Математика/1. Диференціальні та інтегральні  рівняння

Колісник Р.С.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

ЕВОЛЮЦІЙНІ РІВНЯННЯ ВИЩОГО ПОРЯДКУ ПО  З ОПЕРА-ТО­РОМ ДИФЕРЕНЦІЮВАННЯ НЕСКІНЧЕННОГО ПОРЯДКУ

 

          Рівняння з частинними похідними як скінченного, так і нескінченного порядків широко використовуються при математичному моделюванні різних реальних процесів, при розв’язуванні задач математичної фізики, квантової механіки, теорії теплопровідності та тепломасообміну, кристалографії, теорії ядерних ланцюгових реакцій тощо. За допомогою таких рівнянь описуються різні складні явища у сучасному природознавстві, економіці, техніці.

Задача Коші та крайові задачі для рівнянь з частинними похідними мають природну постановку у різних просторах узагальнених функцій, оскільки часто крайові умови мають особливості в деяких точках або ділянках межі. Такі функції допускають регуляризацію у просторах узагальнених функцій скінченного порядку, або їх можна трактувати як узагальнені функції нескінченного порядку, якщо порядок особливостей вищий за степеневий.

                При дослідженні проблеми про класи єдиності та класи коректності за­да­чі Коші для рівнянь з частинними похідними зі сталими (або залежними лише від часу) коефіцієнтами широко використовуються простори типу , введені І.М.Гельфандом і Г.Є.Шиловим, та простори типу , введені Б.Л.Гуревичем. Про­стори типу  складаються з нескінченно диференційовних на  функцій, по­ведінка яких та їхніх похідних на дійсній вісі характеризується величинами  , де подвійна послідовність  за­до­воль­няє певні умови (особливо повно досліджено випадок ). Прос­тори типу є узагальненнями просторів  типу  внаслідок заміни сте­пе­не­вих функцій довільними опуклими, що дозволяє точніше охарактеризувати особ­ливості зростання або спадання функцій на нескінченності.

У працях М.Л.Горбачука, П.І.Дудникова, О.І.Кашпіровського, С.Д.Івасише­на, Л.М.Андросової, В.В.Городецького, В.П.Лавренчука, І.В.Житарюка, О.Г.Возняк, В.А.Літовченка встановлено, що простори типу - простори, то­по­ло­гіч­но спряжені до просторів типу , - є природними множинами початкових да­них задачі Коші для широких класів рівнянь з частинними похідними скін­чен­ного порядку, при яких розв’язки є нескінченно диференційовними функ­ці­я­ми по просторових змінних. В.В.Городецьким, О.В.Мартинюк, О.М.Ленюком аналогічні результати у прос­торах типу  встановлені для певних класів рівнянь з частинними похідни­ми нескінченного порядку (еволюційні рівняння, які містять оператор диференціювання нескінченного порядку, або оператор диференціювання–Бесселя нескінченного по­ряд­ку). У працях [1,2] побудовані класи цілих функцій (простори типу ), які спадають на дійсній вісі при  швидше, ніж ; при цьому прос­­тори типу , а також простори типу  утво­­рюють певні підкласи просторів типу . У цих працях розвивається теорія задачі Коші для одного класу рівнянь з частинними похідними з початковими умовами з просторів типу . Природно виникає питання про одержання аналогічних результатів для еволюційних рівнянь вищого порядку по  з оператором диференціювання нескінченного порядку. У роботі дається відповідь на поставлене питання у випадку задачі Коші для вказаних рівнянь  у просторах узагальнених функцій типу (аналітичних функціоналів).

Нагадаємо, що символом  позначається множина всіх фінітних нескінченно диференційовних на  функцій. Сукупність всіх лінійних неперервних функціоналів на  зі слабкою збіжністю позначається через . Елементи  називаються узагальненими функціями. Сукупність узагальнених функцій з , які обертаються в нуль на півосі , позначається символом . Розглянемо узагальнену функцію , яка залежить від параметра , і визначається формулою

 

де – найменше серед натуральних чисел таке, що ,  – функція Хевісайда. За допомогою  будуються оператори . Оскільки , то оператор  при  називають оператором дробового диференціювання.

          Нехай – простір введений в [1]. Розглянемо рівняння

                                        (1)

 з початковою умовою

.                                            (2)

Тут – простір, топологічно спряжений до , – ціла та дробова частини числа, – оператор дробового диференціювання, який діє по змінній  у просторі .

          Теорема.  Задача Коші (1), (2) коректно розвязна в класі узагальнених функцій . Розвязок  при кожному фіксованому  належить до простору  і подається у вигляді

 де ( – фундаментальний розвязок задачі Коші (1), (2)).

 

Література:

1.     Городецький В.В., Колісник Р.С.  Про одне узагальнення просторів типу // Науковий вісник Чернівецького університету: Зб. наук. пр. Вип.134. Математика. – Чернівці: Рута, 2002. – С. 30-37.

2.     Городецький В.В., Колісник Р.С. Оператори диференціювання нескінченного порядку у просторах типу  та їх застосування // Доп. НАН України. – 2004. – № 10. – С. 14–19.

3.     Гельфанд И.М., Шилов Г.Е. Пространства основных и обобщенных функций. –М.: Физматгиз, 1958. – 307с.