Секція: Економічні науки,

 підсекція № 2 «зовнішньоекономічна діяльність»

Король Г. О. к.э.н.

Завідуюча кафедрою обліку і аудиту Національної металургійної академії України

Людвігов Є. В.

Студент Національної металургійної академії України

Удосконалення обліку і аналізу операцій зовнішньоекономічної діяльності

Процес інтернаціоналізації сучасного світового господарства вимагає нового рівня багатобічних економічних взаємин, який можливий лише за умови створення в країнах економіки ринкового типу.

Однією з основних умов сучасного типу економіки є міжнародне економічне співробітництво, що виступає вагомим чинником впливу на рівень розвитку економіки кожної окремої країни й світового прогресу в цілому. Складовим елементом такого співробітництва є зовнішньоекономічна діяльність суб’єктів господарювання різних країн.

Побудова стійкої ринкової системи господарювання неможлива без здійснення на підприємствах зовнішньоекономічних операцій, що відкривають нові шляхи для реалізації їх економічної діяльності шляхом розвитку відносини та здійснення розрахункових операцій з підприємствами іноземних держав.

Зовнішня торгівля України на сьогоднішній день залишається актуальною темою для обговорення та є запорукою економічної стабільності в країні, поступово набуває найбільших потужностей розвитку та підкріплює розвиток міжнародних економічних відносин.

Організація і здійснення зовнішньоекономічної діяльності потребують виконання специфічних завдань методичного, методологічного, організаційного характеру та технічного забезпечення бухгалтерського обліку, що повинно надати керівництву підприємства достатню інформацію, необхідну для прийняття управлінських рішень.

Підприємство оптової торгівлі ТОВ “Тамма”, яке займається імпортом керамічної плитки, фризів та декору, зацікавлене у розширенні свого ринку, в тому числі і за кордоном, в зв'язку  з чим  використання різних аспектів і форм зовнішньоекономічної діяльності для нього набуває усе більшого значення.

В умовах малого підприємства ТОВ “Тамма” для того, щоб уникнути помилок з оформленням митних документів і вести відповідний облік і контроль, пропонується використовувати послуги спеціалізованого підприємства, це підприємство буде займатися: підготовкою повного комплекту документів для оформлення вантажної митної декларації, розробкою оптимальних схем зовнішньоторговельних операцій, розрахунком сукупного митного платежу, декларуванням товару, проведенням погоджень оформлення вантажу відповідно до обраного митного режиму.

 Однак, частина функцій з обліку і контролю зовнішньоекономічної діяльності залишаться на ТОВ “Тамма” . Це облік виконання угод і облік руху валютних коштів, які надходять за експортовану продукцію. Для оперативного   обліку цих операцій доцільно застосовувати облікову картку експортної діяльності (яка містить інші реквізити, ніж облікова картка суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності, що відкривається згідно з наказом Держмиткому № 237.).

В обліковій картці експортної діяльності, яка пропонується, доцільно відобразити наступне:

-       реквізити імпортера, куди включаються: найменування фірми імпортера, адреса місцезнаходження, контактні телефони, банківські реквізити імпортера;

-       основні дані за контрактом: номер контракту, дата контракту, місце підписання контракту;

-       відомості про доповнення і зміни до договору: дата, номер доповнень і змін до контракту; до якої статті, пункту, підпункту відноситься зміна; короткий зміст змін;

-       характеристика експортної продукції: кількість, ціна, загальна вартість, критерії, що визначають обговорену якість продукції;

-       моменти переходу ризиків: вказати умови  «ІНКОТЕРМС», митницю і де здійснювалося оформлення вантажу, дату, номер вантажної митної декларації, сплату коштів за митні процедури збереження товару, кількість товару під митним контролем, товаросупроводжувальні документи;

-       умови приймання товару: дата і місце оформлення акта приймання-передачі товару, особи приймання-передачі, що підписали акт, і короткий зміст акта;

-       надходження експортного виторгу: указати форму й основні умови розрахунків, банківські реквізити і номер рахунка, куди надійшов виторг, суму і найменування валюти.

Ведення облікової картки  експортної діяльності дозволить підприємству систематизувати інформацію, яка міститься в зовнішньоекономічних контрактах, що, у свою чергу, полегшить контроль  виконання контрактів і його аналіз. Найбільш ефективною формою зберігання й використання таких відомостей є комп'ютерна, оскільки вона дає можливість при необхідності перетворювати інформацію, робити її сортування по потрібних ознаках. Можлива також організація автоматизованого контролю, у цьому випадку програма сама буде повідомляти менеджеру, на який контракт варто звернути увагу в першу чергу.

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про авторів:

 

1. Г. О. Король к.э.н., Завідуюча кафедрою обліку і аудиту Національної металургійної академії

2. Є. В. Людвігов, студент Національної металургійної академії України. 49124, м. Дніпропетровськ, вул. Семафорна 50/39, тел.. (8099) 320-39-34