Филологические науки/1. Методика  преподавания языка и литературы

Доцент Сушко З.М. 

Східноєвропейський університет економіки та менеджменту, м. Черкаси, Україна

Викладач Бобир Ж.М.

Східноєвропейський університет економіки та менеджменту, м. Черкаси, Україна

Комунікативно-когнітивний підхід до

викладання іноземної мови професійного спрямування у вищому навчальному закладі

 

Необхідність удосконалення та реформування системи освіти відповідно до міжнародних стандартів є актуальною для входження України до світового співтовариства. Інтенсифікація міжнародних зв’язків України стала поштовхом до підготовки кваліфікованих фахівців здатних спілкуватися іноземною мовою зі своїми партнерами. Це знаходить своє підтвердження і в освітньо-професійних програмах [2; 9] і потребує нових форм і підходів у методиці викладання іноземних мов.

Актуальність дослідження проблеми навчання студентів професійно орієнтованого спілкування іноземною мовою обумовлена нагальною потребою в покращанні якості професійної підготовки майбутніх фахівців та змінами, що відбуваються в суспільстві.

Об'єктом дослідження статті є процес навчання професійному іншомовному спілкуванню студентів, а предметом – комунікативно-когнітивний підхід до викладання і навчання іноземним мовам.

Мета дослідження – науково обґрунтувати використання комунікативно-когнітивного підходу до навчання студентів професійно орієнтованого спілкування іноземною мовою в умовах вищого навчального закладу.

Аналізуючи процес навчання та підготовки майбутніх фахівців у системі вищої освіти, дослідники прийшли до висновку, що формуванню навичок й умінь іншомовного професійного мовлення приділяється недостатня увага. Необхідність вирішення завдань оптимізації процесу підготовки фахівців зі знаннями іноземної мови стимулює науковий пошук шляхів розв’язання цієї проблеми. На основі досліджень вчених (І.О. Зимня, Пасов Ю.І., Н.Ф. Бориско, І.В. Єрьоміна, А.А. Ємельянова, Л.Б. Котлярова, Н.Д. Соловйова, G. Brown та інші) було розроблено загальну стратегію навчання іноземним мовам у ВНЗ, яка передбачає формування у майбутніх фахівців професійної комунікативної компетенції. Професійна комунікативна компетенція визначається як готовність та здібність до оволодіння предметними, науковими знаннями в професійному спілкуванні [11, 190].

Останнім часом у практиці викладання іноземних мов у вищих навчальних закладах відзначається посилення тенденції до використання різних підходів до навчання професійно-орієнтованого іншомовного спілкування. Підхід визначається як комплекс парадигматичних, синтагматичних і прагматичних структур та механізмів в пізнанні або практиці, який характеризується конкуруючими між собою стратегіями і програмами. Розрізняють біхевіористський, інноваційний, інтуїтивно-свідомий, свідомий, індивідуальний, тематичний, діяльнісний, прагматичний та комунікативно-когнітивний підходи [7, 38].  

 Вважаємо використання комунікативно-когнітивного підходу до викладання іноземних мов найдоцільнішим, оскільки він забезпечує інтенсифікацію навчального процесу, що є важливим за умов скорочення аудиторних годин і збільшення обсягів самостійної роботи студентів. Цей підхід спрямований на розвиток основних видів мовленнєвої діяльності – читання, письма, аудіювання та говоріння – в умовах, що моделюють ситуації реального професійного спілкування іноземною мовою, та стимулює мовленнєво-розумову активність студентів. Комунікативно-когнітивний підхід також передбачає вирішення практичних завдань, доцільних у професійній діяльності, тобто таких, що охоплюють інтереси і потреби студентів та відображають “систему взаємовідносин комунікантів” [4, 43].

 Поєднання комунікативного та когнітивного підходів сприяє формуванню у студентів лінгвістичного концепту, знання, що розуміють як тип ментальної репрезентації сприйнятої та обробленої вербальної та невербальної інформації [5]. Так, А. М. Ветохов акцентує на значному навчально-виховному потенціалі цього методу [1, 25].

Процес спілкування - це комунікація в усній чи письмовій формі, когнітивна сутність якої полягає в обміні інформацією, її зберіганні та оцінюванні. Комунікативна компетенція вважається сформованою, якщо “майбутній фахівець використовує іноземну мову, щоб самостійно отримувати й розширювати свої знання і досвід” [10, 28].

            Оволодіння іноземною мовою передбачає активну участь в інтерактивному спілкуванні. Саме когнітивна діяльність вважається релевантною для того, щоб студенти розуміли й використовували мову, зважаючи на сформований у них знаннєвий простір та пізнавальні алгоритми, які зумовлено властивостями психіки людини та конкретною ситуацією. Умовою успішного навчання іноземним мовам є створення у студентів мотивації до спілкування іноземною мовою [12]. Мотивацію визначають як “внутрішню детермінацію поведінки та діяльності, яка може бути обумовлена і зовнішніми подразниками, навколишнім середовищем… Мотивація – процес психічний, який перетворює зовнішні впливи у внутрішні стимули” [3]. Вона забезпечує розширення інформаційного поля, активізує усвідомлене оволодіння навчальною інформацією, що зумовлює зацікавленість студентів у навчанні та покращує якість знань, умінь та навичок.

