Економічні науки  /  Економіка підприємства 

Автор: студентка 5 курсу Безрукова Я.М.

Науковий керівник:  Головінов М.І., к.е.н., доцент.

Донецький Національний університет економіки та управління імені Михайла  Туган – Барановського

СУТНОСТЬ ПРИБУТКУ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЙОГО ЯКІСТЬ

Метою данної статті є дослідження категорії „прибуток” та його якості, а також виявлення чинників, котрі впливають на його розмір.

Окремі проблеми зазначеної теми розкриваються у працях українських і зарубіжних вчених:А. Маршала, А. Сміта, Д.С. Молякова, К. Маркса, Мак-Куллоха, С.Ф. Прокопивного, Т. Мена та ін.

У процесі поступового реформування української економіки посилюється увага до ефективного функціонування підприємства як основа економічної стабільності країни. Провідне місце у фінансовому забезпеченні їх діяльності належить прибутку. Він найповніше характеризує ефективність господарської діяльності підприємства, його фінансові можливості й у кінцевому підсумку визначає рівень фінансової стабільності в державі та є джерелом підвищення рівня суспільного добробуту населення. Прибуток – це певний гарант соціально – економічного прогресу, а його відсутність – найяскравіший доказ регресу та соціальної напруги [1,95].

Як активний та універсальний інструмент державного регулювання економічних і соціальних процесів у державі, прибуток концентрує інтереси підприємницьких структур, окремих учасників господарської діяльності, різноманітних ланок економіки [2,139]. Одержання прибутку є головною метою підприємницької діяльності, основним спонукальним мотивом будь-якого бізнесу. Закони ринкової економіки на дозволяють виробляти продукцію, реалізація якої завдає збитків.

Прибуток – це вартісна, грошово-фінансова категорія, яка втілює в собі всі фази економічного відтворення – виробництво, розподіл та обмін. Насамперед, прибуток є категорією виробництва, де створюється додатковий продукт, що зумовлено притаманною капіталу тенденцією до самозростання,і виступає як грошове вираження його вартості. Під час купівлі-продажу цього продукту втілена в ньому новостворена вартість реалізується як надлишок грошових коштів над тими затратами, які були спрямовані на виготовлення товару. Надлишок цих коштів і є прибутком. Саме існування прибутку означає, що всі одержані підприємством доходи перевищують понесені ним витрати.

Прибуток виступає не тільки як надлишок над витратами, але й як приріст авансованої вартості, відображаючи при цьому створення нової вартості. Прибуток є результатом дії багатьох факторів сфер виробництва, обігу і розподілу. На думку І. Бланка, у ринковій економіці прибутку підприємства властиві такі риси: прибуток – це головна мета для здійснення підприємницької діяльності; він створює основу для розвитку економіки країни в цілому; прибуток є основним показником для оцінки ефективності виробничої діяльності підприємства; для забезпечення успішного розвитку прибуток виступає основним внутрішнім джерелом коштів формування фінансових ресурсів підприємства; прибуток – це головна умова зростання ринкової вартості підприємства; прибуток є головним захисним механізмом, що дозволяє підприємству ефективно функціонувати та розвиватись і зменшує  ризик його банкрутства [3,50].

Також важливим є забезпечення якості прибутку. Якість прибутку як фінансовий процес, що виступає об'єктом управління, має відповідати ряду наступних умов: безперервність функціонування; наявність системи статистичних методів контролю; наявність можливості реального функціонування процесу формування прибутку; наявність реальної можливості вирішувати за допомогою прибутку високої якості технологічних проблем; максимізація прибутку високого ступеня якості [4,315].

Якість прибутку як об'єкт управління представляє собою сукупність функціональних характеристик, зміст яких відповідає стратегічним цілям підприємства. Основними характеристиками прибутку високої якості є безпека (свідчить про відсутність залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування діяльності та наявність власних можливостей у максимально повному обсязі забезпечувати відтворювальний процес на розширеній основі), достовірність (забезпечується кваліфікацією робітників фінансового сектору підприємства, високопрофесійним рівнем організації данного виду роботи), надійність (містить у собі зміст процесів, які забезпечують безперервність, регулярний характер процесу надходження прибутку та максимально повне використання його суми на фінансування потреб власного розвитку).

Ще однією з актуальних задач на сучасному етапі є вивчення факторів, що зумовлюють величину прибутку. Для цього в економічній роботі використовують економічний аналіз. Аналіз прибутку має розв'язувати такі завдання як постійне дослідження процесу утворення та одержання прибутку; обгрунтування оптимального варіанта цін на продукцію; визначення впливу об'єктивних і суб'єктивних факторів на обсяг реалізації продукції; своєчасна розробка системи заходів, спрямованих на зростання суми прибутку.

Під факторами, що впливають на розмір прибутку, розуміють причини, під впливом яких формується прибуток у початковий період діяльності або виникають зміни його абсолютної величини в подальшому [2,138]. Величина прибутку та його динаміка перебувають під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів, деякі з них підприємство не може контролювати і врахувати. До зовнішніх факторів належать: кон'юнктура ринку, зміни цін на матеріально-сировинні  й паливно-енергитичні ресурси, вплив природних, географічних, соціально-економічних, транспортних і технічних умов на виробництво і реалізацію продукції, соціально-політична ситуація в країні тощо. Внутрішні фактори, можливо поділити на виробничі й позавиробничі (постачальницько-збутова і природоохоронна діяльність, соціальні умови праці та побуду та ін.).

Найважливішими факторами росту прибутку є збільшення обсягу реалізації продукції, підвищення продуктивності праці, зниження собівартості, поліпшення якості продукції. Отже, основним джерелом зростання прибутку є зниження собівартості та збільшення доходу від реалізації, що досягається зростанням обсягу продажу продукції, поліпшенням її якості, розширенням асортименту та пошуками ринків збуту продукції з найбільш вигідною ціною.

    На закінчення даної роботи необхідно відзначити, що прибуток, найвідоміша з давніх часів категорія, отримав новий зміст в умовах сучасного економічного розвитку країни, формування реальної самостійності суб'єктів господарювання. Тому, що прибуток є головної рушійної силою ринкової економіки, забезпечує інтереси держави, власників і персоналу підприємств необхідно виділити наступні моменти:  висока     роль   прибутку в розвитку підприємства і забезпечення інтересів його власників і персоналу визначають необхідність ефективного і безперервного управління ним; ефективний механізм управління прибутком підприємства дозволяє в повному об'ємі реалізувати мету і задачі, що стоять перед ним, сприяє результативному здійсненню функцій цього управління; ефективність політики управління прибутком підприємства визначається не тільки результатами її формування, але і характером її розподілу; розподіл прибутку здійснюється відповідно до спеціально розробленої політики, формування якої є однією з найскладніших задач загальної політики управління прибутком підприємства.

 

 

 

 

Література.

1.                            Туріянська М.М. // Прибуток – важливе внутрішнє джерело інвестиційних ресурсів. Вісник ДонДУЕТ № 3 (27) 2005 р.- С. 94-99.

2.                            Цибок О.В. // Прибуток у господарській діяльності підприємницьких структур на сучасному етапі трансформації економічної системи. Формування ринкових відносин в Україні № 3 2005 р.- С. 137-140.

3.                            Приказюк О. // Теоритичні підходи до визначення сутності прибутку підприємств. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка № 86 2006 р.- С. 48-52.

4.                            Чимирис О.В. // Управління якістю прибутку підприємства. Вісник ДонДУЕТ № 3 2003 р.- С. 310-319.