Технічні науки,1

                                                               Ланговой В.О. кандидат економічних наук,

доцент кафедри економіки та управління фінансами

Донбаського Державного Технічного Університету

Удовенко О.В. студентка економічного факультету  

 Донбаського Державного Технічного Університету

 

СТРАТЕГІЯ МІНІМІЗАЦІЇ ВИТРАТ В МЕТАЛУРГІЙНІЙ ГАЛУЗІ

 

Металургійний комплекс грає важливу роль в економіці України. Це зв'язано з тим, що він визначає її потенціал і обумовлює розвиток інших галузей господарства, перш за все машинобудування і металообробки. У наш час Україна є одним з найбільших виробників металу на світовий ринок.

Металургійний комплекс - це основа індустрії. Він є фундаментом машинобудування, що забезпечує разом з електроенергетикою і хімічною промисловістю розвиток науково-технічного прогресу у всіх ланках народного господарства країни. Металургія відноситься до числа базових галузей народного господарства і відрізняється високою матеріаломісткістю і капіталоємністю виробництва.

      Стан і розвиток металургійної промисловості зрештою визначають рівень науково-технічного прогресу у всіх галузях народного господарства. Металургійний комплекс характеризується концентрацією виробництва. Специфікою металургійного комплексу є незіставний з іншими галузями масштаб виробництва і складність технологічного циклу. Для виробництва багатьох видів продукції необхідні 15-18 переділів, починаючи із здобичі руди і інших видів сировини.

Враховуючи які можливості Гірничо-металургійний комплекс (ГМК) дає для розвитку економіки України, можна відзначити і значні труднощі в рішенні цієї задачі, які визначаються наступними обставинами:

1).        технологічна структура нашої чорної металургії унаслідок помилок в технічній політиці минулих років і непродуманому розподілі капіталовкладень відстала від сучасної на 20-30 років. В доменному виробництві використовуються шихтові матеріали низької якості і природний газ, і не використовуються замінники металургійного коксу. Майже половина сталі проводиться в мартенівських печах і біля 80% її розливається в ізложниці, тоді як на передових заводах ці технології вже ліквідовані. Дещо відстала позапічна обробка металу. Все це підвищує питомі витрати палива, енергії і матеріалів на 30-60% проти досягнутих на сучасних металургійних заводах;

2).        старіння основних фундацій комплексу досягло серйозних меж. Наднормативного терміну експлуатації вже досягли більш 54% коксівних батарей, 90% доменних печей, 87% мартенівських печей, 26% конвертерів, біля 90% прокатних станів. На устаткуванні з терміном служби вище за нормативний проводиться біля 50% всієї металопродукції;

3).        структура сортаменту і якість металопродукції не вчинена і не відповідає вимогам внутрішнього і зовнішнього ринків: недостатньо проводиться легованих, жаростійких, неіржавіючих і інших сортів сталі, тонкого листа, жерсть, комбінованого прокату і т.д.;

4).        різке скорочення фінансування науково-дослідних інститутів і вузів, проектно-конструкторських організацій привело до згортання робіт по науково-технічному розвитку ГМК.

Рішення проблем розвитку металургійної галузі спричиняє за собою велику кількість витрат, тому доцільним буде вживання стратегії мінімізації витрат. Основним джерелом мінімізації витрат є встановлення оптимального значення об'єму виробництва (виробничий ефект масштабу), просування і збуту (маркетинговий ефект масштабу). Тому такі заходи, як зниження витрат на НІОКР або перехід на більш дешеву і низькоякісну сировину в рамках вже існуючих технологій не можуть бути віднесені до способів реалізації стратегії мінімізації витрат. Звичайно в більшості галузей об'єм виробництва, при якому досягається мінімальна питома собівартість продукції, великий, тому лише відносно крупні організації можуть дістати доступ до переваг ефектів масштабу, організовуючи серійне виробництво і масове просування і збут. Нижче перераховані чинники, що сприяють вживанню стратегії мінімізації витрат в металургійній галузі, що є слідством джерел мінімізації витрат:

·        галузь проводить достатньо стандартизований товар і можливості диференціації обмежені;

·        попит еластичний за ціною;

·        вірогідність перемикання споживачів товару на інші товари велика.

  Організаця, що зробила ставку на стратегію мінімізації витрат, необхідно ретельно відстежувати зміни в галузевих технологіях, перевагах споживачів, і бути готовою в прийнятний термін здійснити необхідну модернізацію або навіть повну заміну виробничих потужностей, або внести належні корективи в номенклатуру вироблюваної продукції, інакше вона ризикує потерпіти невдачу. Недоліки, властиві стратегії мінімізації витрат в металургійній галузі, можуть бути частково або повністю усунені шляхом підвищення гнучкості виробництва.

Однією з найгостріших проблем на сучасному етапі розвитку металургійного комплексу  України є раціональне природокористування і охорона навколишнього середовища.

Позитивно позначиться на оновлення галузі і поліпшенні фінансово-економічних показників її роботи, упровадження технічних заходів щодо модернізації і технічного переозброєння, передбаченого  Національною програмою розвитку і реформування гірничо-металургійного комплексу України до 2010 року.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відомості про авторів

 

П І П: Ланговой Володимир Олександрович

Місце роботи: кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки та                 управління фінансами Донбаського Державного Технічного Університету

Адреса: м. Брянка, Луганської області, вул. Рудоремонтна 3/3,тел.51336(8243)

Підпис________

 

П І П: ­­­­­­­­­­­­ Удовенко Олеся Владиславівна

Місце навчання: Студентка 5-го курсу економічного факультету                 Донбаського Державного Технічного Університету

Адреса: м. Алчевськ, Луганської області, вул. Московська буд 7,кв1,

тел. 29054

Підпис_________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЛІТЕРАТУРА

1)  Інформаційний довідник наукового відділу економічного аналізу чорної металлургії.- Дніпропетровськ: ДонНДіЧорМет, 2004

2)  INTERNET(Bank referatov)