділяли увагу багато вчених, зокрема: О. Лапко, О. Мазур, В. Марцин, С. Онишко, О. Притикіна, Ю. Стасюк, О. Щипанова, М. Чечетов, М. Шарко, М. Якубовський та ін. Вони сформували базові теоретичні положення сутності, структури, механізму реалізації інноваційної політики держави на сучасному етапі розвитку, запропонували критерії оцінки її ефективності.

Метою даної роботи є висвітлення питань значення та потенціалу інноваційної політики та інновацій взагалі як для економіки країни, так і для окремих підприємств-суб’єктів господарської діяльності.

Більшість вчених дотримуються думки, що інноваційна політика це діяльність,  пов’язана із визначенням пріоритетів інноваційного розвитку країни, регулюванням інноваційної діяльності, підтримкою наявних та формуванням нових інновацій, малого та середнього інноваційного бізнесу, захистом інтелектуальної власності, а також національних інтересів при здійсненні операцій з інноваціями у сфері зовнішньоекономічних відносин [3].

Згідно із Законом України «Про інноваційну діяльність», інноваційна політика – це діяльність, що спрямована  на використання і комерціалізацію результатів наукових досліджень  та розробок  і  зумовлює  випуск  на  ринок  нових  конкурентоздатних товарів і послуг [1]. 

Узагальнюючи результати проведених у цій сфері досліджень, можна сформувати такий основний критерій необхідності інтенсифікації економічних процесів: для ліквідації гальмуючих факторів розвитку економіки слід здійснити низку кроків щодо сприяння підвищенню рівня інноваційної активності з метою забезпечення зростання конкурентоспроможності вітчизняної продукції на основі освоєння науково-технічних досягнень та оновлення виробництва.

Загальним напрямком реалізації інноваційної політики є сприяння розвитку науково-технічного потенціалу, формування сучасних технологічних систем з метою їх використання у галузях економіки. Заміна морально застарілих технологій новими забезпечить підвищення ефективності функціонування виробничих та невиробничих структур.

Зокрема, акцентується увага на таких напрямках реалізації інноваційної політики:

– сприяння підвищенню інноваційної активності в країні;

– орієнтація на всебічну підтримку базисних і новітніх технологій;

–поєднання державного регулювання інноваційної діяльності з ефективним функціонуванням конкурентного ринкового інноваційного механізму;

– сприяння розвитку інноваційної діяльності в регіонах України;

– розвиток міжрегіонального і міжнародного трансфертів технологій, міжнародної інвестиційної співпраці;

– захист інтересів національного інноваційного підприємництва[2].

З точки зору підприємства, інноваційна політика – це форма стратегічного управління, що визначає мету та умови здійснення інноваційної діяльності підприємства, що найбільш повно використовують наявний виробничий потенціал і спрямовані на забезпечення його конкурентоспроможності [3].

Інноваційна політика підприємства повинна передбачати послідовну заплановану цілеспрямовану комплексну інноваційну діяльність підприємства по зміні кожного з елементів бізнесу даного підприємства, викликану попитом, обумовлену науково-технічним прогресом і спрямовану на діючу організаційну структуру, технологічні процеси, стиль і методи управління, продукцію що випускається чи послуги, що надається, джерела сировини і матеріалів, ринки збуту, документообіг та ін.

При формуванні і реалізації інноваційної політики підприємства повинні бути враховані закони і тенденції розвитку науки, техніки і економіки.

Підводячи підсумок, можна сказати, що від інноваційної активності підприємства залежить його здатність задовольняти потреби споживачів, положення на ринку, конкурентоспроможність і в остаточному підсумку, фінансову стійкість, спроможність до виживання. А для того, щоб забезпечити ефективну  інноваційну політику на місцевих об`єктах, спочатку мають дійти сталого розвитку інноваційні процеси на державному рівні.

 

Література:

1. Про інноваційну діяльність : Закон України. – № 40 – ІV від 04.07.2002 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 36. – 266 с.

2. Європейський вибір. Концептуальні засади стратегії економічного та соціального розвитку України на 2002-2011 роки. Посилання Президента України до Верховної Ради України // Урядовий кур’єр. – № 100. – 2002.

3. Економіка підприємства (в питаннях та відповідях) : [навчальний посібник] / І.І. Циглик, Я.Р. Бабик, М.Я. Ємбрик, В.Ф. Паращич. – К. : Центр учбової літератури, 2007. – 105 с.