Особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх

Жданова А.А., студентка

Науковий керівник:

Гаджиева Ш.Н.

Запорізький національний університет

Адміністративна відповідальність - це різновид правової відповідальності, специфічна форма негативного реагування з боку держави в особі її компетентних органів на відповідну категорію протиправних проявів (передусім адміністративних проступків), згідно з якою особи, що скоїли ці правопорушення, повинні дати відповідь перед повноваженим державним органом за свої неправомірні дії і понести за це адміністративні стягнення в установлених законом формах і порядку.

Адміністративній відповідальності, як різновиду юридичної відповідальності, притаманні такі ознаки:

1)           має зовнішній характер;

2)           застосовується лише за вчинення правопорушення;

3)           пов'язана з державним примусом у формах каральних і правовідновлюючих заходів;

4)           визначена у нормах права;

5)           притягнення правопорушника до відповідальності здійснюється в певному процесуальному порядку;

6)           притягнення до відповідальності здійснюється уповноваженими державними органами та посадовими особами;

7)           винна у вчиненні правопорушення особа несе певні втрати матеріального та побутового характеру, які передбачені законом.

Похідними ознаками адміністративної відповідальності будуть такі,як:

1. Її підставою є не тільки адміністративне правопорушення (проступок), а й порушення норм інших галузей права, у випадках, прямо передбачених чинним законодавством.

2. Вона полягає в застосуванні до винних адміністративних стягнень. У ст. 23 КпАП зазначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності.

3. Право притягнення до адміністративної відповідальності надано багатьом державним органам та їх посадовим особам. Серед них - органи державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, суди (ст. 213 КпАП). Повний їх перелік міститься в розділі 111 (статті 218-244) КпАП.

4. Законодавством встановлено особливий порядок притягнення до адміністративної відповідальності (складання протоколу, збір і оцінка доказів, винесення постанови тощо).

5. Адміністративна відповідальність урегульована нормами адміністративного права, що містить переліки адміністративних стягнень та органів, уповноважених їх застосовувати.

6. Право встановлення адміністративної відповідальності має досить широке коло суб'єктів[2].

Кодексом про адміністративні правопорушення встановлено, що до адміністративної відповідальності притягаються особи, яким на момент скоєння правопорушення виповнилось 16 років.

Справи про такі правопорушення уповноважені роз­глядати комісії в справах неповнолітніх при виконавчих ко­мітетах місцевих Рад.

Згідно з ст. 13 КпАП України до осіб віком 16-18 років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу.

До неповнолітніх віком 16-18 років, які скоїли адміністративні проступки, можуть бути застосовані заходи, передбачені ст. 24/1 КпАП, а саме:

• зобов'язання публічно або в іншій формі вибачитись перед потерпілим;

Цей захід орган адміністративної юрисдикції застосовує тоді, коли він дійшов висновку, що неповнолітній визнав неправомірність своєї поведінки, суспільну шкоду скоєного діяння і покаявся в ньому. Публічність вибачення при цьому полягає у здійсненні його не тет-а-тет (тобто неповнолітній і потерпілий), а у присутності інших осіб.

Питання про форму публічного вибачення вирішує орган ад-міністративної юрисдикції з урахуванням усіх обставин справи і побажань потерпілого.

попередження;

Попередження - суворіший захід виховного впливу, що по-лягає в усному оголошенні органом адміністративної юрисдик-ції офіційного від імені держави осудження неповнолітнього правопорушника і його поведінки, яка виявилась у скоєнні адміністративного проступку, що не становить значної суспільної небезпеки.

• догана або сувора догана;

Догана або сувора догана є заходами морально-психологічного впливу, які застосовуються до неповнолітніх правопорушників у разі систематичного невиконання ними встановлених правил поведінки і скоєння правопорушень, що свідчать про формування анти-суспільної установки. Догана або сувора догана є жорстокішими заходами стягнення, ніж попередження неповнолітнього. Вони супроводжуються офіційним від імені держави суворим засудженням неповнолітнього правопорушника і скоєного ним діяння.

• передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, або під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, що їх замінюють, складається з накладення на вказаних осіб органом адміністративної юрисдикції зобов'язання з посилення виховного впливу на неповнолітнього правопорушника: здійснення культурно-виховних заходів; роз'яснювальної роботи; систематичного контролю поведінки неповнолітнього та ін. Під особами, що замінюють батьків, розуміються усиновителі, опікуни і піклувальники.

Передавати неповнолітнього правопорушника під нагляд батькам або особам, що їх замінюють, доцільно лише в разі їх згоди і здатності забезпечувати нагляд і відповідний виховний вплив на неповнолітнього. Бажання і згода останнього при цьому не враховуються[3].

