Педагогические науки /5. Современные методы преподавания

 

Зайцева Л.С.

Технологічний інститут

 Східноукраїнського національного університету імені В. Даля

 (м. Сєвєродонецьк)

 

Соціокультурна компетенція як невід’ємна складова частина навчання іноземної мови

 

Предмет „Іноземна мова” займає особливе місце в загальнокультурній підготовці молоді до життя та діяльності в суспільстві. Це єдиний навчальний предмет, який включено в плани всіх підсистем освіти. Саме цей предмет, орієнтований головним чином не на здобуття знань, а на формування діяльнісних умінь, має величезний потенціал для всебічного розвитку особистості.

У наш час актуальності набуває між культурна комунікація у сфері повсякденного спілкування – знання моделей спілкування, культурних стереотипів, ціннісних орієнтирів, образів і символів культури. Особливо важливо знати норми вербальної та невербальної поведінки; уміти моделювати свою поведінку з урахуванням цих особливостей та норм при контактах з носіями мови; володіти національно-підкресленими формами спілкування, мовними кліше.

Предметом вивчення іноземної мови є не лише власне мова, а й мовленнєва взаємодія цією мовою, культура народу - носія мови, а також певні мовні, лінгвокраїнознавчі знання. Головне призначення іноземної мови як освітньої галузі – це оволодіння студентами спілкуванням іноземною мовою, тобто формування комунікативної компетенції, що визначається як „здатність брати участь у реальному спілкуванні іноземною мовою”.

Тому у зміст навчання іноземних мов повинні бути включені матеріали, які охоплюють більш широкий спектр інформації про культури народів світу, що буде сприяти підготовці між культурного комуніканта, здатного досягти взаєморозуміння й з не носіями мови, що вивчається.

Знання іноземних мов усіма спеціалістами, незалежно від їхнього профілю, повинне стати обов’язковою професійною якістю, яка забезпечить встановлення взаєморозуміння прийняття ефективних рішень і налагодження співробітництва.

Таким чином, підготовка конкурентоспроможних спеціалістів з міжкультурної комунікації неможлива без оволодіння іноземними мовами. Адже тільки володіння мовою відкриває можливості для повноцінної міжнародної діяльності в усіх сферах.

Позитивне ставлення студентів до вивчення іноземної мови є запорукою успішного навчання.

Вже два роки студенти СТІ приймають участь у програмі «Work and Travel». Після поглибленого вивчення іноземних мов, зокрема, англійської, вони мають змогу попрацювати у США, поспілкуватися з носіями мови, застосувати на практиці вивчені теоретичні моделі усного мовлення, з головою поринути в інший  культурний соціум.

Міжнародна організація „Корпус миру”, яка існує з 1967 року, направляє своїх представників –волонтерів для роботи у середніх та вищих навчальних закладах України, Росії та інших країн. Безпосередні контакти з представниками іншої культури сприяють розумінню національно-специфічних особливостей найрізноманітніших компонентів культур-комунікантів.

Але проблема мовної та культурологічної підготовки економістів та інших спеціалістів потребує подальшої розробки в аспекті її методичного забезпечення.

 

 

 

 

 

 

 

 

Література:

1.            Гумбольдт Вильгельм фон. Язык и философия культуры /Под ред. А.В. Гулыгина. – М., 1995.

2.            Тер-Минасова С.Г. Язык и межкультурная коммуникация. – М., 2000.

3.            Рогова Г.В. Технология обучения иностранным языкам //Иностранные языки в школе. – 1986. - № 2.

4.            Рогова Г.В., Рабинович Ф.Н., Сахарова Т.Е. Методика обучения иностранным языкам. – М.: Просвещение, 1991.