Карачун В.В., Мельник В.М., Лозовик Т.М., Заброда А.О., Саверченко В.Г.

Національний технічний університет України «КПІ»

ЦИРКУЛЯЦІЯ РУХОМОГО ОБЄКТУ В ПРОСТОРІ. СИНТЕЗ РУХІВ

 

Припустимо, що рухомий апарат і зв’язана з ним система координат  виконує переносний рух в абсолютній системі координат . В свою чергу, із цього апарату стартує об’єкт , з яким пов’язана система координат . Його рух в системі координат  являється відносним, в системі координат  – абсолютним.

Задання положення стартуючого об’єкту в просторі. Положення координатної системи  визначається трьома координатами полюса , ,  та дев’ятьма напрямними косинусами  між осями , ,  та , ,  (рис. 1).

Аналогічно, положення стартуючого об’єкту в системі координат  задається трьома „відносними” координатами полюса  , , , та дев’ятьма напрямними косинусами  між осями , ,  та , , . Природно, що абсолютному його рухові будуть відповідати три координати полюса  , ,  і дев’ять напрямних косинусів  між осями , ,  та , , .

В табл. 1 наведені основні кінематичні характеристики.

Таблиця 1

 

Характер руху

Переносний

Відносний

Абсолютний

Координати полюса

, ,

, ,

, ,

 

Напрямні

косинуси

 

 

 

 

В прикладних задачах часто виникає необхідність визначення положення об’єкта в одному із рухів – в абсолютному, переносному чи відносному за умови, що інших два відомі.

Так, якщо треба виявити положення об’єкта в абсолютному русі, при заданих відносному і переносному, хід логічних міркувань наступний.

Координати полюса  стартуючого об’єкта в абсолютному русі обчислюються з рис. 1:

                         (1)

.

Абсолютні напрямні косинуси  можна виявити через переносні  та відносні  за допомогою відомої формули аналітичної геометрії для косинуса кута між двома просторовими прямими:

.

Має місце чергування подвійних індексів:

                                                   (2)

Аналогічно визначається положення стартуючого об’єкта у відносному русі (відносно носія), якщо, навпаки, відомі абсолютний і переносний рухи:

         (3)

Для визначення координат полюса О рухомого апарату (носія) в переносному русі можуть бути враховані співвідношення (1), а напрямні косинуси  обчисляться за формулою:

                                                   (4)

Синтез рухів. Обертання об’єкту навколо перетинаючихся осей.

Припустимо, що технічне завдання рухомого об’єкту передбачає в якийсь проміжок часу здійснення ним двох обертальних рухів. Навколо осі  з кутовою швидкістю  і навколо осі  з кутовою швидкістю  (рис. 2). Для спрощення вважаємо полюс  нерухомим.

Відносним є рух навколо осі , переносним – навколо осі . Шукаємо абсолютну кутову швидкість . Оберемо на об’єкті довільну точку , положення якої задане вектором

,                         (5)

де , ,  – орти рухомої системи.

Абсолютна швидкість т.  дорівнює геометричній сумі відносної швидкості  та переносної , тобто

.              (6)

З наведеної формули походить, що сукупність двох обертальних рухів навколо осей, що перетинаються еквівалентна одному обертальному руху навколо миттєвої осі з кутовою швидкістю, яка дорівнює геометричній сумі складових. Тобто,

.

Сукупність n обертальних рухів еквівалентна одному, з кутовою швидкістю

.

Пара обертань. Припустимо, що об’єкт обертається навколо паралельних осей  та  з рівними за величиною і протилежними за знаком кутовими швидкостями відповідно  та  (рис. 3). Причому

.

Обчислимо абсолютну швидкість довільної точки  об’єкту:

Тобто абсолютна швидкість не залежить від місцезнаходження точки, а це буває тільки за миттєво поступального руху.

Обертання навколо паралельних осей. Нехай об’єкт обертається у відносному русі навколо осі  з кутовою швидкістю , а у переносному русі навколо осі  з кутовою швидкістю  (рис. 4), причому

;    .

Абсолютна швидкість т.  обчислюється за формулою:


Вираз в круглих дужках обертається на нуль, бо відносна швидкість  дорівнює за величиною і протилежна за напрямом переносній швидкості . Точка  ділить пряму  у співвідношенні

.

Таким чином два обертальні рухи об’єкта еквівалентні одному обертальному рухові навколо миттєвої осі, що проходить через т. , з кутовою швидкістю .