Економічні науки/7. Облік та аудит

Рассулова Н.В., Земелєва Т.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ОГРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Бухгалтерський облік є невід’ємною складовою частиною господарської діяльності людства з багатовіковою історією. Поява обліку – неминуча, об’єктивна закономірність, а його подальший розвиток – наслідок економічного прогресу людства, адже чим складнішою та різноманітнішою ставала господарська діяльність, тим складнішим ставав облік, розширювалися його функції та ускладнювалися завдання. Він є поєднуючою ланкою між господарською діяльністю і особами, які приймають рішення, є своєрідною „мовою бізнесу” [2, с.9].

В сучасних умовах рівень управління економікою підприємства багато в чому залежить від того, як організовано бухгалтерський облік на підприємстві, від повноти та достовірності інформації, яка міститься в бухгалтерському обліку. За допомогою бухгалтерського обліку забезпечуються умови для збереження майна підприємства, виконуються внутрішні контрольні функції робітників бухгалтерії та інших відповідних органів, здійснюється розподіл та перерозподіл ресурсів в галузях економіки. Прийняття ефективних управлінських рішень неможливе без раціональної організації системи бухгалтерського обліку.

Огляд літературних джерел показує, що окремі аспекти організації бухгалтерського обліку в різному обсязі висвітлюють автори: Е.Н. Авдаков, В.Д. Андрєєв, В.В. Бабіч, А.Л. Бикова, П.С. Безруких, М.Т. Білуха,  Ф.Ф. Бутинць, Я.А. Гончарук, З.В. Гуцайлюк, І.А. Єфремов, Е.Н. Євстігнєєв, І.П. Житна, Г.П. Журавель, А.Д. Зикова, В.Г. Калупов, А.Н. Кашаєв, З.В. Кір'янова, Л.М. Крамаровський, М.В. Кужельний, А.М. Кузьмінський, Ю.Я. Литвин, Б.М. Литвин, В.Г. Макаров, І.В. Малишев, А.Ш. Маргуліс, В.Г. Мельник, Г.І. Моісеєнко, П.П. Німчинов, В.Н. Пєтрова, М.С. Пушкар, А.А. Самосенко, Б.Н. Свідерський, Л.Б. Сідєльникова, Я.В. Соколов, В.В. Сопко, Н.М. Ткаченко, А.П. Шевлюков, О.Д. Шмігель і ін.

Починаючи з сімдесятих років, організацію бухгалтерського обліку як напрям науки системно сформували О.Д. Шмігель, В.В. Сопко, Ю.Я. Литвин, А.М. Кузьмінський, В.П. Завгородній, які визначили предмет і метод організації, сформували методику.

Одночасно з цим методика організації облікового процесу в окремих аспектах висвітлена не досить повно, вона зорієнтована на організаційну структуру великих підприємств, її положення не враховують умов здійснення облікової діяльності малими підприємствами та змін, викликаних реформуванням системи бухгалтерського обліку. Це обумовлює необхідність додаткових досліджень та з'ясування низки теоретичних і практичних питань щодо організації облікового процесу. В сучасних умовах постала необхідність удосконалення механізму організації бухгалтерського обліку з метою забезпечення реалізації конкурентних переваг підприємств в умовах ринкових відносин, а також соціальної справедливості.

Не применшуючи внеску наведених вчених і оприлюднених досліджень, слід відмітити, що в Україні та інших пострадянських країнах невирішеними залишаються: визначення змісту й складових організації бухгалтерського обліку; відсутність теоретичного забезпечення раціональної організації обліку в контексті глобалізаційних процесів в економіці; неадекватність регулювання організації бухгалтерського обліку відповідно до запитів користувачів; відсутність оптимального механізму обчислення чисельності облікових працівників, підтримки їх працездатності, організації документообігу та безпеки облікової інформації.

Необхідність вирішення окреслених питань і їх вплив на економічний розвиток господарств і справедливий розподіл доходів у суспільстві обумовлює актуальність обраної теми дослідження.

У зв’язку з цим метою даної роботи є обґрунтування значення правильної та раціональної організації бухгалтерського обліку на підприємстві.

