Филологические науки/ 1.Методика  преподавания языка и литературы

 

ст. викл. Біла А.В.

Східноєвропейського університету економіки і менеджменту

ст. викл. Курпас Т.І.

Східноєвропейського університету економіки і менеджменту

Актуальність використання новітніх інфо-комунікаційних технологій

 

Сьогодні суспільство все частіше називають інформаційним. Широкого застосування набули інфо-комунікаційні технології, які відкривають глобальні можливості, дозволяють змінити характер навчання з групового на індивідуалізоване, користуватися віддаленими інформаційними та дидактичними ресурсами.

До інфо-комунікаційних технологій, які дозволяють забезпечувати  комунікативні потреби студентів належать: інтернет, e-mail, електронні енциклопедії і т.д. Використання цих технологій сприяє всебічному розвитку людини та дозволяє студентам вибирати те, що вони хочуть вивчати, вибирати ті методи і прийоми, які їм більше імпонують. Ці фактори позитивно впливають на психологію особистості, індивід відчуває себе повноправним учасником акту спілкування.

Використання інфо-комунікаційних технологій дає багато можливостей і викладачам: керувати навчанням більшої кількості студентів; застосовувати більше дидактичного матеріалу; здійснювати цілеспрямований та більш ефективний вплив на кожного студента; вести індивідуальний діалог з кожним студентом; оперативно доповнювати, змінювати та вдосконалювати свій банк дидактичних матеріалів; знайомитися з новими ідеями і методами педагогічної діяльності тощо [1].

Використання людиною інфо-комунікаційних технологій базується на такій формі зв’язку як “людино-машинний діалог”, який імітує природнє спілкування людей. Велику роль у цьому відіграє комп’ютер, за допомогою якого може бути реалізований найважливіший дидактичний принцип індивідуалізації навчання, що дозволяє використовувати цей технічний засіб не тільки для подання навчальної інформації, а й для керування навчальною діяльністю студента. Компютер може також використовуватися для розвязання багатьох інших методичних і наукових завдань з використанням Інтернету [2].

Знайомство з основами комунікації через інтернет можна провести в чотирьох напрямках: інтернет як засіб отримання інформації; інтернет як засіб спілкування; інтернет як засіб навчання; інтернет як засіб розваги. Це дозволяє студентам розвивати рецептивні та продуктивні мовні вміння. Від формулювання завдань залежить успіх використання інтернету.

У Східноєвропейському університеті економіки і менеджменту було проведено дослідження щодо ефективності використання інфо-комунікаційних технологій у викладанні іноземних мов. Аналіз роботи студентів, які використовують інфо-комунікаційні технології, дозволяє стверджувати, що лексичні знання, інтелектуально-комунікативні вміння студентів покращились, а їх пасивний і активний словники значно збільшилися. Ці дані беззаперечно підтверджують ефективність використання сучасних засобів передачі інформації.

Інфо-комунікаційні технології, а особливо інтернет, створюють унікальну можливість для тих, хто вивчає іноземні мови, користуватися автентичними текстами, слухати і спілкуватися з носіями мови, тобто це сприяє виникненню природнього мовного середовища. Таким чином досягається основна ціль – формування комунікативної компетенції, яка передбачає формування здібності до міжкультурної взаємодії.

Ще однією ефективною технологією навчання є використання мультимедійних засобів. Вони дають можливість поряд із текстовою інформацією, яка презентується у різній формі (сторінки книги, газетної статті, календарної сторінки), подавати на екран різноманітну графіку (статичні зображення – кольорові малюнки, фотографії, таблиці, схеми тощо; динамічні зображення – мультиплікація, відеофрагменти) і звук (озвучені фрагменти текстів, коментар до малюнків чи фотографій, музика, функціональні шуми і звуки).

Отже, дослідивши вплив сучасних технічних засобів на ефективність засвоєння матеріалу студентами під час вивчення іноземних мов, можна зробити висновок про нагальну необхідність впровадження новітніх технічних засобів у процес навчання.

 

Література:

1.     Нові технології навчання: Наук.-метод. Зб. / Кол. авт. – К.: Наук.-метод центр вищої освіти, 2004. – Спецвипуск. – 187с.

2.     Полат Е.С. Интернет на уроках иностранного языка // ИЯШ 2007. - №3. – С. 17-19