Економічні науки / 10. Економіка підприємства

К.е.н. Слободянюк В.О.

Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Україна

ВНУТРІШНІ ТА ЗОВНІШНІ ФАКТОРИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ЦУКРОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Поняття конкурентоспроможність підприємства дуже багатогранно й поширюється на всі складові його діяльності, такі як товар і його основні характеристики, а також організаційні, фінансові й виробничі характеристики самого підприємства. На рівень конкурентоспроможності підприємства впливає науково-технічний рівень і ступінь удосконалення технологій виробництва, використання новітніх винаходів та відкриттів, залучення сучасних засобів автоматизації виробництва.

Проблемі оцінки конкурентоспроможності підприємств та факторів, які на неї впливають, присвячені праці видатних вітчизняних і зарубіжних економістів: Г.Л. Азоєва, М.І.Баканова, В.С. Балабанова, І.З. Должанського [1], І. Ансоффа, Л.С. Кобиляцького [2], М. Портера, Р. Сайєрта, Г. Саймона, А. Стрикленда, А. Томпсона, Р. Уотермена, И. Шумпетера і багатьох інших .

Рівень конкурентоспроможності підприємств залежить від того, якими товарами вони торгують, де і як товари споживаються. Конкурентні позиції підприємства на ринку залежать також від тієї підтримки, яку фірма отримує з боку національних державних органів і інших організацій шляхом надання гарантій експортних кредитів, їх страхування, звільнення від податків, надання експортних субсидій, забезпечення інформацією про кон’юнктуру ринку та ін.

Залежно від місця виникнення (по відношенню до підприємства) фактори, що впливають на конкурентоспроможність, поділяються на внутрішні та зовнішні.

Виникнення та інтенсивність прояву внутрішніх факторів безпосередньо залежить від діяльності підприємства, стану його ресурсної бази, характеру організації системи стратегічного управління, системи загального менеджменту тощо. Саме ця група факторів є найбільш значимою для забезпечення стійких конкурентних позицій підприємства, оскільки ці фактори є об’єктом активного впливу з боку самого підприємства [3].

До внутрішніх факторів конкурентоспроможності підприємств цукрової промисловості відносяться наступні:

1.Діяльність керівництва та апарату управління підприємства.

2.Система технологічного оснащення. Оновлення устаткування та технологій переробки цукрового буряку, тобто заміна їх на більш прогресивні, забезпечує підвищення конкурентоспроможності підприємства, підсилює внутрішню гнучкість виробництва.

3.Сировина, матеріали і напівфабрикати. Якість цукрового буряку, комплектність його перероблення та величина відходів серйозно впливають на конкурентоспроможність підприємства. Зменшення виходу цукру із цукрового буряку, некомплексна його переробка приводять до збільшення витрат виробництва, а значить, до зменшення прибутку, що, в свою чергу, не дозволяє розширити виробництво. В наслідок цього знижується конкурентоспроможність. І навпаки, покращення використання цукрового буряку, його комплексна переробка понижують витрати виробництва, а значить, підвищують конкурентоспроможність.

4.Збут продукції, його обсяг та витрати реалізації. Цей фактор серйозно впливає на підвищення конкурентоспроможності підприємства: можна добитися непоганих результатів в виробництві, випускаючи продукцію вищої якості і відносно невисокої собівартості, але все буде зведене нанівець із-за непродуманої збутової політиці. Тому підприємство намагається здійснити ефективний збут за рахунок продажу якісного цукру, необхідного ринку, стимулювання збільшення обсягів продажу, завойовуючи нові ринки збуту. Все це робиться, з однієї сторони, на основі формування “свого” покупця, проведення ефективної цінової політики і т.п., а з іншої - шляхом ефективного забезпечення сировиною, необхідними матеріалами та устаткуванням по доступним цінам.

