Секція : Економічні науки

Підсекція 6: Маркетинг і менеджмент

 

УДК 630*68:65.012.45

Голячук Н.В., к.е.н.

Луцький державний технічний університет

розробка моделі забезпечення інформацією керівництва ПІДПРИЄМСТВа

 

Інформаційне забезпечення – це якісне інформаційне обслуговування адміністративного персоналу лісогосподарського підприємства шляхом створення динамічної системи збору даних, їх обробки, зберігання та перетворення на достовірну, своєчасну, актуальну, точну, достатню інформацію для ефективного проведення процесу управління та прийняття відповідних управлінських рішень.

Успіх роботи керівника лісогосподарського підприємства залежить від того, наскільки вдало він використовує інформацію як засіб організації виробництва і збуту  своєї продукції та розв’язує питання фінансового становища свого підприємства.  Ця властивість інформації проявляється у процесах обґрунтування управлінських рішень. Наявність актуальної інформації дозволяє оперативно стежити за станом зовнішнього середовища та оцінювати внутрішню ситуацію, отримувати інформаційну підтримку при прийнятті рішень, що в результаті підвищує показники діяльності підприємства.

У керівника кожного рівня існують свої потреби в інформації. Інформаційні потреби залежать від цілей керівника, прийнятих ним рішень, показників оцінки результатів своєї роботи. У сучасних умовах зростають вимоги до обґрунтованості уп­равлінських рішень, вироблених на основі точної й достовірної інформації.

Процес обміну інформацією між різними користувачами є досить складним. Тому важливим питанням забезпечення керівництва підприємства повною, правдивою та неупередженою інформацією для прийняття управлінських рішень є створення моделі інформаційного забезпечення .

Концептуальним підходом до побудови такої моделі є її структура, яка складається з блоків, що відповідають процесам виробничої діяльності лісогосподарського підприємства. Особливістю діяльності лісогосподарського підприємства є тривалість операційного циклу, який триває декілька десятків років. Процес  виробництва  складається з таких етапів : посадка лісу – вирощування – догляд  за лісом – експлуатація стиглих лісових насаджень. При цьому в процесі виробництва не використовуються виробничі запаси  в тому вигляді як це відбувається в інших галузях народного господарства, тобто як сировина для виробництва готової продукції. Процес постачання на лісогосподарських підприємствах складається з придбання інструментів, пального, запасних частин для машин та механізмів, задіяних у процесі виробництва. Тому в нашій моделі окремо не виділяється блок постачання як процес виробничої діяльності підприємства.

Інформаційна модель забезпечення інформацією процесу управління підприємством складається з трьох основних інформаційних блоків внутрішнього середовища: блоку виробництва, блоку збуту, обліково-аналітичного блоку. Зв’язок з зовнішнім середовищем відбувається через інформаційні    зв’язки    з   постачальниками    та     покупцями.    Ці     блоки взаємопов’язані між собою та несуть потоки інформації, які характеризуються напрямком та належністю до конкретних функцій управління, відношенням до процесу виробництва та збуту готової продукції. Інформаційні потоки від керівництва вниз несуть інформацію про плани діяльності підприємства, про наукові розробки, нові технології, юридичну, комерційну  та іншу інформацію.  А від блоків виробництва та збуту до верху подається фактична інформація про діяльність лісництв (лісовідтворення, лісозбереження, експлуатація лісових насаджень, наявність лісопродукції на франко-верхньому та франко-нижньому складах, тощо), цеху переробки лісопродукції (наявність сировини, готової продукції), про результати впроваджень, про збут готової продукції (інформація про наявність та відвантаження готової лісопродукції), яка обробляється в обліково-аналітичному блоці. До керівництва поступає аналітична, облікова, статистична, звітна інформація про діяльність структурних підрозділів підприємства.

Розроблена інформаційна модель дозволяє виконувати такі основні задачі: спостереження за поточним станом  держлісгоспу; підтримку професійної діяльності управлінських працівників структурних підрозділів; взаємодію всього управлінського персоналу держлісгоспу; оперативний збір, обробка, аналіз, розповсюдження і рух інформації між блоками з використанням сучасних інформаційних технологій; розробка та опрацювання механізму та змісту руху інформаційних потоків між блоками; вивчення зв’язків між внутрішніми блоками підприємства та з зовнішнім середовищем;  забезпечення зацікавлених постачальників та покупців об’єктивною інформацією про фінансовий стан та результати діяльності держлісгоспу; ефективне збереження даних у базі даних для         використання їх різними користувачами.

Зібрана, оброблена і зафіксована фактична інформація про господарську діяльність лісогосподарського підприємства формує базу даних підприємства. В ній зберігається зовнішня інформація законодавчих органів, міжнародні кодекси та правила, інформація про покупців та постачальників, про ринки збуту, конкурентів, ціни тощо. Внутрішня база даних теж насичена інформацією – таксаційні характеристики насаджень, обліково-аналітичні дані, дані про хід  лісогосподарської діяльності, про виробництво  та реалізацію готової продукції, а також нормативними, довідковими й іншими даними, що певний час використовуються без змін.

Отже, створення моделі інформаційного забезпечення управління дозволить лісогосподарським підприємствам на основі інформаційних потоків розв’язувати функціональні задачі управління, забезпечувати керівництво повною та достовірною інформацією про виробничі процеси, маркетингову діяльність та зв’язки із зовнішнім середовищем.