К.е.н. Мехеда Н. Г., Опанасюк А.В.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького Україна

Шляхи зниження собівартості продукції на ТОВ «ЛГЗ «ЗЛАТОГОР»

Актуальність питань вивчення собівартості зумовлена тим, що основним завданням діяльності підприємства є виробництво необхідних споживачам товарів і послуг. Будь-яка виробнича діяльність у ринкових умовах ефективна лише в тому випадку, коли вартість виробленого кінцевого продукту буде більше вартості вихідних ресурсів або факторів, витрачених на виробництво і збут. І основна мета підприємства полягає в максимізації цієї різниці. Зниження витрат виробництва та собівартості продукції є однією з основних умов збільшення прибутку підприємства, підвищення рентабельності та ефективності його діяльності.

Вивченням даної теми займались і займаються вітчизняні та зарубіжні вчені. Серед них Давидович І.Є., Цал-Цалко Ю.С., Бойчик І.М., Покропивний С.Ф., Ковальчук І.В.

Мета даної статті – запропонувати економічно доцільні шляхи зниження собівартості продукції на ТОВ ”Золотоніський ЛГЗ ”Златогор”.

З економічної точки зору витрати являють собою вартість усіх видів затрачуваних матеріалів і виконуваних послуг. Вони виступають головним обмеженням, з яким стикається кожне підприємство під час реалізації своїх можливостей в максимізації планованих і фактичних доходів.

Собівартість продукції – це грошовий вираз витрат підприємства на виробництво і реалізацію продукції. Собівартість продукції характеризує ефективність всього процесу виробництва на підприємстві, оскільки в ній в ній відображаються рівень організації виробничого процесу, технічний рівень, продуктивність праці та інше. Собівартість продукції використовується для контролю за використанням ресурсів виробництва, визначення економічної ефективності організаційно-технічних заходів, встановлення цін на продукцію. За умов самофінансування зниження собівартості основним джерелом зростання прибутку підприємства.

Основними шляхами зниження собівартості продукції на ТОВ "Золотоніський ЛГЗ "Златогор" можуть бути наступні: нарощування виробничих потужностей, зміна постачальника сировини.

Так, економічно доцільним методом зниження витрат може бути нарощування виробничих потужностей, тобто збільшення виробництва продукції.

При збільшенні виробничих потужностей обладнання працюватиме на повну потужність, можливим є впровадження додаткових робочих змін. Таким чином можна уникнути простоїв у виробництві і зменшити частку зворотних відходів.

Важливим також є розширення ринків збуту. Пропонується продавати товари не тільки на ринку Черкащини, але й в таких областях як Вінницька, Полтавська, Сумська, Київська.

Аналіз ринку алкогольних напоїв показав, що щорічне споживання гіркої (не в пляшках, а в перерахунку на 100-відсотковий спирт) в Україні – 13 л на людину на рік. За даними Business Analytica в минулому році ця цифра становила 10 л на людину. Отже маємо збільшення попиту на 30%. Відповідно до цього на ТОВ "Золотоніський ЛГЗ "Златогор" можна збільшити обсяги виробництва на 30%. Прогнозовано на наступний плановий період обсяг виробництва продукції становитиме 1924,52 тис. грн.., що на 444,12 тис. грн. більше за попередній період. Так, витрати на виробництво 1 грн. товарної продукції знизяться порівняно з 2,04 грн. до 1,93 грн.

Основними шляхами зниження рівня собівартості продукції підприємства є скорочення тих витрат, які мають найбільшу частку в її структурі.

Резервами зниження собівартості продукції виступають проаналізовані перевитрати економічних елементів та калькуляційних статей.

Для зниження загальної суми операційних витрат і собівартості в цілому, необхідно досягти зниження матеріальних витрат, для чого доцільно переглянути список постачальників сировини. Постачальником високоякісного спирту класу «Люкс» є ДП "Суходільський спиртовий завод", с. Суходоли, Львівська обл.

Доцільно налагодити економічні зв’язки з ДП «Іваньківський спиртовий завод», с. Іваньки, Маньківський р-н, Черкаська обл..ДП ”Косарський спиртовий завод”, Камянський район, Черкаська область. Така співпраця призведе до зменшення транспортно-заготівельних витрат, витрат пов’язаних з доставкою сировини.

ТОВ "Золотоніський ЛГЗ "Златогор" використовує 15 вантажних фур для перевезення сировини. Витрати на використання бензину в середньому становлять 15л/100 км. Середня ціна на солярку дорівнює 7 грн/л. Відстань від Золотоноші до Львова приблизно становить 700 км. Виходячи з даних, розрахуємо скільки витрачає ТОВ "Золотоніський ЛГЗ "Златогор" для перевезення сировини. Тоді загальні витрати на перевезення сировини становитимуть 22050 грн.

Витрати на доставку сировини від запропонованих компаній становитимуть 3150 грн.

Економія на транспортних витратах зі зміною постачальника сировини буде дорівнювати 18900грн.(табл.. 3.1.)

Таблиця. 3.1. Економічна ефективність заміни постачальника

№ п/п

Показник

До впровадження заходу, грн

Після впровадження заходу, грн

Відхилення

1

Транспортні витрати

22050

3150

-18900

2

Матеріальні витрати

124798

105898

-18900

Як видно з табл. 3.1. після заміни постачальника матеріальні витрати скорочуються на 18900 грн., що дає змогу зробити висновок про загальне зниження собівартості продукції.

Отже, основними резервами скорочення собівартості на ТОВ "Золотоніський ЛГЗ "Златогор" є: зростання обсягів виробництва; оптимізація витрат на оплату праці; зміна постачальника сировини та матеріалів; економне використання палива та електроенергії.