Під організацією бухгалтерського обліку розуміють систему умов та елементів побудови облікового процесу з метою отримання достовірної та своєчасної інформації про господарську діяльність підприємства і здійснення контролю за раціональним використанням виробничих ресурсів і готової продукції.

Раціональна організація бухгалтерського обліку повинна забезпечити:

ü     повсякденний контроль за наявністю, рухом і використанням за призначенням матеріальних, трудових і грошових ресурсів;

ü     використання облікових даних для виявлення та мобілізації резервів господарського зростання, для успішного виконання господарських планів і дотримання режиму економії;

ü     отримання простих і доступних широкому колу трудящих показників виконання плану та динаміки економічного розвитку для залучення широких мас до управління господарством;

ü     своєчасне подання вищестоящим органам господарського управління достовірних звітних даних за встановленим табелем звітності;

ü     застосування найбільш досконалих засобів обчислювальної техніки, раціональне побудова облікових документів і регістрів;

ü     чітке функціонування самого облікового апарату, ритмічність і оперативність його роботи.

Будь-який організаційний план не може бути складений, будь-яка організаційна робота не може здійснюватись, якщо організаторам і учасникам точно не відомо, яку мету вони переслідують. Тому перше, з чого слід розпочинати організацію обліку на підприємстві – це визначити мету діяльності бухгалтерської служби. Питання про цілі обліку ніби таке просте і настільки зрозуміле, що про нього, ніби і не варто вести мову, а між іншим, не дивлячись на ясність питання, досить часто виникає багато непорозумінь щодо його постановки. Мета організації – як передумова будь-якої організаційної роботи визнається усіма, але не всі її досить чітко і ясно бачать, як першу ланку роботи бухгалтера з організації обліку на підприємстві.

Крім того, недоліки в організації бухгалтерського обліку викликають відставання обліку, затримання подання звітних даних та іншої інформації. Наявність великих розривів в часі між моментом одержання обліково-економічної інформації і моментом її використання перешкоджає  підвищенню економічної ефективності діяльності підприємств. Недоліки в організації обліку призводять до його заплутаності, створення умов для розкрадання матеріальних цінностей та інших зловживань, збільшення витрат на утримання облікового персоналу. Лише налагоджена система бухгалтерського обліку протистоїть хаосу, чому і служить організація обліку. Це – складний процес, дію якого мають забезпечувати головні бухгалтери та їх замісники – організатори обліку на підприємствах. Вони, окрім глибоких знань з бухгалтерського обліку, повинні вміти працювати з кадрами, управляти потоками ресурсів, використовувати внутрішню і зовнішню інформацію для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Необхідно зауважити, що однією з важливих умов правильної організації бухгалтерського обліку є використання засобів обчислювальної техніки.  Застосування комп’ютерної техніки вносить значні зміни до організації бухгалтерського обліку, причому обчислювальна техніка з допоміжного засобу перетворюється на визначний фактор організації обліку. Вдосконалення облікової техніки вивільняє у працівників обліку час для більш кваліфікованої, змістовнішої контрольно-аналітічної роботи, для активної їх участі в боротьбі за виявлення і мобілізацію резервів.

Таким чином, грамотно організований бухгалтерський облік дозволяє уникнути систематичних помилок бухгалтерії, негативно впливаючих на фінансовий стан підприємства. Грамотна організація обліку – обов’язкова умова успішної та стабільної роботи підприємства.

Література

1.          Организация бухгалтерского учета: Учебное пособие для студ. Спец. «Учет и аудит», дневн. И заоч. Форм обучения/Е.Д.Чацкис, Э.С. Гейер, И.О. Власова, О.А. Наумчук. – Донецк: ДонГУЭТ, 2006. – 425 с.

2.          Організація бухгалтерського обліку. Навчальний посібник для студентів вузів спеціальності 7.050106 „Облік і аудит”/ Ф.Ф. Бутинець, О.В. Олійник, М.М. Шигун, С.М. Шулепова; 2-ге вид., доп. І перероб. – Житомир:ЖІТІ, 2001. – 576 с.

3.           WWW.GLAVBUH.NET