Економічні науки/ Маркетинг і менеджмент

Малюська В.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ 

Лідерські якості керівника умова ефективного функціонування трудового колективу

Право на керівництво є основною особливістю професійної діяльності менеджера. Воно виявляється в його відносинах з людьми і не стосується діяльності, пов’язаної з управлінням матеріальними, фінансовими, інформаційними та іншими ресурсами організації. Об’єктом керівного впливу завжди є людина або група людей. Цим самим керівництво відрізняється від управління, об’єктами якого можуть бути люди і матеріальні або фінансові елементи виробництва.  Керівництвоправо особи давати офіційні доручення підлеглим і вимагати виконання їх. Керівні функції зумовлюються загальними функціями менеджменту і реалізуються в такому тісному взаємозв’язку, що іноді неможливо відрізнити, коли одна переходить у іншу. Загальні функцій менеджменту: визначення цілей, планування (завдань, засобів, дій, результатів), організація (процесів, структур, колективів, місць праці, співпраці), розроблення і прийняття рішень, оперативне регулювання (процесів, дій), мотивація, контроль (визначення обсягів і критеріїв контролю; визначення стандартів; діагностика стану справ; висновки і коригуючи дії). [1, 33-35].

Функції керівника:

  1.Лідерство

2. Мотивування

3.Налагодження комунікацій

4. Прийняття рішень

5.Репрезентування

6. Контролювання дій  і вчинків людей

 Участь керівника у досягненні трудовим колективом або окремим працівником поставлених цілей визначається перш за все змістом і якістю виконання ним функцій, передбачених посадовою інструкцією або положенням про підрозділ. На сучасному етапі в практиці роботи кращих підприємств, які працюють в ринковому середовищі при оцінюванні якостей праці керівника враховується рівень виконання ним таких основних ролей, кожна з яких складається з комплексу лідерських функцій керівництва: організатора трудового колективу, наставника працівника, виразника і захисника інтересів членів колективу, споживача, генератора та розповсюджувача інформації (знань).

Роль організатора трудового колективу полягає у першу чергу в забезпеченні високого рівня організованості колективу. В сучасних умовах конкурентного середовища, коли кожний первинний трудовий колектив виконує тільки певні види робіт у загальній їх сукупності, ця роль набуває все більшого значення. В цілому успішне виконання економічних завдань і досягнення найважливіших соціальних цілей суспільства залежить від рівня організованості трудових колективів від якостей керівника як організатора. Необхідно підвищувати роль керівників колективів, менеджерів - начальників та завідуючих відділів, секцій, комплексів, бригадирів – у забезпеченні високої організованості трудових колективів (дотримання норм трудової дисципліни, правил внутрішнього розпорядку і трудового законодавства, участі у вирішенні питань матеріального і морального стимулювання працівників, визначення кінцевих результатів роботи підрозділів, змін та бригад, вирішенні інших організаційних та соціальних питань). [2, 80-81].Організованість колективу – це перш за все єдність дій всіх його членів, різних за характером, темпераментом, фізичними і психічними даними, їх загальна цілеспрямованість  вирішення завдань щодо підвищення ефективності праці і якості надання послуг. Ось чому керівник первинного колективу як організатор його трудової діяльності повинен вміти ставити перед колективом конкретні цілі і виділяти серед них головні і другорядні, раціонально розподіляти у часі та просторі зусилля колективу для досягнення поставлених цілей, визначати засоби і методи вирішення конкретних завдань, розвивати ініціативу та здібності членів колективу, уміло використовувати їх знання та досвід при розподілі завдань конкретним працівникам.

До основних функцій менеджера як організатора колективу відносяться також: організація праці та управління, організація навчання працівників, організація прийняття і реалізації управлінських рішень, впровадження інноваційних технологій, організація трудової активності та стимулювання працівників, забезпечення чіткого системного контролю за ходом виконання колективом поставлених перед ним завдань. [3, 20-23].

При добре організованому контролі можливо завчасно виявити допущені помилки та відхилення , внести необхідні зміни у планові показники, прийняти додаткові організаційні заходи у процесі оперативного керівництва тощо. Роль керівника як організатора навчання в сучасних умовах спрямована на формування особистих якостей працівника. [4, 500-508]. Лідерські якості керівника, як вихователя і організатора навчання визначають успіх його організаційних здібностей. Поняття вихователя трудового колективу містить комплекс функцій, які є обов’язковими для керівника будь-якого рівня. Перш за все керівник трудового колективу зобов’язаний провадити в життя політику організації в галузі економіки, роз’яснювати підлеглим зміст, значення і направленість заходів, які проводяться у ринковому середовищі. Виховання таких якостей, як розуміння необхідності добросовісно працювати, почуття  особистої відповідальності за результати праці здійснюють лінійні та функціональні менеджери. А це вимагає від них оволодіння такими особистими якостями, як чесність, непідкупність, скромність.

Список використаної літератури.

1. Хміль Ф.І.. Основи менеджменту: Підручник. – К.: Академвидав,  2003. – 608 с. (Альма-матер).

2. Матеріали мережі громадянської дії в Україні UCAN. www. ucan-isc.org.ua  

3. Тренінгові матеріали громадської організації „Молодіжна Альтернатива”. 2004 рік.

4. Дейл Карнегі Как завоевать друзей и оказывать влияние на людей. …./Пер. с англ. Д.С. Лободенко – МН.: ООО «СЛК», 1997. – 640 с.

ЗАЯВКА НА УЧАСТЬ

у  науково-практичній конференції „Наука і технології: крок у майбутнє - 2007 ”

 

Прізвище, ім’я, по батькові студента  Малюська Вікторія Анатоліївна

Навчальний заклад Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету.

Науковий керівник кандидат економічних наук, професор Мороз Ольга Михайлівна

Місто Вінниця

Курс, спеціальність четвертий, менеджмент організацій.

Адреса (для листування) 21007 м. Вінниця, вул. Червоноармійська, буд. 20, кв. 508.

Телефон: (0432) 596-331; моб. т: 8-097-56-555-96.

E-mail: viktoria_mal@rambler.ru

Тема доповіді Лідерські якості керівника умова ефективного функціонування трудового колективу

Секція, в якій бажаєте взяти участь Економічні науки; Підсекція Маркетинг та менеджмент.