З метою визначення мотивації вивчення іншомовного професійного спілкуванням серед студентів СУЕМ було проведено анкетування. Аналіз результатів виявив найпоширеніші мотиви, які є найбільш дієвими під час навчання іноземної мови професійного спілкування:

-         можливість отримати престижну роботу (31 %);

-         спілкуватися із закордонними фахівцями (27 %);

-         навчитися вести ділову кореспонденцію іноземною мовою (15 %);

-         потреба в досягненні кращих результатів у професійній діяльності (12 %);

-         навчитися розуміти іншомовне мовлення (9%);

-         навчитися читати науково-технічну літературу за фахом та користуватися довідниками, словниками та Інтернетом (8 %);

-         навчитися виступати з презентаціями, доповідями (7 %);

-         бути грамотною освіченою людиною (5%).

Отже, кількісні показники доводять, що серед мотивів вивчення іноземних мов у студентів превалюють внутрішні мотиви, що свідчать про усвідомлення ними практичного та теоретичного значення іноземних мов для успішної професійної діяльності. У сучасних умовах розвитку й постійного розширення всебічних міжнародних контактів іноземна мова стає найважливішим засобом професійної комунікації фахівців різних профілів, що й спричинило посилення мотивації у вивченні мов міжнародного спілкування.

         Стимулом мотивації є проблемність та комунікативна спрямованість навчальних завдань, що перетворюють вивчення мови на дослідницький та експериментаторський процес відкриття мови, яка активізує розумові та творчі здібності студентів. Проблемність ґрунтується не на передачі готової інформації, а на отриманні студентами певних знань і умінь шляхом теоретичних і практичних проблем [8, 222]. У цьому випадку відбувається творче засвоєння знань і умінь, оволодіння досвідом креативної діяльності [6, 60]. Усвідомлена студентом проблема трансформується у проблемну ситуацію, яка і зумовлює інтерес до оволодіння іноземною мовою. У свою чергу інтерес стимулює інтелектуальну активність, яка розглядається як готовність займатись за внутрішнім спонуканням особистості. Комунікативність передбачає застосування на заняттях комунікативних ситуацій, які моделюють реальне професійне спілкування, та діалогізацію навчального процесу.

          Серед методів стимулювання виокремлюємо такі як застосування автентичних аудіовізуальних засобів, ділової гри та проектної методики. Аудіовізуальні засоби ознайомлюють студентів з особливостями вимови та інтонаційними зразками. Під час ділової гри студенти вирішують проблеми, які відображають ситуації професійного спілкування, викликаючи у них задоволення, впевненість та бажання спілкуватися іноземною мовою. Залучення студентів до розробки проектів, перш за все, навчає роботі у команді та спонукає до творчої діяльності.

Можна зробити висновок, що приєднання України до Болонського процесу зумовило радикальні зміни в навчальному процесі вищих навчальних закладів та висунуло складні завдання щодо покращення якості знань майбутніх фахівців з іноземної мови. Проблема навчання студентів університету професійно-орієнтованого спілкування іноземною мовою є важливим компонентом навчальної діяльності, який стимулює формування навичок та умінь іншомовної професійно-орієнтованої комунікації. Передбачається вільне володіння студентами іноземною мовою та здатність формувати ними нові знання на основі існуючих знань та різних когнітивних процесів. Саме сучасні вимоги до вищої освіти обґрунтовують використання комунікативно-когнітивного підходу до викладання іноземних мов. Особливе місце в процесі навчання студентів займає мотивація, яка сприяє підвищенню ефективності та результативності навчального процесу у вищому навчальному закладі.

 

Література:

1.      Ветохов А.М. Психолого-педагогическая характеристика современных методов обучения иностранному языку в школе // Іноземні мови. — 2006. — № 1. — С. 25-29.

2.      Галузевий стандарт вищої освіти. Освітньо-професійна програма підготовки бакалавра за спеціальностями напряму 0501«Економіка і підприємництво». — К, 2006. — 34 с.

3.      Ильин Е.П. Мотивация и мотивы // www.koob.ru.

4.      Коростелев В.С., Пассов Е.И., Кузовлев В.П. Принципы создания системы коммуникативного обучения иноязычной культуре // Иностранные языки в школе. — 1987. — № 2. — С.43-44.

5.      Кузнецова Л.В. К вопросу о роли социокультурных условий в формовании мотивации учащихся к изучению второго иностранного языка.

6.      Лернер И.Я. Проблемное обучение. М.: Знание, 1974. 64 с.

7.      Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник. Вид. 2-е, випр. і перероб. / Кол. авторів під керівн. С.Ю.Ніколаєвої. К.: Ленвіт, 2002. – 328 с.

8.      Оконь В. Введение в общую дидактику / Пер. с польс. Л. Г. Кашкуревича, Н.Г. Горина. М.: Высш. шк., 1990. 382 с.

9.      Освітньо-професійна програма підготовки бакалавра, спеціаліста і магістра напрямів 0501 – «Економіка і підприємництво» - К., 2002. – 23 с.

10. Степанова І.С. Реалізація комунікативного підходу до викладання іноземних мов у технічних вишах: Матеріали IX міжнародної науково-практичної конференції «Гуманiзм та освiта». — 2008.

11.  Сура Н.А. Іншомовна професійна компетентність: головні принципи та компоненти процесу навчання професійно орієнтованого спілкування // Вісник Луганськ. держ. пед. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. — 2003. — № 4 (60). — С. 190-192.

12.  Сура Н.А. Навчання студентів університету професійно орієнтованого спілкування іноземною мовою: Автореф. дис. ... канд. філол. наук: 13.00.04. — Луганськ, 2005. — 20 с.