Ткачук О.В.

Науковий керівник: Штефюк П.Л.

Буковинська державна фінансова академія

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ

НЕДЕРЖАВНОГО ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ

 

Упродовж останніх років спостерігається наростання кризових явищ пенсійного забезпечення населення України. Щорічно збільшуються видатки Пенсійного фонду України (ПФУ) як внаслідок демографічного приросту числа пенсіонерів, так і неефективної соціальної політики. Зростає навантаження на працюючу частину населення і на бюджет країни. Самостійно, за рахунок внесків, Пенсійний фонд не може виплачувати пенсії, зростає обсяг сумарної дотації Пенсійному фонду із Державного бюджету. Так, для збалансування бюджету ПФУ у Державному бюджеті на 2010 р. передбачено кошти на покриття дефіциту Пенсійного фонду в сумі близько 30 млрд грн.

Ці проблеми зумовлюють актуальну необхідність повномасштабної реалізації пенсійної реформи, сутність якої полягає у переході до трирівневої пенсійної системи: 1-й рівень – солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, 2-й рівень – нагромаджувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, 3-й рівень – система недержавного пенсійного забезпечення (НПЗ).

Дослідженню різних аспектів пенсійної системи України присвячено праці ві­домих вітчизняних та іноземних вчених-економістів: Терещенко Г.М., Мусатова Т.А., Мальований М.І., Ганаковська Д.  Н.П. Борецької, М. Вінера, В.І. Грушка,     Б.О. Зайчука, В.Б. Івашкевича, В.А. Колбуна, Е.М. Лібанової, М. Мак Таггарта, Б.О. Надточія, В.П. Яценка, М.В. Лазебної,   Д.А. Леонова, М.О. Свердела, А.А. Федоренка.

Мета статті -  проаналізувати діяльність недержавних пенсійних фондів в Україні, виокремити проблеми та окреслити напрями подальшого розвитку недержавного пенсійного страхування в Україні.

 Правові засади реформування системи пенсійного забезпечення регламентуються Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про недержавне пенсійне забезпечення", які набули чинності з 1 січня 2004 р. Однак повномасштабне здійснення пенсійної реформи, зокрема початок впровадження другого рівня пенсійної системи, відкладається з року на рік. У 2009 р. Уряд затвердив концепцію проведення реформи, згідно з якою у 2010-2014 рр. будуть реалізовані заходи з підготовки впровадження другого рівня пенсійної реформи, а 2014-2017 рр. – безпосереднє його запровадження.

Важливою складовою пенсійної реформи має стати розвиток недержавного пенсійного забезпечення. Закон України "Про недержавне пенсійне забезпечення" визначає правові, економічні та організаційні засади недержавного пенсійного забезпечення в Україні та регулює правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності [1].

Недержавне пенсійне забезпечення – це складова частина системи пенсійного забезпечення, яка ґрунтується на засадах добровільної участі фізичних та юридичних осіб у формуванні пенсійних нагромаджень, додаткових до загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Недержавне пенсійне забезпечення здійснюється: пенсійними фондами шляхом укладення пенсійних контрактів між адміністраторами пенсійних фондів та вкладниками фондів; банківськими установами через укладення договорів про відкриття пенсійних депозитних рахунків для нагромадження пенсійних заощаджень; страховими організаціями шляхом укладення договорів страхування довічної пенсії, страхування ризику настання інвалідності або смерті учасника фонду [6].

Особливістю діяльності банківських установ є те, що вони укладають договори про відкриття пенсійних депозитних рахунків для нагромадження пенсійних заощаджень з гарантією повернення в разі банкрутства банківської

установи. Однак, банківські установи можуть відкривати депозитні пенсійні вклади лише в обсязі фонду гарантування фізичних осіб. Банки також беруть активну участь у системі НПЗ як зберігачі та адміністратори створених ними корпоративних пенсійних фондів.

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) в Україні розпочали свою діяльність з 2004 р. і є новими інститутами в економіці України. У своїй діяльності недержавний пенсійний фонд пов'язаний з компанією з управління пенсійним фондом, компанією з управління пенсійними активами, банком-зберігачем. Недержавний пенсійний фонд – неприбуткова юридична особа, він не може бути проголошений банкрутом та ліквідований за законодавством про банкрутство.

Станом на 30.06.10 адміністраторами недержавних пенсійних фондів було укладено 64 564 пенсійні контракти з 52 311 вкладниками, з яких 2 331 вкладник (або 4,5% від загальної кількості вкладників), – юридичні особи, на яких припадає 804,1 млн. грн. пенсійних внесків (95,7% від загального обсягу пенсійних внесків за системою НПЗ) та 49 980 вкладників (або 95,5% від загальної кількості вкладників), – фізичні особи.

При цьому порівняно з кінцем першого кварталу 2010 року кількість контрактів з юридичними особами зменшилась на 0,5%, а з фізичними особами зросла на 2,8% (рис.1). Так порівнюючи з 2009 роком кількість контрактів за другий квартал  2010 року зросла на 3089 (5,03%),з 2008 – на  3,71%, тобто на 2307, з 2007 – на 8626 ( на 15,4%).

