УДК 631.331.53                                                            Секція Сільське господарство - 2

 

Іванюта М.В., аспірант НАУ,  керівник д.т.н.  Мироненко В.Г.

Основа розвитку котка в складі комбінованого ґрунтообробного агрегату

Вітчизняні вчені В.О. Дубровін, Д.Г. Войтюк, В.Г. Мироненко, І.Д. Шевченко та ін. працюють над удосконаленням комбінованих ґрунтообробних машин для основного обробітку ґрунту з огляду на агрономічні вимоги: вивчення конструкцій з метою збільшення тривалості працездатності, удосконалення і пристосування машин до конкретних умов, розробку теоретичних положень для їх проектування і удосконалення в напрямі енергозбереження і екологічної безпеки. На основі вивчення існуючих теоретичних положень  метою наших досліджень передбачалось вивчення, класифікація та удосконалення робочих органів ґрунтообробних комбінованих машин, зокрема котка

Для досягнення поставленої мети були вивчені агротехнічні вимоги до коткування які полягають у забезпеченні необхідних вимог роботи: відсутності фракцій середнім розміром більше 3 - 4 см, забезпечення рівномірного ущільнення ґрунту.

Ґрунт ущільнюють котками до і після сівби. До сівби вирівнюють поверхню ґрунту, руйнують брили, ущільнюють поверхневий шар ґрунту. Ущільнюючи надпосівний шар після сівби, покращують контакт насіння із ґрунтом, збільшують надходження вологи з нижніх шарів, що сприяє створенню сприятливих умов для проростання насіння.. У посушливих районах прикочування знижує втрати вологи за рахунок зменшення конвекційно-дифузного випаровування .

Здатність котка ущільнювати, залежить від його маси М, діаметра D та  робочої ширини захвату В. Її прийнято виражати через питомий тиск р (Н/см), що припадає на 1 см ширини котка [1].

р = 9,8 М/В.                                                       ( 1 )

   Коток малого діаметра ущільнює верхній шар ґрунту як полоз, а коток великого діаметра більш рівномірно ущільнює орний шар по глибині. На пухких ґрунтах перед котками може утворюватися ґрунтовий валик. Чим важчий коток і менше його діаметр, тим більше висота валика. Для вдавлення в ґрунт і руйнування грудок розміром а діаметр котка повинний задовольняти наступній умові:

;                                        ( 2 )

де φ1 і φ2   — кути тертя грудок відповідно об коток і ґрунт.

Тягове зусилля Р (Н), необхідне для подолання котком перешкоди (ґрунтова грудка, глибина занурення, нерівності) висотою h, визначають по формулі:

                                    ;                                          ( 3 )

де h – середня висота нерівностей поля;

D – діаметр котка.

Враховуючи ці параметри удосконалення робочого органу комбінованого ґрунтообробного агрегату котка є необхідною умовою забезпечення  агротехнічних умов вирощення сільськогосподарських культур в конкретних умовах. З метою удосконалення робочого органу котка нами були поставлені наступні завдання :

-   вирівнювання поверхні ріллі; забезпечення дрібногрудочкуватої структури поверхневого шару ґрунту; ущільнення надпосівного шару для забезпечення необхідної глибини загортання насіння, використання вологи з нижніх шарів; створення мульчі.

Запропонований удосконалений коток забезпечує оптимальні якісні показники роботи, що відповідають переліченим агротехнічним вимогам (рис.1):

-         рівноважна щільність чорнозему звичайного перебуває в орному шарі в межах - 1,06...1,21 г/см3

Рис 1. Експериментальний ґрунтообробний коток

-         щільність верхнього шару чорнозему (5-7 см.) для зернових (ярих та озимих)  становить 0,98...1,04 г/см3; твердість 0,8...1,3 кг/см2; загальна пористість 60...63%.

-         щільність шару на глибині 5-7 см для озимих зернових 1,1...1,3 г/см3;

-         в орному шарі чорнозему звичайного пор аерації втримується до  12...15% у випадку, якщо об'ємна маса перевищує 1,20...1,23 г/см3;

-        в орному шарі чорнозему звичайного вміст структурних водостійких агрегатів високий і перебуває в інтервалі 55- 66%;

Висновки. Отже в умовах зниження природної родючості ґрунту виникає нагальна необхідність використання протиерозійних технологій, основою яких є мінімальний обробіток ґрунту, та застосування комбінованих агрегатів складовою яких є робочі органи - котки.

 

1. Кленин Н.И., Сакун В.М. Сельскохозяйственные и мелиоративные машины . М.: Колос, 1994.- 642 с.

2. Войтюк. Д.Г, Дубровін В.О,. Іщенко Т.Д Сільськогосподарські та меліоративні машини:- К.: Вища освіта, 2004.- С.72-78

3. Шевченко І.А.Адаптовані екофільні технології та машини для обробітку грунту // Науковий вісник НАУ, № 73, Ч.1 ., 2004 - С. 230-234.