Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

Гаєва Ю.Г.

Одеський національний політехнічний університет, Україна

Організаційно-економічний механізм підприємства

та його сутність

 

Кожне суспільство на всіх рівнях і зрізах має механізми управління, що включають в себе організаційні, економічні, технічні, матеріальні, психологічні і ін. методи впливу. Від переваг акцентів на ті або інші методи (сторони) механізм управління буде мати своє найменування. У суспільстві доіндустріальної епохи переваги віддавалися позаекономіч­ним методам, механізми були позаекономічними. У капіталістичному суспільстві на перше місце виходить інтерес підприємця. Механізми все більше наповнюються економічним змістом: економічними методами.

Про механізми управління більш логічно говорити як про господар­ський механізм, що має свої особливості на рівні держави, галузі, регіо­ну, підприємства. Оскільки господарський механізм має свої особливості на різноманітних рівнях управління, його визначення як економічної категорії істотно відрізняються.

Так, одні автори вважають "... господарчий механізм, який є, по-перше, механізмом використання економічних законів; по-друге, меха­нізмом розв'язання суперечностей економічної системи; по-третє, фун­кцією реалізації відносин власності і, по-четверте, механізмом узго­дження економічних інтересів" [1].

Інші розглядають господарчий механізм як сукупність форм, мето­дів, інструментів управління господарювання [3]. Зрозумію, що у першому випадку йдеться про господарчий механізм, розрізняють два боки виро­бничих відносин: організаційні, що безпосередньо обумовлені продук­тивними силами і плавно змінюються в результаті їхнього розвитку, і майнові, тобто відносини з приводу привласнення умов і результатів праці. Між цими двома боками існує діалектичний зв'язок, що передба­чає єдність і протилежність, що виражають більш глибокі протиріччя між продуктивними силами і виробничими відносинами.

Організаційно-економічні відносини опосереднюють зв'язок між продуктивними силами і власністю на засоби виробництва, характери­зують стан продуктивних сил, їхню економічну організацію. У цьому економічний механізм є елементом виробничих відносин, тобто має базисом виробничі відносини, виростає з них.

Економічний механізм включає тільки економічні методи впливу суб’єкта управління на об'єкт управління. Але окрім економічних методів управління, впливу на об'єкт управління, самоврядування суб'єкта і об'єкта управління є і інші методи: зовнішньоекономічні, організаційні, психологічні. Сукупність економічних і позаекономічних методів, організаційно-адміністративних, соціально-психологічних і ін. формують суттєвість господарського механізму як системи форм, методів, інстру­ментів впливу суб'єкта управління на об'єкт управління для досягнення бажаних результатів [2].

Від співвідношення економічних і позаекономічній методів впливу залежить економічна обґрунтованість господарського механізм.

Положення про те, що господарські механізми включають елементи базису і надбудови, розділяє багато економістів, які відзначають, що оскільки господарський механізм базується на пізнаних економічних законах, є формою їхньої реалізації, він відноситься до базису. Але ви­користовуючи в господарській практиці правові форми і методи, соціально-психологічні фактори, він виходить за межі базису і включає в себе надбудовні елементи (юридичні закони, нормативні акти, інструк­ції і інше "мале законодавство"), сам, таким чином, відносячись водно­час і до базису, і до надбудови.

У низці робіт недостатньо чітко підходять до визначення управління і господарського механізму. В результаті неясне їхнє співвідношення, а інколи взагалі неможливо виділити управління і господарський меха­нізм .

Незважаючи на те, що має місце ототожнення господарського меха­нізму і управління, слід відзначити, що управління і господарський ме­ханізм поняття близькі, але не тотожні. У головному вони співпадають (єдині "правила гри", організаційна структура, мотивація праці). Але управління застосовується в усіх сферах суспільного життя. Господар­ський механізм орієнтовано в більшому ступені на виробничу діяль­ність. Соціальні питання він зачіпає лише в плані їхнього впливу на ефективність виробництва, його інтенсифікацію. Ототожнення управ­ління і господарського механізму фахівцями відбувається в тому випад­ку, коли ці поняття застосовуються безвідносно до рівня господарювання. Звідси розмаїття термінів. Ряд фахівців вважають, що з широкому сенсі слова "механізм господарювання", "механізм управління", "госпо­дарський механізм" – поняття тотожні [4].

У  підсумку зазначимо, що у вузькому сенсі слова під господарським механізмом розуміють лише економічні форми, методи і важелі досягнення поставлених цілей. У цьому випадку ми говоримо про удосконалення планування і господарського економічного механіз­му.

 

Література:

 

1.  Козаченко А.В.Механизм стратегического управления крупными произ-водственными производственно-финансовыми системами промыш-ленности. Донецьк. – ІЕП НАН України. – 1998.

2.    Кульман А. Экономические механизмы. М., «Прогресс», «Универс», 1993.

3.  Лисенко Ю., Єгоров П. Організаційно-економічний механізм управління підприємством. //Економіка України. – 1997. – №1.

4.   Остапова Г.В., Остапова Е.А., Лойко Д.П. Организационно-экономический механизм корпоративного управления в современных условиях реформирования экономики Украины. Донецк. – 2001. – 279с.