Корнієвська В.Г, Корнієвський Ю.І.

Запорізький державний медичний університет,Україна

ЛІЦЕНЗІЙНИЙ ІНТЕГРОВАНИЙ ІСПИТ

«КРОК-1.ФАРМАЦІЯ»

 

Ліцензійний інтегрований іспит - це обов’язкова складова частина державної атестації для присвоєння кваліфікації провізора. Студенти складають два окремі тестові екзамени – «Крок-1» та «Крок-2». Перший екзамен  «Крок-1» складається з основних медико-біологічних дисциплін, другий – «Крок-2» – з основних професійно-орієнтованих дисциплін [1].

Метою складання ЛІІ є встановлення відповідності рівня професійних знань та вмінь студентів вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти мінімально необхідному рівню кваліфікації згідно з державними кваліфікаційними вимогами.

Ліцензійні інтегровані іспити здійснюються відповідно до Положення про систему підготовки ліцензійних інтегрованих іспитів фахівців з вищою освітою напрямів «Медицина» і «Фармація» [2-3] та відповідно до державних стандартів вищої освіти. Зміст тестового екзамену ліцензійного інтегрованого іспиту затверджується щорічно Міністерством охорони здоров’я України і відповідає освітньо-професійним програмам, затвердженим Міністерством освіти України.

Мета роботи: для нашого дослідження був обраний  процесс підготовки майбутніх провізорів до складання ЛІІ «Крок-1. Фармація», тому що вони ще не знайомі з формою проведення контролю ліцензійного інтегрованого іспиту,  його складання є психологічною проблемою для студентів.  Одним із чинників, які впливають на ефективність підготовки до «Крок-1» є те, що за умовами кредитно-модульної системи навчання у студентів не має додаткового часу на самопідготовку до  іспиту. Окрім цього вміння, що формуються у студентів у процесі підготовки до ЛІІ «Крок-1. Фармація» служать базою для їх майбутньої підготовки до ЛІІ «Крок-2. Фармація», тому що вони вже ознайомлені з процедурою проведення такої форми контролю (оформлення бланку відповідей та робота з буклетом) та завдяки цьому складають «Крок-2» з  вищими результатами, ніж «Крок-1».

Таким чином,  успішне складання майбутніми провізорами ЛІІ «Крок-1. Фармація» є одним із показників, які визначають якість фармацевтичної освіти та його відповідність Державним стандартам вищої освіти, а ефективність підготовки студентів безпосередньо впливає на результативність складання студентами цього іспиту [6].

Уніфікованих організаційно-педагогічних умов, які б сприяли вдосконаленню підготовки студентів до ЛІІ «Крок-1. Фармація » до цих пір не виявлено, у студентів виникають певні труднощі в процесі  підготовки. Таким чином, особливого значення набувають теоретичні та практичні аспекти розробки та запровадження в навчально-виховний процесс вищих навчальних закладів організаційно-педагогічних умов, які сприятимуть удосконаленню підготовки майбутніх провізорів до складання ліцензійних інтегрованих іспитів, що зумовлює актуальність дослідження [7].

Процес підготовки майбутніх провізорів до ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-1. Фармація» в Запорізькому державному медичному університеті проводиться в три послідовні етапи.

 

Основний

 

На початковому етапі проводяться організаційні збори студентів III курсу фармацевтичного факультету з представниками деканатів та  викладачами, відповідальними за підготовку до ЛІІ «Крок-1. Фармація», на яких студентів знайомлять з  формою контролю та метою проведення ліцензійного інтегрованого іспиту. На кафедрах, які відповідають за підготовку до ЛІІ «Крок-1. Фармація», щорічно проводиться аналіз тестів з предметів, що входять до екзаменаційних буклетів, проводиться корекція бази «якірних» тестів та внесення її в інструментальну систему розробки та супроводу дистанційних курсів (ІСРСДК) «RATOS»[5] з метою самостійного тестування студентів через мережу Інтернет;  складається графік проведення консультацій для студентів III курсу. Розроблений онлайн-курс для підготовки до іспиту, сайти кафедр,  які дають можливість самостійно готуватись до іспиту і  у випадку утруднень користуватися підказками ( до кожного тесту надається короткий коментар).

На основному етапі підготовки  кафедри проводять окреме тестування студентів III курсу за базою ЛІІ «Крок-1. Фармація» з метою визначення існуючого рівня підготовки майбутніх провізорів та виявлення «групи ризику»,  тих студентів, які потенційно можуть не набрати прохідний відсоток – 60,5%. На основі цих результатів розробляється план поточних заходів для подальшої роботи зі студентами (проведення консультацій, індивідуальна робота з невстигаючими студентами). Важлива роль на цьому етапі відводиться самостійній підготовці студентів у системі «RATOS», тестування в режимі онлайн-курсу для підготовки до складання іспиту «Крок-1.Фармація». Онлайн-курс містить інформаційний матеріал з предметів по темам, глосарій, базу тестів  з коментарями, медіафайли, презентації [ 4].

Під час проведення заключного етапу підготовки студенти складають пілотний іспит «Крок-1. Фармація» у паперовому вигляді з дотриманням вимог Центру тестування МОЗ України та з урахуванням процедури  регламенту ліцензійних тестових іспитів, що повністю адаптує студента до майбутнього випробування. Цей вид контролю проводиться в рамках вищого навчального закладу у вигляді ректорської комплексної контрольної роботи,  дає змогу психологічно підготувати студентів до такої форми контролю, а також перевірити ефективність підготовки студентів на данному етапі. Для контролю використовуються питання з буклетів ліцензійних іспитів попередніх років.

