Економічні науки / 14. Економічна теорія

Обідіна Я.І.

Сумський національний аграрний університет

Фактори впливу на обсяги споживання

хліба та хлібобулочних виробів

Кожне підприємство працює в ринкових умовах і вивчення ринку стало важливим і невід’ємним елементом підприємницької діяльності. Обсяги, структура та якість харчування населення - кінцева мета і головний оціночний критерій роботи Національного агропромислового комплексу України. За цим критерієм Україна перебуває в групі країн з рівнем розвитку нижче середнього: не голодує, але істотно відстає від європейських стандартів. Найважливіша частина споживчих витрат - витрати харчування. Якщо в розвинутих країнах частка продовольчих витрат у сімейному бюджеті складає 15-20 %, то в Україні понад 60 % [1; 2]. Це характерна ознака бідної країни: харчування є достатнім, але на нього витрачається більша частина доходів. Виходячи з цього, хліб, за ціновою ознакою і споживчими властивостями, є замінником багатьох продуктів харчування, одним із  основних продуктів споживання в раціоні населення України, продуктом соціального значення.

Діяльність будь-якого хлібопекарського підприємства направлена на задоволення потреб споживачів у хлібі та хлібобулочних виробах. В свою чергу, для існування та розвитку хлібопекарського підприємства необхідно отримувати прибуток, а це можливо лише тоді, коли споживач задовольняє свої потреби, споживаючи продукцію підприємства. Тому, першочерговим завданням є визначення попиту на хлібопекарську продукцію. Формується попит під впливом багатьох факторів. Ми пропонуємо виділяти такі 4 групи факторів впливу на обсяги споживання (попиту) на хліб та хлібобулочні вироби (див. рис.1):

·       фактори, що майже не впливають на обсяги споживання;

·       фактори, що сприяють підвищенню обсягів споживання;

·       фактори, що з сприяють зниженню обсягів споживання;


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Фактори впливу на обсяги споживання хліба та хлібобулочних виробів


·       фактори, що формують структуру споживання.

Отже, попит на продукцію хлібопекарських підприємств залежить від того, до якої асортиментної групи належать хлібобулочні вироби. Зокрема на хліб він практично нееластичний за ціною, а на булочні і здобні вироби характеризується значною еластичністю. Також на обсяг споживання хліба і хлібобулочних виробів впливає рівень доходів населення. Так, при поліпшенні економічної ситуації в країні слід очікувати зменшення попиту на хліб, адже при зростанні доходів споживачі обиратимуть замість хліба більш привабливі харчові продукти - м’ясо, рибу, фрукти, овочі та соки. В свою чергу, в умовах економічної кризи та низької платоспроможності населення може виникнути парадокс Гіффена, суть якого полягає у тому, що попит на хлібобулочні вироби зростатиме із збільшенням цін, оскільки вони підвищуються і на інші       товари [3].

На даний час споживачі стали більш вимогливими до якості та асортименту хлібопекарської продукції. Таким чином, аналіз потреб споживачів та факторів впливу на обсяги споживання хліба та хлібобулочних виробів є підгрунтям для формування оптимальної виробничої програми та програми стратегічного розвитку хлібопекарського підприємства, що дозволить розширювати ринки збуту, нарощувати обсяги виробництва, раціонально використовувати наявні потужності, знижувати витрати та збільшувати прибуток підприємства.

Література:

1.     Мудрак Р. Продовольчі витрати в контексті економічного зростання України / Р.Мудрак  // Економіка України. - 2005. - № 6. -  С. 73-78.

2.     Куперман В. Г. Рынок интеллектуальной собственности и особенности его стоимостной оценки  / В. Г. Куперман // Инновации. - 2005. - № 3. - С. 77-83.

3.     Костецька Н. Аналіз діяльності хлібопекарської промисловості у контексті стратегічного розвитку галузі / Н. Костецька // Вісник ТДЕУ.-2006. -№2.- С.20-25