Виникнення та інтенсивність прояву зовнішніх факторів не залежить від діяльності підприємства і обумовлюється станом зовнішнього середовища. Фактори зовнішнього середовища є вкрай неоднорідними за джерелами свого походження, оскільки виступають проявом систем різного рівня. До зовнішніх факторів конкурентоспроможності підприємств цукрової промисловості відносяться:

1.Діяльність державних владних структур.

2.Господарська кон’юнктура, що складається.

3.Розвиток родинних та підтримуючих галузей.

4. Параметри попиту.

Фактори, які впливають на конкурентоспроможність підприємств цукрової промисловості, згруповано на рис. 1.

Вплив споживачів

 

Вплив постачальників

- покупки залежать від рівня доходів населення;

- існують замінники цукру;

- споживач легко змінює виробника;

- самостійне вироблення цукру покупцями неможливо

 

- велика частка витрат на цукровий буряк в собівартості цукру, скорочення посівних площ цукрового буряку;

- залежність від ціни на паливно-енергетичні ресурси та газ;

- самостійне виробництво цукру постачальниками неможливо

 

 

Конкуренція в галузі - основні фактори та їх оцінка

 

- більшість конкурентів зосереджено в одному регіоні (Київська, Тернопільська, Чернігівська, Черкаська та Хмельницька області);

- заводи конкурують не на всьому ринку, а в окремих сегментах за групами асортименту;

- існують заводи, що не працюють;

- виробники конкурують за ціновими і неціновими факторами;

- наявність імпортного цукру;

- є визнанні підприємства-лідери;

- вихід з галузі тягне за собою значні витрати

 

 

Загроза появи нових конкурентів

 

Загроза появи товарів-замінників

- нове виробництво вимагає значних коштів на організацію виробничого процесу;

- можливо відновлення роботи одного-двох заводів;

- держава не обмежує появу нових підприємств

 

- витіснення з ринку цукру замінниками цукру не прогнозується;

- прогнозується зростання імпорту цукру

Рис. 1. Фактори, які впливають на конкурентоспроможність підприємств цукрової промисловості

Аналіз факторів, які впливають на конкурентоспроможність підприємств цукрової промисловості, дозволяє зробити наступні висновки: заводи конкурують між собою за двома напрямками: як покупці сировини та енергоносіїв та як продавці готової продукції; на виробників цукру суттєво впливають постачальники сировини та паливно-енергетичних ресурсів та споживачі; загроза появи нових конкурентів незначна; ринок цукру можна оцінити як ринок з достатньо високим рівнем конкуренції.

Факторами високої конкурентоспроможності підприємства є переваги його продукції над продукцією конкурентів, нижчі витрати і, відповідно ціни, переваги над конкурентами щодо рівня управління, маркетингу, швидкість реагування на зміни попиту, виходу на ринок і доставки споживачу.

Література

1. Должанський І.З. Конкурентоспроможність підприємства: Навч. посібник. / Должанський І.З., Загорна Т.О. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 384 с.

2. Кобиляцький Л.С. Управління конкурентоспроможністю: Навчальний посібник. / Кобиляцький Л.С. - К.: Зовнішня торгівля, 2003. - 304с.

3. Управління конкурентоспроможністю підприємства: Навчальний посібник. / [С.М. Клименко, О.С. Дуброва, Д.О. Барабась, Т.В. Омельяненко., А.В. Вакуленко та ін.]. - К.: КНЕУ, 2006. - 527 с.

4. Никишина Е.С. Роль и место факторов конкурентоспособности хозяйствующих субъектов в оценке инвестиционной привлекательности региона / Никишина Е.С. // Экономика региона. - 2007. - № 18. / http://journal.vlsu.ru

5. Сумець О.М. Оцінка конкурентоспроможності сучасного промислового підприємства. Навч.- практ. посібник для студентів економ. спец. / Сумець О.М., Сомова О.Є., Пєліхов Є.Ф. - К.: Професіонал, 2007. - 208 с.