Технічні науки / 4. Транспорт.

 

Дудніков О.М. к.т.н., Лапутин Р.О., Васильєв Д.С.

Автомобільно-дорожній інститут  ДВНЗ "ДонНТУ", м. Горлівка, Україна.

ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК ПОКАЗНИКІВ АВАРІЙНОСТІ

НА ДІЛЯНКАХ ТА ПЕРЕХРЕСТЯХ ДОРІГ

 

Зараз в Україні безпека руху займає провідне місце в рамках соціально-економічних проблем країни. За останні роки спостерігається значний ріст кількості дорожньо-транспортних подій (ДТП). Вказані ДТП можливо розділити на дві великі групи, перша група відноситься до ДТП на ділянках доріг, друга група відноситься до ДТП на перехрестях доріг. В існуючих наукових дослідженнях спостерігається загальна тенденція поділу сфер наукових досліджень безпеки руху стосовно до ділянок і перехресть доріг [1,2]. Сформувалися дві групи виявлених закономірностей виникнення ДТП, які створюють враження про принципово різну природу ДТП на ділянці дороги й в області перехрестя доріг, які не можуть бути детерміновано зв'язані, хоча й мають загальні тенденції до росту або зниження. Зазначений розрив у дослідженнях не дозволяє скласти єдину картину безпеки руху по ділянці дороги при наявності на них перехресть.

Сформована проблема вимагає рішення цілого кола завдань у пошуку єдиних підходів до розкриття природи аварійності на дорожній або вулично-дорожньої мережі, при цьому можливо застосовувати два основних підходи до дослідження причин аварійності, у вигляді моделювання процесу виникнення ДТП або у вигляді вивчення статистики ДТП. Пропонується досліджувати загальні тенденції у формуванні статистики ДТП на ділянках і перехрестях доріг, що визначає наукове завдання роботи.

Таким чином, метою даної роботи є розкриття загальних тенденцій в змінах показників аварійності на ділянках та перехрестях доріг.

Прийнято розглядати показники аварійності, як на ділянках доріг, так і на їхніх перехрестях, залежно від характеристик присутніх транспортних потоків. Найбільш часто для оцінки статистики ДТП застосовують наявну інтенсивність руху на ділянці дороги в дозволених напрямках та сумарну інтенсивність руху транспортних потоків на перехрестях доріг в одному рівні.

На сьогоднішній день існують дослідження взаємозв'язку показників статистики ДТП із інтенсивністю руху [3]. Узагальнення даних про статистику ДТП в [3] дозволило розкрити загальні тенденції зміни числа загиблих, поранених та загального числа ДТП залежно від інтенсивності руху на ділянці дороги, що зображено на рис. 1.

 

  

 

 

 

 

 

 

Рис. 1. Взаємозв'язок між відсотками кількості ДТП з загиблими й травмованими та відсотками інтенсивності руху N на ділянці дороги [3].

 

Поряд із представленими вище дослідженнями взаємозв'язку ДТП із інтенсивністю руху транспортного потоку на ділянках доріг, професором Бабковим В.Ф. був отриманий взаємозв'язок між відносною аварійністю та інтенсивністю руху по основній дорозі для перехресть доріг в одному рівні, що відображає частковий коефіцієнт аварійності К10, представлений у таблиці 1 [4].

 

Таблиця 1 - Залежність часткового коефіцієнта аварійності К10 від інтенсивності руху по основній дорозі на перехрестях доріг в одному рівні [4]

 

N, авт./доб.

1600-3500

3500-5000

5000-7000

більше

К10

2,0

3,0

4,0

5,0

 

На підставі таблиці 1, на рис. 2 побудований графік зміни відсотків кількості ДТП на перехресті доріг в одному рівні від відсотків інтенсивності руху транспортного потоку по основній дорозі.

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Залежність відсотків кількості ДТП (К10) від відсотків інтенсивності руху по основній дорозі на перехрестях доріг в одному рівні [4].

 

Аналіз графіків рис. 1 дозволив одержати рівняння кривих графіків залежності відсотків кількості ДТП з загиблими та травмованими від відсотків інтенсивності руху, які, відповідно, мають такий вигляд:

 

                                  ,      ,                                     (1)

                              ,                            (2)

 

де ,  - відсоток кількості ДТП відповідно: із загиблими й травмованими, %; N - відсоток інтенсивності руху на ділянці дороги, %;  - відсоток загальної кількості ДТП, %.

Якщо побудувати графік  у координатах рис. 2, то характер зміни загальної кількості ДТП на перехрестях доріг в одному рівні й кількості ДТП на ділянках доріг від інтенсивності руху транспортного потоку буде практично однаковий. Отже, залежності: відсотків кількості ДТП на ділянках доріг від відсотків інтенсивності руху та відсотків кількості ДТП на перехрестях доріг від відсотків інтенсивності руху, мають практично однаковий характер.

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3. Графічне обґрунтування єдиного характеру зміни відсотків загальної кількості  ДТП на ділянках доріг та відсотків загальної кількості ДТП на перехрестях доріг в одному рівні залежно від відсотків інтенсивності руху.

 

Таким чином, у даній роботі були розкриті загальні тенденції зміни показників аварійності на ділянках і перехрестях доріг в залежності від змін наявної інтенсивності руху. Встановлено, що процеси формування аварійності на ділянках і перехрестях доріг, залежно від інтенсивності руху автомобілів, практично однакові. Отримані рівняння графічних залежностей, що досліджувалися у роботі.

 

 

Література:

1. Шештокас В.В., Самойлов Д.С. Конфликтные ситуации и безопасность движения в городах. – М.: Транспорт, 1987. – 207 с.

2. Ермаков Ф.Х. Безопасность участников дорожного движения: совершенствование его организации и расследования ДТП. - Казань: Изд-во Казан. ун-та, 2001. - 438 с.

3. Рунэ Эльвик, Аннэ Боргер Мюсен, Трулс Ваа. Справочник по безопасности дорожного движения: Пер. с норв. / Под редакцией проф. В.В.Сильянова. - М.: МАДИ (ГТУ), 2001. - 754 с.

4. Бабков В.Ф. Дорожные условия и безопасность движения: Учебник для вузов. – М.: Транспорт, 1993. – 271 с.