Сперанська-Скарга М.А.

Луганський національний університет імені Тараса Шевченка

 

ПЕДАГОГІЧНА ІМІДЖОЛОГІЯ В КОНТЕКСТІ ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНО-ПЕДАГОГІЧНОГО ІМІДЖУ МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ

 

Сучасна педагогіка постає перед необхідністю впроваджувати різноманітні методи та форми роботи с молоддю, спрямовані на формування професійно-педагогічного іміджу майбутнього вчителя. Значну роль у цьому процесі відіграє освіта у вищому навчальному закладі, що надає можливість здобути необхідні професійні знання та навички, а також поширити оглядні орієнтації особистості. Саме вища освіта повинна об’єднувати у цілісний комплекс навчально-методичну підготовку майбутнього педагога та позанавчальний особистісний розвиток.

Питання професійної компетентності майбутнього педагога все частіше стають предметом наукового розгляду. У свою чергу, професійно-педагогічний імідж, який є найважливішою складовою частиною професійної компетентності, стає головним аспектом у багатьох сучасних дослідженнях. Такі науковці, як С.А. Аминтаєва, М.В. Апраксина, Е.А. Бекетова, Л.И. Жарикова, А.А. Калюжний, Е.А. Петрова, Н.А. Тарасенко, В.М. Шепель, В.Н. Черепанова, розробили ключові поняття, пов’язані з терміном «імідж» та надали можливість виділити нову галузь педагогічної науки – педагогічну іміджологію. За словами В.М. Шепеля, іміджологія – це галузь наукового знання, що допомагає оволодіти реальними механізмами ефективного впливу зовнішнього вигляду людей один на одного. Іміджологія  виступає як система, що поєднує теоретичні та практичні питання, зорієнтовані на побудову іміджу педагога. В межах педагогічної іміджології імідж вчителя розглядається як фактор успішності в професійній діяльності та як інструмент створення міжособистісних зв’язків та соціальних відносин.  

Мета педагогічної іміджології полягає в тому, щоб науково обґрунтованим дослідницьким шляхом побудувати програму впровадження і реалізації іміджових атрибутів педагога, а також сформулювати образ сучасного навчального закладу. Образ педагога повинен формуватися з урахуванням специфіки його діяльності й потреб вихованців, при цьому необхідно пам’ятати, що кожен педагог – це жива реклама освітньої установи, бо через його образ в оточуючих складається враження про стан освіти взагалі.

Науковці зазначають багатофункційний характер іміджу сучасного педагога. Так, імідж вчителя реалізує наступні функції: комунікативну, інформативну, когнітивну, емотивну, організаційну, мотиваційну, компенсаторну, виховну, креативну, адаптивну та ін. До основних якостей учителя відносяться: вміння організувати роботу в аудиторії та самостійну роботу дома, вміння аналізувати власну діяльність і діяльність колективу, вміння сприймати нові методики та застосовувати методичні рекомендації, вміння самовдосконалюватися. Разом з тим визначено такі соціально важливі функції педагогічного іміджу, як функція психологічного захисту, яка передбачає наявність емпатії, вміння позитивно впливати на вихованців; функція соціального тренінгу, що дозволяє гнучко поводитися у різноманітних ситуаціях соціального спілкування згідно з обраним стереотипом;  функція ідентифікації, яка базується на положенні щодо соціального впізнавання; ілюзорно-компенсаторна функція, яка за допомогою метода Л. Фестінгера (створення ілюзій) сприяє відтворенню збалансованості різних психологічних систем та блоків. Процес створення привабливого професійного іміджу також спирається на такі характеристики, як духовність, моральність, ділові та лідерські якості, вміння вирішувати конфлікти, встановлювати партнерські відносини, комунікативні здібності, впевненість, адаптивність, оптимізм та доброзичливість. Однак слід також зазначити неможливість розмежування індивідуального та професійного іміджів. Особистісні якості, незважаючи на їх суб’єктивність,  є первинними  у порівнянні з професійними. Важливо також наголосити на виключній ролі особистісного у формуванні образу, бо саме індивідуальні риси є своєрідною базою для подальшої надбудови професійного іміджу.

Вивчення процесів формування образу вчителя – це головна задача досліджень в сфері педагогічної іміджології. Однак слід зазначити, що успішне формування професійно-педагогічного іміджу вчителя неможливо без усвідомлення важливості змін у загальній програмі підготовки майбутніх педагогів. Необхідність переходу до інноваційних методів навчання та виховання молоді диктує певні вимоги до іміджу вчителя, а саме: дбання не лише про власні професійні інтереси, мотиви тощо, а відповідність системі ідей, традицій, культури в широкому розумінні цього слова. Педагог як посередник між цими категоріями та дітьми, як зазначає В. Кремень, повинен виховувати гідних продовжувачів примноження здобутків людської цивілізації. У процесі усвідомлення образу педагога як центральної знакової фігури в освітньому закладі роль професійно-педагогічного іміджу не може бути недооціненою.

Саме імідж стає наразі необхідним атрибутом соціально-професійних відносин. Все більшої актуальності набуває процес створення цілісного професійного іміджу, який полягає, передусім, у засвоєнні та репродукції особистістю досвіду суспільного життя. У зв’язку з переосмисленням процесів професійного становлення виникає необхідність перегляду сутності професійної компетентності у контексті підготовки майбутнього вчителя.  

Таким чином, можна зробити висновок, що формування особистості майбутнього педагога – це найважливіша освітня задача, яка носить комплексний характер. На нашу думку, доцільним є його розгляд з точки зору дихотомії: особистісне – професійне. Відповідно, формування професійного іміджу майбутнього вчителя відбувається у двох напрямках: розвиток особистісних та вдосконалення професійно значущих якостей. Саме згадані проблеми педагогічної іміджології, а саме, створення професійно-педагогічного іміджу та розвиток професійної компетентності майбутнього вчителя, можуть бути предметом подальшого наукового розгляду.