Нестерова Н.А., к.е.н., доцент, Фролова К.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

БІЗНЕС-ІНКУБАТОР ЯК ЕЛЕМЕНТ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ

 

Сьогодення характеризується значними змінами в суспільному виробництві, поширенням найсучасніших інформаційних технологій, формуванням економіки підприємницького типу, яка потребує гнучкості та спроможності пристосовуватися до швидких змін в зовнішньому оточенні. Світові тенденції економічного розвитку зумовлюють перехід суспільства у якісно новий період, так званий період «нової економіки», який передбачає комплексне використання накопичених знань, компетенцій та інформації для отримання переваг в конкурентній боротьбі підприємства в обраному сегменті зокрема, а також значне покращення соціально-економічного розвитку країни загалом.

Проблеми розвитку інноваційної інфраструктури економіки в цілому та  питання функціонування бізнес-інкубатору як невід’ємної частини інноваційної системи знайшли відображення у наукових працях багатьох вчених: Л.М. Васильєвої, І.О. Дерід, А.Б. Немченко, Л.О. Рибіної, Ю.М. Смаковськоїта ін.

Метою цієї статті є визначення місця бізнес-інкубатору в загальній інноваційній інфраструктурі і його ролі у формуванні «нової» економіки.

Для України, як для держави, що розвивається нагальною задачею є нарощування конкурентних переваг щодо розвинених країн через розвиток інтелектуального потенціалу країни. Основним етапом при вирішенні поставленої задачі є стимулювання ділової активності як малого та середнього бізнесу, так і крупного. Незалежно від розмірів та кількості підприємств в регіоні головним фактором їхнього розвитку є існування відповідної інфраструктури. Сьогодні ж відповідність інфраструктури здебільшого визначається її інноваційністю, тому саме застосування інноваційних технологій виробництва і збуту продукції, товароруху та управління взагалі – запорука ефективного розвитку окремих підприємств, регіону, країни.

Серед регіональних структур, особливо регіонального характеру, слід відзначити бізнес-інкубатори – складний багатофункціональний комплекс, який забезпечує, поряд з іншим, сприятливі умови для ефективної діяльності новоутворених малих інноваційних фірм, які реалізують цікаві наукові ідеї [1].

Бізнес-інкубатор – гнучка структура, яка може бути пристосована до вирішення різноманітних завдань, які спрямовані на пожвавлення економічної активності як в цілому, так і в конкретних секторах економіки. Оскільки в Україні бізнес-інкубатори лише нещодавно зайняли місце важливого елементу інноваційної інфраструктури, більшість з них належить до неприбуткових організацій, проте відповідно до світової практики розвитку бізнес-інкубаторів отримання доходів є однім з функціональних блоків їх діяльності. Отже, модель бізнес-інкубатору представлена на рисунку 1.

Згідно з моделлю, що представлена на рисунку 1, ми вважаємо, що на сучасному етапі розвитку Української економіки, найбільшого значення набуває блок 4 – навчання. Це обумовлено тим, що жорсткі ринкові умови, притаманні сьогодні Україні, потребують від підприємців кропіткого планування, постійного контролю та вдосконалення своєї діяльності. Таким чином, перш за все, для досягнення задовільних результатів розвитку українського підприємництва є інвестування в інтелектуальний капітал та підвищення освітнього рівня, зокрема в сфері набуття практичних навичок ведення бізнесу. На другому етапі на бізнес-інкубатори покладається вирішення питань допомого з маркетингової діяльності, що дозволить не тільки створити підприємство, а й ефективно розвиватися в конкурентних ринкових умовах. Отже, подолання перших двох етапів, на нашу думку, сприятиме вирішенню завдань блоку 1, що матиме позитивний вплив на пожвавлення економіки України та її соціально-економічний розвиток. Як наслідок цього, в діяльності бізнес-інкубаторів можливе формування певних статей, за якими структура буде отримувати дохід. Прикладом таких елементів можуть бути послуги, що наведені у блоку 3 моделі бізнес-інкубатору.

 

Подпись: Бізнес-інкубатор
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рисунок 1 – Модель бізнес-інкубатору [2]

 

Таким чином, створення належної інноваційної інфраструктури, поширення діяльності бізнес-інкубаторів, як елементу цієї системи,  - необхідний атрибут для переходу української економіки до інноваційного типу розвитку, набуття нею достатньої бази для формування конкурентних переваг та підвищення свого рейтингу у світі.

 

Література:

1.     Немченко, А.Б. Бізнес-інкубатори в сфері сучасної державної підтримки розвитку регіональної інноваційної інфраструктури [текст] / А.Б. Немченко, Т.Б. Немченко: Наукові праці КНТУ. Економічні науки, 2010, випуск 17.

2.     Васільєва Л.М. Бізнес-інкубатори як частина інфраструктури підтримки малого підприємництва [електронний ресурс] / Л.М. Васильєва. Режим доступу: <http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Dtr/ep/2010_1/files/ EC110_11.pdf>