Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

Гавалешко С.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Інвестиційний клімат України: проблеми та заходи покращення

 

Забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні залишається питанням стратегічної важливості, від реалізації якого залежать соціально-економічна динаміка, ефективність залучення в світовий поділ праці, можливості модернізації на цій основі національної економіки.

Перебіг сучасних політичних процесів та практична реалізація встановлених цілей та пріоритетів поліпшення інвестиційного клімату в Україні, переважно негативно впливають на інвестиційний клімат й, зокрема, міжнародну інвестиційну привабливість України, підвищують ризики для інвесторів, зумовлюючи тим самим втрати в конкурентній боротьбі за світові інвестиційні ресурси.

У зв'язку з поганим інвестиційним кліматом в Україні управління інвестиційними процесами є надзвичайно складним, бо інвестиційна діяльність в умовах кризи є слабкою; інвестиційна політика - нестабільною; а інвестиційна співпраця – назріваючою [1].

Макроекономічні та фінансові показники інвестицій є індикаторами інвестиційного клімату. Обсяги прямих інвестицій в Україну на 01.10.2009 (млн.дол. США) становлять 38591,6 у тому числі: Кіпр -  8201,7 - 21,3%; Угорщина - 715,1 - 1,9%; відповідно на 01.10.2008 (млн.дол. США ) 37621,5: Кіпр - 8534,0 - 22,7%; Угорщина - 532,5 - 1,4%. Обсяги прямих інвестицій з України на 01.10.2009 (млн.дол. США) становлять 6191,2: Кіпр - 5772,6 - 93,2% ; Британські Острови - 20,8 - 0,3%; на 01.10.2008 (млн.дол. США ) - 6218,6; Кіпр - 5826,1 - 93,7% Литва - 4,0 - 0,1% [5].

Приріст прямих іноземних інвестицій у ІІІ кварталі 2009 року склав 36,2 % обсягів відповідного періоду попереднього року. У цілому приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни, з урахуванням його переоцінки, утрат, курсової різниці склав 24,4 % рівня відповідного періоду попереднього року.

Спад темпів приросту прямих іноземних інвестицій в економіку України в ІІІ кварталі 2009 року у порівнянні з відповідним періодом 2008 року пояснюється впливом світової фінансово-економічної кризи на рух капіталу, а також, курсовою різницею, яка виникла у зв’язку із девальвацією офіційного курсу гривні до долара США [4].

Ключовими характерними особливостями, які стримують поліпшення інвестиційного клімату, є: відсутність в Україні сталої стратегії та відповідного національного плану дій; обмеженість потенціалу залучення ПІІ в Україну через приватизацію державних підприємств; переобтяженість регуляторними нормами та складність податкової системи; низький рівень ефективності законодавства з питань корпоративного управління; негативний міжнародний імідж України, який склався внаслідок відсутності масових «успішних» інвестиційних історій [2].

Враховуючи ці обставини і усвідомлюючи важливість поліпшення інвестиційного клімату в Україні, головним завданням є підготовка необхідної правової та організаційної бази для підвищення дієздатності механізмів забезпечення  інвестиційного клімату й формування основи збереження та нарощування конкурентоспроможності вітчизняної економіки. Для цього необхідно здійснити низку першочергових заходів з послідовної деполітизації економіки, формування єдиних стратегічних цілей та послідовності економічних реформ, незмінних за приходу до влади будь-яких політичних команд, забезпечення незмінності та гарантованості захисту ринкових прав і свобод інвестора, зокрема:

1. Підготувати план дій щодо забезпечення сприятливого інвестиційного клімату у межах проголошених пріоритетів соціально-економічного розвитку, залучити до його розробки та обговорення широке коло експертів, науковців, представників органів державної влади та бізнесу.

2. Розробити регіональні плани підвищення інвестиційної привабливості областей з урахуванням особливостей їх поточних рейтингів інвестиційної привабливості, забезпечити державний моніторинг їх виконання як одного з критеріїв успішності діяльності місцевих державних адміністрацій.

3.  Поширити реалізацію обласними державними адміністраціями навчальних програм серед бізнесменів з підготовки інвестиційних пропозицій, складання інвестиційних бізнес-планів, юридичного супроводу інвестиційних проектів, управління інвестиційними проектами.

4. Суттєво розширити спектр заходів конкурентної політики, зокрема – щодо запобігання антиконкурентним діям національних та іноземних інвесторів на українському ринку, удосконалити методики та критерії виявлення проявів недобросовісної конкуренції з урахуванням реалій сучасної української економіки

5. Забезпечення стабільності законодавчої бази, покращання податкової політики шляхом зниження податків і зменшення мит [3].

Отже, інвестиційний клімат в Україні не досить сприятливий,  проте перспективи на його покращення є, та вони залежать не тільки від дій влади, але й від наполегливості потенційних інвесторів у справлянні впливу на владу. Так чи інакше, але капітал має здатність накопичуватись і вимагає вкладення. Рано чи пізно баланс інтересів між владою і капіталом встановиться, і процес покращення інвестиційного клімату набуде незворотного характеру.

Література:

1.Інвестаційна привабливість економіки України \ Потельнюхов Р. \\ Інвестиції: практика і досвід – 2009 №21 – с.24-28

2.Інвестаційний клімат України \ Детюк Т. \\ Економіка і держава – 2009 №1

3. http://www.in.gov.uа

4. http://ukrexport.gov.ua

5. http://www.ukrstat.gov.ua