Філологічні науки/5.Засоби і прийоми контролю рівня володіння іноземною мовою.

 

Власова І. А.

Донецький державний університет економіки і торгівлі

 ім.М.І.Туган-Барановського

Засоби контролю володіння іноземними мовами студентів у ВНЗ

Головною метою контролю у навчанні іноземним мовам є об'єктивне і точне визначення рівня володіння мовним матеріалом і мовними уміннями. В усіх випадках контроль не є самоціллю, повинний носити і носить навчальний характер. Контроль навичок умінь і говоріння є однією з самих складних задач, коли об'єктом контролю стає уміння висловлюватися по темі навчального завдання. При проведенні підсумкового контролю усних відповідей студентів викладач повинний коментувати відповідь того, якого навчають, враховувати змістовну сторону, повноту розкриття теми, реалізацію мовних можливостей, кількість фраз, побудованих за допомогою моделій дослідження мови. При оцінюванні усного мовного спілкування потрібно враховувати зміст і мовне оформлення. Об'єктивність дій викладача при контролі усного мовного повідомлення залежить від наступних дій:

1.  розподіляти увагу при слуханні усних повідомлень на їхній зміст і мовну форму;

2.  коментувати висловлювання студентів, тим самим показуючи які уміння і знання вимагають додаткової роботи.

Ще одним фактором, що сприяє інтенсифікації контролю, є вплив емоцій на діяльність і поводження що навчається і навчає в процесі педагогічного спілкування. Позитивні емоції впливають на протікання операцій мислення. Дуже важлива контролююча функція мови викладача, гарний емоційний настрій що підвищує зацікавленість студента, активізує мислення, увагу.

Правильно організоване педагогічне спілкування знімає напругу, стимулює студентів до активної розмовної діяльності. При такій організації педагогічного спілкування контроль стає і навчальним і виховним.

Одним з найбільш ефективних засобів контролю в навчанні іноземній мові по праву вважається тест. Головна відзнака тесту від традиційної контрольної роботи полягає в тому, що він завжди пропонує вимір. Тому оцінка, що виставляється за підсумками тестування, відрізняється більшою об'єктивністю.

Тести країнознавчого характеру займають сьогодні велике місце в процесі навчання іноземним мовам. Завдяки таким тестам студенти знайомляться з реаліями країни досліджуваної мови, одержують додаткові знання в галузі географії, культури. Важливою ланкою в процесі навчання є контроль розуміння прочитаного. Форми контролю можуть бути як традиційними (відповіді на питання по змісту тексту, скорочений переказ тексту), так і нетрадиційними (до таких форм контролю відносять, насамперед , тест).

Виконання тесту займає небагато часу і дозволяє перевірити одночасно всіх студентів у групі, що поставлені в рівні умови, тобто вони працюють у те саме час з однаковим по обсязі і складності матеріалом. Розрізняють об'єктивні і субктивні тести. В об'єктивних тестах визначення правильності відповіді здійснюється механічно, по заготовленому ключі. У субктивних тестах воно улаштовується на думці що перевіряють.

Головною метою в наш час є формування не тільки комунікативних умінь, але і формування суспільної свідомості, критичного мислення. В американських підручниках широко впроваджуються засоби масової інформації, що дають гнучку систему безперервного утворення. Суспільно-політичні тексти висвітлюють глобальні теми політики, філософії, культури, економіки, без яких важко сформувати культурну особистість XXІ століття.

Усі ці вправи виявляються корисними при прослуховуванні радіопередач англійською мовою.

Нове інформаційне середовище жизнідіяльності у нашому житті створює Інтернет. На електронних сторінках інтернету - сайтах - розташовуеться інформація про все що відбувається у світі, так що вибір багатий і великий. Сидячи за монітором комп'ютера, можна відразу вийти на потрібний сайт газети, радіостанції, музею та ін.

Проблема оцінки контролю має величезне значення для наук про утворення в цілому. Мова йде про вироблення оцінок стандартів і рівнів утворення, про методи їхнього зіставлення, методів оцінювання рівнів підготовки, рівнів знання. У зміст контролю, у тому числі і тестового, варто включати державні, регіональні, місцеві компоненти. Необхідно використовувати підсумкові письмові роботи.

Можна провести перевірку знань країнознавчого матеріалу з мовною практикою студентів у різних видах мовної діяльності. На основі прослуханих і прочитаних текстів студенти повинні усно або письмово виконати завдання, що показують їхню країнознавчу підготовку. При цьому використовують:

1)  відкриті тестові завдання (відповіді на питання, коментування реалій);

2)  напіввідчинені завдання, при яких студенти висловлюються в рамках чіткого обмеженого контексту;

3)  закриті завдання, при виконанні яких студенти повинні вибрати серед чотирьох відповідей на запропоновані питання один правильний.

Така форма контролю викликає великий інтерес до тих хто навчаеться.

 

Література

 

1.     Фіцула М.М. Педагогіка: Навч. посібн. – К.: Академія, 2001.

2.     Ярмаченко М.Д. Основні педагогічні категорії // Педагогіка і психологія. – 1998. – № 4.

3.     Серожникова Р.К. Педагогічні умови формування професійного менталітету майбутнього педагога // Проблеми освіти: Наук.-метод. зб. – Вип. 37. – К.: НМЦВО, 2004.