Экономические науки/6. Маркетинг и менеджмент

Тардаскіна Т.М., Швець С.В.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Україна

ВИЗНАЧЕННЯ КОНКУРЕНТНИХ ПОЗИЦІЙ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНОГО ОПЕРАТОРА ВАТ „УКРТЕЛЕКОМ”

 

Телекомунікаційний ринок є одним з найбільш перспективних та швидко зростаючих напрямків галузі зв’язку України. На даний час система телекомунікацій в Україні знаходиться на шляху швидкого розвитку, що в цілому орієнтоване на вхід української системи зв'язку в світову, як рівноправного партнера. В Україні на сьогоднішній день в сфері телекомунікацій поряд з підприємствами  і організаціями мережі загального користування функціонує достатньо велика кількість господарських  суб’єктів,  що надають послуги  міжміського, міжнародного, міського зв’язку,  передачі даних, Інтернету, мобільного зв’язку  та ін. Тому є всі підстави говорити, що в сфері телекомунікацій проходить формування  конкурентного ринку. Виходячи з цього, проблема визначення та оцінки конкурентних позицій телекомунікаційного оператора ВАТ „Укртелеком” є  актуальним напрямом дослідження.

Метою роботи є визначення конкурентних позицій телекомунікаційного оператора ВАТ „Укртелеком”.

Під конкурентоспроможністю телекомунікаційного оператора розуміють його реальні й потенційні можливості пропонувати послуги, по своїх споживчих параметрах більше привабливі для абонентів, ніж послуги конкурентів. Ті характеристики ринкової діяльності компанії, які забезпечують їй певні переваги над конкурентами, називають конкурентними перевагами або факторами конкурентоспроможності. Конкурентні переваги телекомунікаційних операторів визначаються їх виробничим потенціалом, ефективністю діяльності, маркетинговим комплексом, фінансовим станом, конкурентоспроможністю окремих послуг.

ВАТ „Укртелеком” знаходиться на ринку монополістичної конкуренції. В таких умовах ВАТ „Укртелеком” має ряд конкурентних переваг, завдяки яким може утримувати свої позиції на ринку послуг зв’язку.

1. ВАТ „Укртелеком” створен на базі Українського об'єднання електрозв'язку „Укрелектрозв'язок" 1 січня 1994 р, це підтверджує  величезний досвід роботи.

2. Наявність власної розгалуженої транспортної телекомунікаційної мережі (первинної мережі), що охоплює всю Україну та використовується, як для власних потреб, так і для надання послуг іншим операторам.

3. ВАТ „Укртелеком”  пропонує широкий асортимент телекомунікаційних послуг. Всі телекомунікаційні послуги поділяються на чотири великі асортиментні групи: проводове мовлення, міжміський та міжнародний зв’язок, Інтернет-послуги та  послуги мобільного зв'язку.

4. Наявність ліцензій на надання послуг мобільного зв’язку третього покоління у стандарті UMTS.

5. Наявність ліцензії на розвиток мережі Wi-Fi в усіх областях України.

6. Власна розгалужена мережа сервісних центрів з обслуговуванням споживачів.

На жаль, утелекомунікаційного оператора ВАТ „Укртелеком” є і слабкі сторони.

1. Виконання функцій оператора з надання збиткових загальнодоступних послуг.

2. Неефективна організаційна структура та висока трудомісткість діяльності.

3. Відсутність сучасного комутаційного обладнання.

4. Служба продажу для «бізнес-клієнтів» знаходиться в стадії становлення.

5. Негнучка тарифна політика внаслідок регулювання державою тарифів на загальнодоступні телекомунікаційні послуги.

6. Значна частка морально та фізично застарілого комутаційного обладнання.

8. Велика дебіторська заборгованість та нестача обігових коштів.

9. Відсутність достатнього (в порівнянні з мережею 2G  існуючих GSM-операторів) покриття стільниковою мережею 3-го покоління.

10. Слаборозвинута маркетингова діяльність (реклама тощо).

11. Масштабність телекомунікаційного оператора ВАТ „Укртелеком”, через яку підприємство не може гнучко реагувати на зміни у зовнішньому  середовищі.

Загрозою для ВАТ „Укртелеком”є її  конкуренти. Якщо розглядати сферу телекомунікаційних послуг точки зору кількості операторів, то, на перший погляд, можна зробити висновок, що тут існує досить розвинений конкурентний ринок. Для обґрунтування цього висновку розглянемо ринок послуг телефонного зв'язку, який забезпечує отримання більш ніж 90% усіх доходів від цієї сфери діяльності. Цей ринок може бути поділений на два сегменти – ринок послуг фіксованого телефонного зв'язку та рухомого (мобільного) телефонного зв'язку. Так, наприклад, за станом на початок 2008 р. на ринку телекомунікаційних послуг здійснювали діяльність 9 операторів мобільного зв'язку, 31 оператор міжнародного (з них – 23 IP – телефонія), 39 – міжміського (з них – 25 IP – телефонія) і 702 – місцевого фіксованого зв'язку, більше 2 тисяч провайдерів Інтернет. Разом із тим, значна кількість операторів, що надають послуги фіксованого телефонного зв'язку ще не свідчить про існування тут розвиненого конкурентного ринку. В табл. 1  наведено результати аналізу доходів від надання послуг телефонного фіксованого зв'язку [1].