У разі вчинення особами віком 16-18 років окремих адміністративних правопорушень вони підлягають адміністративній відпо­відальності на загальних підставах. До них ми можемо віднести:


• незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів чи психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (ст. 44);

• дрібне розкрадання державного або колективного майна (ст. 51);

• порушення правил дорожнього руху (ст. 121—127, ч. 1 і 2 ст. 130);

• дрібне хуліганство (ст. 173);

• стрільба з вогнепальної, холодної метальної чи пневматичної зброї в населених пунктах і не відведених для цього місцях або з порушенням встановленого порядку (ст. 174);

• злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівни¬ка міліції, члена громадського формування з охорони громадсько¬го порядку і державного кордону, військовослужбовця (ст. 185);

• порушення правил дозвільної системи щодо вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї та бойових припасів (ст. 190-195)[1].

За адміністративні правопорушення можуть застосовуватися такі адміністративні стягнення:

-         Попередження як вид адміністративного стягнення виноситься в письмовій формі службовою особою. Його суть полягає в офіційному, від імені держави, осуді протиправної поведінки. Воно застосовується тоді, коли особа вперше вчинила незначне адміністративне правопорушення і до неї недоцільно застосовувати більш суворе стягнення.

-         Штраф — це найпоширеніший вид адміністративного стягнення. Він має винятково грошовий характер. Чинний Кодекс про адміністративні правопорушення переважно встановлює фіксовані розміри штрафів. Однак з урахуванням інфляційних процесів спостерігається тенденція до встановлення розміру, кратного неоподатковуваному мінімуму доходів громадян, з визначенням верхнього та нижнього рівнів. Штрафи, які накладаються на громадян, значно нижчі, аніж штрафи, які застосовуються до посадових осіб.

-         Оплатне вилучення предмета, що став знаряддям або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в його примусовому вилученні та подальшій реалізації з поверненням вирученої суми колишньому власникові з відрахуванням від неї витрат на реалізацію вилученого предмета. Цей вид стягнення накладається за адміністративні правопорушення із використанням спеціальних предметів, засобів, або безпосереднім об'єктом яких є заборонений предмет. Наприклад, при порушенні правил перевезення або зберігання вогнепальна зброя може вилучатися як предмет, заборонений для використання, або такий, що використовується з порушенням встановлених вимог.

-         Конфіскація предмета, що став знаряддям або безпосереднім об'єктом адміністративних правопорушень, грошей, отриманих унаслідок вчинення адміністративного правопорушення, зводиться до примусової безоплатної передачі цього предмета чи грошей у власність держави. Конфіскуватися може лише предмет, який є особистою власністю порушника. Законодавством встановлений порядок застосування конфіскації і перелік предметів, які не підлягають конфіскації.

Не може бути конфіскованою вогнепальна зброя, інші знаряддя полювання і бойові припаси в осіб, для яких полювання є основним джерелом існування.

Такий вид адміністративного стягнення, як позбавлення спеціального права, наданого тому чи іншому громадянинові, застосовується на термін до трьох років. Під спеціальними правами розуміють права, надані компетентними державними органами, що підтверджується документом встановленої форми і зразка (право на керування транспортними засобами, право на полювання). При неналежному користуванні цим правом або зловживанні ним винна особа може бути позбавлена цього права. Виняток становлять особи, які користуються правом управління транспортними засобами у зв'язку з інвалідністю, окрім випадків управління в стані сп'яніння; а також особи, які користуються правом полювання, що є для них основним джерелом існування.

-         Виправні роботи — це адміністративне стягнення, яке має за мету грошове покарання, тобто вплив на матеріальні інтереси порушника. Цей вид стягнення призначається лиш судом (суддею) на термін до двох місяців. Особа відбуває його за місцем основної праці з відрахуванням до двадцяти відсотків її заробітку в дохід держави. Окрім утримання, виправні роботи супроводжуються ще деякими обмеженнями: забороняється надавати в цей час чергову відпустку, забороняється звільнення з роботи і переведення на іншу роботу.

-         Адміністративний арешт встановлюється і застосовується лише у виняткових випадках за окремі види адміністративних правопорушень на термін до 15 діб, якщо інше не передбачено законом, і призначається тільки судом (суддею). Адміністративний арешт не може застосовуватися до вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до 12 років, осіб, які не досягли 18 років, до інвалідів 1-ї та 2-ї груп[4].

Отже, до адміністративної відповідальності можуть бути притягнуті особи, яким на день вчинення правопорушення виповнилося 16 років. До неповнолітніх осіб віком 16-18 років, які скоїли адміністративні проступки, можуть бути застосовані заходи, передбачені ст. 24/1 КпАП. Заходи впливу мають виховний характер і можуть бути застосовані до неповнолітніх осіб, якщо орган адміністративної юрисдикції дійде висновку, що виправлення правопорушника можливе без застосування до нього суворішого адміністративного стягнення. У разі вчинення особами віком 16-18 років окремих адміністративних правопорушень вони підлягають адміністративній відпо­відальності на загальних підставах.

Використана література:

1.      Адміністративне право України / За ред. Ю. П. Битяка

2.     Коваль Л.В. Адміністративне право України.

3.     Колпаков В.К. Адміністративне право України.

4.     Гончаров С.Т. Адміністративна відповідальність за законодавством України.