Рис. 1 Динаміка кількості укладених пенсійних контрактів за 2007 – 2009 рр. та 1- 2 квартали 2010 р.

Пенсійні виплати (одноразові та на визначений строк) станом на 30.06.10 становили 126,9 млн. грн., збільшившись за другий квартал 2010 року на 14,2%. Аналізуючи дані пенсійних виплат на визначений період та одноразові пенсійні виплати  спостерігаємо чітку тенденцію до зростання. особливо великий розрив в пенсійних виплатах на визначений термін між другим кварталом 2010 року та 2007 роком, а саме 629,7 тис. грн., тобто на 70,4% зросли виплати у другому кварталі 2010р. Щодо одноразових пенсійних виплат, то найбільшу суму виплачено в другому кварталі 2010 року - 125409,7 тис. грн., а найменше в 2007 році - 8236,5 тис. грн. (рис.2).

Рис. 2 Пенсійні виплати за 2007 – 2009 рр. та 1-2 квартали 2010 р.

 

Загальна сума доходу, отриманого від інвестування пенсійних активів, станом на 30.06.10 становила 322,8 млн. грн. (або 38,4% від суми залучених внесків), збільшившись протягом другого кварталу 2010 року на 21,7 млн. грн. (або на 7,2%). Дохід, отриманий від інвестування пенсійних активів за 2009 рік склала 236,7 млн.грн., або 31,4% від суми залучених внесків, збільшившись протягом 2009 року на 149,8 млн. грн., або на 172,5%.

За результатами другого кварталу 2010 року переважними напрямами інвестування пенсійних активів є депозити в банках (39,8% інвестованих активів), облігації підприємств – резидентів України (16,5%), цінні папери, дохід за якими гарантовано Кабінетом Міністрів України (13,7%), та активи, не заборонені законодавством України (9,8%) .

Отже, недержані пенсійні фонди в Україні розвиваються досить успішно про це  збільшення кількості підписаних договорів, зростання дохідності.

Проте ще є ряд проблем, які необхідно вирішити для успішного подальшого їх розвитку, а саме:

·                   активне просування страхових пенсійних продуктів (пенсійне страху­вання в системі страхування життя) без відповідного нормативно-правового регу­лювання;

·                   прогалини й суперечливі положення в нормативно-правових актах, які регулюють сферу недержавного пенсійного страхування;

·                   непрозора конкуренція в системі недержавною пенсійного забезпечення тощо[5].

На нашу думку, для розвитку системи НПФ необхідні:

—     диверсифікація структури активів НПФ із метою оптимального співвідношення між дохідністю, ліквідністю і ризиковістю розміщення коштів (зокрема експерти Світового банку рекомендують дозволити НПФ інвестувати кошти за кордон);

—     відновлення довіри з боку населення - НПФ не зможуть подолати стереотипи недовіри ні рекламними компаніями, ні гучними обіцянками - лише надійною й ефективною роботою упродовж трьох-п'яти років;

—     вдосконалення та поглиблення механізмів взаємодії та зворотного зв'язку між НПФ та іншими учасниками системи НПЗ;

—     вдосконалення законодавства та нормативно-правової бази у сфері НПЗ;

—     наявність відповідної інфраструктури, що забезпечуватиме високу ліквідність та абсолютну прозорість фінансових вкладень НПФ;

—     розвиток інформаційної системи звітності НПФ та їх адміністраторів[3].

Завдяки здійсненню цих заходів, на нашу думку, можна поліпшити діяль­ність недержавних пенсійних фондів, зацікавити громадян у подальшому розвитку цих небанківських фінансових інститутів та розв'язати ряд проблем, пов'язаних із соціальним захистом населення. І тоді ми матимемо стабільну систему недержавного пенсійного забезпечення, а отже, забезпечену старість та потужне фінансове джерело внутрішніх інвестицій для розвитку національної економіки.

Використана література

1.                 Закон України "Про недержавне пенсійне забезпечення" від 9 липня 2003 р. // Відомості Верховної Ради. – 2003. – № 47-48. – 372 с.

2.                 Ганаковська Д. Перспективи розвитку недержавних пенсійних фондів в Україні// Регіональна економіка.-№4.-2006р.-с.207-212

3.                 Мальований М.І. Стан та проблеми розвитку системи недержавного пенсійного страхування[Електронний ресурс]- доступний з http://udau.edu.ua/library.php?pid=1535    

4.                 Терещенко Г.М., Мусатова Т.А. Проблеми розвитку недержавного пенсійного страхування в Україні// Фінанси України.-№12.-2008р.

5.                  Національний інститут стратегічних досліджень [Електронний ресурс].- Доступний з http://www.niss.gov.ua/articles/297/

6.     Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг – [сайт:www.dfp.gov.ua]