Чекмак Т.В., ас.Корецька В.А.

Донбаська національна академія будівництва і архітектури, Україна

Ефективні заходи щодо залучення інвестицій у будівельний комплекс України

 

Дослідження проблем інвестування економіки завжди знаходилося в центрі уваги економічної науки. Це обумовлено тим, що інвестиції стосуються самих глибинних основ господарської діяльності, визначаючи процес економічного росту в цілому. У сучасних умовах вони виступають найважливішим засобом забезпечення умов виходу з економічної кризи, структурних зрушень у народному господарстві, забезпечення технічного прогрессу. Активізація інвестиційного процесу є одним з найбільш дієвих механізмів соціально-економічних перетворень.

Актуальним у даний час є поглиблене теоретичне дослідження ефективних заходів щодо залучення інвестицій в будівельний комплекс України. Питання щодо шляхів залучення інвестіцій в економіку України, заходів; державного регулювання інвестіційної діяльності аналізують у своїх працях І.А. Бобков, І.А. Бланк, Н.М. Єрмоленко.

Економічна ситуація, що склалася нині в Україні значно ускладнює інвестиційну діяльність: потрібна розробка адекватного ринковим відносинам інвестиційного механізму, органічне поєднання форм приватного та державного інвестування, оптимізації взаємозв'язків різних суб'єктів інвестиційної діяльності, розробки відповідної законодавчо-нормативної бази та інші заходи, які регламентують інвестиційний процес, як на рівні окремої фірми, компанії або галузі, так і на рівні національної економіки в цілому.

Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва і проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного комплексу входять такі галузі матеріального виробництва: будівництво, промисловість будівельних матеріалів, виробництво будівельних конструкцій і деталей [1].

Будівництво охоплює всі регіони країни. Потужні будівельні організації створені у великих містах. За підсумками 2009 року Building Business склали рейтинг ген підрядних організацій, які увійшли до «10 найбільш активних будівельних компаній» (Табл.1). При рейтингуванні враховувалася кількість об'єктів, на яких компанія веде генпідрядні роботи на сьогоднішній день [3].

Таблиця 1.

10 найбільш активних будівельних компаній за підсумками 2009 року

Компанія

Рік створення

Кількість співробітників

Кількість об'єктів, що будуються

Загальна площа об'єктів, що будуються, кв. м

«Консоль ЛТД»

1993

5500

100

1 000 000

«Альтис-Холдинг»

1995

2500

16

809 648

«Основа-Солсиф»

1994

1335

15

870 163*

«Аеробуд»

1995

1260

13

623 000

«Спецбудмонтаж»

1999

768

12

130 100

«Созидатель»

1987

361

11

103 099

«Граніт»

1991

700

10

228 000

«Т.М.М.»

1992

1688

9

378 000

Завод ЖБК ім. С. Ковальской

1995

 

987

7

216 000**

Компанія по управлінню будівельними проектами «Герц»

2005

60

5

101 800

 

Аналізуючи наведену таблицю можна сказати, що в Україні є достатньо розвинуті будівельні компанії з немалою чисельністю персоналу, які працюють на ринку ще з минулого століття.

Сучасне життя суспільства без ефективного функціонування будівельного комплексу просто неможливе. Рівень його розвитку впливає на формування пропорцій і темпів розвитку галузей народного господарства, розміщення продуктивних сил і розвиток регіонів. Від розвитку цієї галузі залежить будівництво житла, створення нових міст і сіл, окремих мікрорайонів, постійна реконструкція житлових фондів, будівництво промислових і сільськогосподарських підприємств, транспортних об'єктів, лікарень, шкіл, торгових центрів тощо, будівельний комплекс створює передумови для зростання виробництва в усіх галузях господарства [4].

Перспективи розвитку будівельного комплексу пов’язані з вирішенням таких проблем, як активного впровадження різних форм власності; застосування сучасних будівельних технологій;  підвищення технічного рівня на підприємствах усіх ланок комплексу; збільшення потужності будівельної ланки та підвищення її конкурентоспроможності для закріплення на вітчизняному ринку будівельних послуг; активного розширення сировинної бази комплексу за рахунок використання величезних обсягів відходів промислового виробництва.

