Економіка /9. Економіка промисловості

к. е. н., доц. Невмержицький В. І.,  Дерев’янко І. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

Стан та проблеми  ринку нафтопродуктів в Україні

Сьогодні значення нафти для світової економіки визначається не тільки її провідною роллю у формуванні паливно-енергетичного комплексу, а й всієї економіки. Обсяг споживання нафти посідає перше місце у світі серед енергоносіїв.

Питання вартості нафтопродуктів на ринку сьогодні є найактуальнішим, адже ціна на нафтопродукти впливає на формування цін інших товарів народного і виробничого споживання.  Дане питання цікавить багатьох вчених, провідних спеціалістів, зокрема, таких як В. Г. Бурлака, Т. Мельник, Р. В. Шестюк, підприємців та пересічних громадян України.

Ринок нафтопродуктів у масштабах України демонополізований і конкурентний. Вертикально інтегровані компанії (переважно російські), що придбали пакети акцій українських нафтопереробних заводів, закріпили позиції на ринку нафтопродуктів України шляхом створення розгалуженої роздрібної мережі з продажу нафтопродуктів. У результаті створені найпотужніші нафтові компанії "ТНК", "ЛУКойл–Україна", "WOG", "OKKO", "Авіс" та інші, які вільно конкурують між собою.

Зниження вартості нафтопродуктів пов'язаний з зменшенням світових цін на ринку нафтопродуктів, ціна за барель нафти зараз становить в межах 50 американських доларів і її  падіння пов’язане з світовою кризою, що пояснюється зменшенням попиту [3].

У вересні-жовтні 2008 року виробництво бензину в Україні, яке і так  забезпечує Україну в межах 20% споживання, скоротилося на 26%, дизельного палива - на 21%, повідомляє Держкомстат. Українські нафтопереробні заводи в вересні-жовтні 2008 року скоротили виробництво автомобільного бензину до 2,679 млн. тонн в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року.

Як повідомляють в Державному комітеті статистики України, в країні в вересні-жовтні цього року виробництво дизельного палива скоротилося на 20,9% в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року - до 2,919 млн. т, виробництво топкового мазуту - на 35,2%, до 1,920 млн. т.

 А-95 на АЗС у середньому подешевшав на 7%, дизпальне — на 6,5%, (дані UPECO). Середня ціна скрапленого газу знизилася на 1,8%.

Ціни на всі види нафтопродуктів в Україні істотно знизилися. В середньому всі види нафтопродуктів втратили в ціні від 0,4 до 1 грн. При цьому найнижчі ціни на основні види палива спостерігалися в Дніпропетровській області.

Між урядом і учасниками ринку нафтопродуктів була досягнута домовленість про те, що ціни на нафтопродукти будуть понижені на 40 коп. за літр, до 1 грудня ціни знизяться на 1 грн і більше.

Згідно даним консалтингової компанії "UPECO", ціни на низькооктановий бензин марки А-80 коливаються біля відмітки 4,40 грн./л. При цьому найбільш високі ціни на даний вид палива спостерігалися в Луганській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій і Чернівецькій (по 4,78 грн./л. відповідно) областях. Також змінилася ціна на бензин марки А-92 і становить на рівні 5,00 грн./л. Таким чином, найвищі ціни на А-92 фіксувалися у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Херсонській, Хмельницькій і Чернівецькій (по 5,08 грн./л. відповідно) областях. Найнижчі ціни на даний вид палива фіксувалися в Дніпропетровській (4,78 грн./л.) і Рівненській (4,93 грн./л.) областях.

На найпопулярнішу марку - високооктановий бензин А-95 - ціни залишалися в межах 5,24 грн./л. в середньому. Таким чином, найвищі ціни на високооктановий бензин спостерігалися в Криму (5,40 грн./л.), а також Кіровоградській (5,31 грн./л.) області. Нижній поріг цін на даний вид палива спостерігався в Дніпропетровській (5,01 грн./л.) і Рівненській (5,18 грн./л.) областях [2].

Основний інструмент регулювання ринку нафтопродуктів, забезпечення його стабільності і достатньої конкурентності – це дієве законодавство, а однією з першочергових задач є врегулювання цінової, податкової та тарифної політики в нафтопродуктозабезпечуючій системі.           

     Для стабілізації ринку нафтопродуктів, стимулювання надходження нафти в Україну необхідно проводити політику, яка б, стимулюючи поставки нафти в Україну, створювала рівні умови конкуренції для всіх суб’єктів ринку. Дуже важливими також є забезпечення контролю за реалізацією нафтопродуктів до кінцевого споживача та за якістю нафтопродуктів на всіх етапах їх реалізації; спрощення та прискорення процедури митного            оформлення; розробка балансів основних видів нафтопродуктів, у тому числі, в розрізі основних споживачів нафтопродуктів. Проблема полягає не в тому, що Україна імпортує значну кількість нафти, а в тому, що вона її отримує з однієї країни. Для підвищення рівня енергетичної безпеки  України доцільно прискорити розробку спільних українсько-російських комплексних довгострокових програм розвитку нафтогазової галузі регіонів, створити “нейтральний коридор” транспортування нафти з Азербайджану, Казахстану та інших країн в Європу.

Література:

1.     Кравчук К.  Горюча тема // Контракти. - 2008р. - №36. – с. – 17 -21.

2.     Корреспондент.net

3.     U.B.R.ua