Це робиться з метою перевірки  «виживання» знань студентів і виявлення прогалин у знаннях. На основі отриманих даних матеріал, який був недостатньо засвоєний на практичних та семінарських заняттях з кожної дисципліни, опрацьовується з студентами на додаткових лекційних заняттях, тестуванні. Закінчується  етап складанням ліцензійного інтегрованого іспиту  «Крок-1. Фармація». Результати складання аналізуються для подальшої корекції підготовки студентів у наступному навчальному році.

Незважаючи на те, що в Запорізькому державному медичному університеті запроваджена та налагоджена система заходів щодо підготовки майбутніх провізорів до складання ЛІІ «Крок-1. Фармація», в процесі підготовки виникають певні проблеми, а саме:

-                   нездатність більшості студентів самостійно організовувати та здійснювати підготовку;

-                   недостатній рівень консультативної допомоги викладачів, що відповідають за підготовку студентів до цього іспиту;

-                   недостатньо уваги приділяється індивідуальному підходу до кожного студента в процесі підготовки до ЛІІ «Крок-1. Фармація»;

-                   спрямованість підготовки студентів за допомогою системи «RATOS» на «заучування» тестових питань, а не на їх розуміння;

-                   недосконалість існуючої бази тестів для підготовки, наявність в ній помилок та неточностей, відсутність узагальненої бази Центру тестування;

-                   відсутність додаткового часу для підготовки до ЛІІ «Крок-1. Фармація» та здійснення її тільки в межах навчального процесу;

-                   недостатнє «виживання» знань через «розрив» підготовки у часі;

-                   формальне ставлення студентів як до процесу підготовки, так і до самого іспиту.

Ці проблеми впливають на ефективність підготовки студентів до  іспиту, що в свою чергу впливає на результати його складання майбутніми провізорами.

ВИСНОВКИ

В умовах інтеграційних намірів України та входження нашої держави в європейський освітній простір спостерігається переорієнтація освітніх технологій на особистість та компетентність  фахівця. У контексті цього набувають актуальності питання підвищення якості вищої освіти. Особлива роль у цьому відводиться науково обґрунтованому, ретельно спланованому й раціонально організованому контролю за процесом і результатами навчально-пізнавальної діяльності студентів. Правильно побудована система контролю є суттєвим чинником підвищення якості освіти, така система дає змогу отримувати міцні знання всім без винятку студентам, своєчасно виявляти слабких і допомагати їм, підтримувати обдарованих, розвивати в них науковість, творчість та креативність.

Вивчення нами існуючого в ЗДМУ підходу щодо підготовки студентів до складання ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-1. Фармація» дало змогу виявити певні проблеми, з якими зустрічаються майбутні провізори в процесі  підготовки. Це зумовило необхідність удосконалення процесу підготовки та запровадження системи організаційно-педагогічних умов, які б сприяли успішному складанню ЛІІ «Крок-1. Фармація» майбутніми провізорами.

               ЛІТЕРАТУРА

1.Булах І.Є. Моніторинг якості освіти медичного спрямування / І.Є. Булах // Моніторинг якості освіти: світові досягнення та  українські перспективи / За заг.ред. О.І. Локшиної- К.: К.І.С.,2004.-С.85-101.

2. Булах І.Є., Мруга М.Р. Ліцензійний інтегрований іспит – перша в Україні система  зовнішнього незалежного оцінювання: історія  15- річного  розвитку / І.Є.Булах, М.Р. Мруга // Вища медична та фармацевтична освіта.-2011.- №1.

3. Гуцало Е.У.  Педагогічне тестування в системі контролю і оцінки  якості навчання  студентів ( на базі дисциплін психолого-педагогічного циклу педагогічного університету/ Е.У.Гуцало.- Кіровоград: РВВ КДПУ ім.В.Виниченка,2011.

4. Кандибей К.І., Рижов О.А., Корнієвська В.Г. Технологія актуалізації знань студента при підготовці до ліцензійного іспиту "КРОК 1. Фармація" на засадах ІКТ / К.І.Кандибей, О.А.Рижов, В.Г. Корнієвська // Запорожский медицинский журнал. – 2012. – № 6.– С. 94-96.– Актуальные вопросы дистанционного образования и телемедицины 2012: Всеукраинская научно-методическая видеоконференция, 17-19 октября 2012 года.

5.Рижов О.А. Інтелектуальна адаптивна система дистанційного навчання RATOS-AI®. Частина 1. Концепція системи / О. А. Рижов // Запорож. мед.журн. – 2010. -  Том.12. – № 1. – С.23-27

6. Черних В.П.Моніторинг якості фармацевтичної освіти в Україні / В.П.Черних // Еженедельник АПТЕКА – 2009.-Вип.25(696) –С.5.

7. Царькова Ю.В., Корнієвська  В.Г., Притула Р.Л. Удосконалення підготовки майбутніх провізорів до складання ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок-1. Фармація»/ Ю.В.Царькова, В.Г. Корнієвська, Р.Л. Притула// Військова медицина України.-2014.- том 14.-№4.- С.129-138.