Структура прямих іноземних інвестицій в економіку України за основними країнами-інвесторами на 01.01.2010 склала: Кіпр - 21,5%, Німеччина - 16,5%, Нідерланди - 10%, Росія - 6,7%, Австрія - 6,5% , інші країни - 38,8%. Структура прямих іноземних інвестицій в Україну за видами економічної діяльності на 01.01.2010 складає (Рис.1.1).

Рис.1.1 Прямі іноземні інвестиції в економіку України за видами діяльності станом на 01.01.2010

 Обсяг виконаних будівельних робіт за період 2010 року в Україні з січня по листопад стрімко зростає, як повідомляє Укрстат (Табл.2). Це свідчить про те, що галузь будівництва поступово виходить з кризового стану в порівнянні з попереднім роком. І хотілося б сподіватися, що розвиток будівельної галузі буде поступово розширювати свої масштаби [2].

Серед найважливіших важелів для сприяння залученню іноземного капіталу наступні: інформаційне забезпечення; надання податкових пільг; надання митних пільг; державні гарантії (неможливість примусового вилучення іноземного капіталу); використання фінансового механізму.

Комплексний механізм залучення іноземних інвестицій спрямований на створення сприятливого інвестиційного клімату і підвищення інвестиційної активності.

Таблиця 2

Обсяг виконаних будівельних робіт за періоди 2010 року*

Місяць

У фактичних цінах, млн. грн.

У % до відповідного періоду

Січень

1478,0

75,9

Січень-лютий

3253,9

79,1

Січень-березень

5699,6

78,6

Січень-квітень

8248,0

78,8

Січень-травень

10977,1

80,0

Січень-червень

14295,5

80,7

Січень-липень

18132,0

83,3

Січень-серпень

22265,6

86,0

Січень-вересень

26784,9

87,4

Січень-жовтень

31851,6

91,0

Січень-листопад

36555,6

91,8

* За даними великих, середніх і вагомих за обсягами малих підприємств.

Природою такого механізму є економіко-організаційний блок, що базується на обґрунтованій концептуальній основи і стратегії залучення іноземних інвестицій, системі пільг в оподаткуванні, визначенні пріоритетних напрямів використання іноземних інвестицій безпосередньо в будівельний комплекс, розширенні можливостей участі іноземних інвесторів у процесі приватизації і створенні спільних підприємств.

Слід вжити певних організаційних заходів щодо створення єдиної цілісної системи державного управління інвестиційними процесами, яка б залучала відповідні структури для роботи з іноземними інвестиціями, механізми реалізації державної політики залучення капіталу, координації діяльності з міжнародними організаціями, проведення експертиз найважливіших проектів та їх конкурсний відбір. Економіко-організаційний блок механізму залучення інвестицій може функціонувати лише разом із ефективним механізмом державних гарантій і системою законодавчого, нормативного, інформаційного забезпечення іноземних інвестицій, організації системи страхування й перестрахування іноземних інвестицій,  сприяння розвитку банківсько-кредитної системи.

Особливу увагу слід приділити інформаційному забезпеченню залучення іноземних інвестицій як найслабшій ланці у діючому механізмі регулювання цього процесу. Потрібно видавати інформаційні бюлетені й рекламну літературу з проблем іноземного інвестування, створити комп’ютерну мережу для обміну інформацією, систему статичної інформації.

Доцільно підтримувати інвестиційні проекти, спрямовані на розвиток приватного сектору будівництва (насамперед малих і середніх підприємств, які повинні одержати доступ до інвестиційних кредитів і страхування), організувати виставки інвестиційних проектів, створювати контрактові біржі.

Одним з важливих шляхів залучення інвестицій в Україну є вітчизняні й міжнародні інвестиційні фонди. Іноземний капітал потрібен насамперед у таких сферах економіки, активізація нарощування виробничого потенціалу яких сприятиме виведенню країни із кризи, усуненню соціального напруження в суспільстві та подоланню залежності економіки від імпорту.

 

          Література:

1.     http://www.altis.ua/ru/press/news/building сайт альтис холдінг.

2. http://www.ukrstat.gov.ua Державний комітет управління статистики України.

          3. http://www.credit-rating.ua/ru/analytics/analytical Рейтингове агентство кредит-рейтинг.

4. http://building.ua/index.php?PGID=37&NID=19148Cайт українського будівництва.