Таблиця 1

Доходи від надання послуг фіксованого телефонного зв'язку

 

Доходи

Всього, млрд. грн.

Доходи ВАТ “Укртелеком”, млрд. грн.

Частка ВАТ “Укртелеком”, %

2008

2007

2008

2007

2008

2007

Від надання телекомунікаційних послуг, з них:

 

44,0

 

37,8

 

7,8

 

8,0

 

17,7

 

21,2

Послуги фіксованого телефонного зв'язку, в т.ч.:

 

9,5

 

9,7

 

6,9

 

7,4

 

72,6

 

76,3

Місцевого, з нього:

міського

сільського

4,0

3,7

0,26

3,8

3,6

0,25

2,8

2,5

0,25

2,7

2,5

0,24

67,5

67,5

96,1

72,1

69,4

96,0

Міського та міжнародного

5,5

5,9

4,1

4,7

74,5

79,7

 

Як видно з цієї таблиці, за даними на початок 2009 р., домінуючі позиції на ринку фіксованого телефонного зв'язку (72,6% усього ринку) займає ВАТ „Укртелеком”. Стосовно послуг сільського телефонного зв'язку, то тут частка ВАТ Укртелеком складає 96,1%. Відомо, що за ознакою рівня конкуренції ринки поділяються на такі види: вільної конкуренції; монополістичної конкуренції; олігополії; чистої монополії.

Враховуючи, що частка ВАТ Укртелеком” на ринку фіксованого телефонного зв'язку дорівнює 72,6%.  Тобто, не зважаючи на велику кількість операторів, що надають послуги фіксованого телефонного зв'язку, у відповідності до існуючої системи класифікації ринків, цей сегмент телекомунікаційного ринку можна віднести лише до ринку на якому існує монополістична конкуренція.

Не зважаючи на те, що за всіма сегментами ринку фіксованого телефонного зв'язку частка ВАТ Укртелеком постійно зменшується, внаслідок розвитку конкурентів, його позиція на цьому ринку зостається домінуючою. Основну конкуренцію ВАТ „Укртелекому” в наданні послуг фіксованого зв'язку  складає компанія Vega.  Vega – об'єднаний оператор телекомунікаційних послуг, найбільший недержавний (альтернативний)оператор українського ринку фіксованого зв'язку, який входить до телекомунікаційного напряму групи СКМ. Vega з'явилася на ринку телекомунікацій України 15 жовтня 2008 р. в результаті об'єднання найбільших телекомунікаційних груп України „Фарлеп” і „Оптіма Телеком”, а також компаній „Укомлайн”, „ЦСС”, IP Telecom, „Матриця”, „Вілком” і багатьох інших.

Безсумнівно серйозну конкуренцію в наданні послуг мобільного зв'язку складають оператори мобільного зв'язку: МТС, Київстар, Астеліт, Билайн Голден Телеком. Оператори АТЗТ „Укомлайн”, ТОВ „Голден Телеком”, ЗАТ „Київстар GSМ та ЗАТ „Українські телесистеми" надають послуги ІР-телефонії, що веде до значного недоодержання доходів Укртелекомом. Послуги ІР-телефонії, крім операторів стаціонарного та мобільного зв'язку, надають і компанії, що спеціалізуються на цьому, але не мають на цю діяльність відповідного дозволу. Разом із тим, не зважаючи на жорстку конкуренцію між операторами на цьому ринку, він також ще далекий від ринку вільної конкуренції. Враховуючі обмежену кількість операторів на ринку мобільного зв’язку, у відповідності до існуючої системи класифікації ринків, цей сегмент телекомунікаційного ринку можна віднести лише до ринку на якому існує олігополія [1].

Слід відзначити, що, внаслідок галузевих особливостей, віднесення ринків фіксованого та рухомого телефонного зв'язку до типових структур відповідно з монополістичною конкуренцією та олігополією є певною мірою дискусійним, оскільки ці ринки не відповідають усім ознакам цих структур. Так, наприклад, у відповідності до існуючої класифікації ринок з монополістичною конкуренцією характеризується тим, що контроль за ціною на цьому ринку здійснюється у вузьких рамках. Для ринку фіксованого телефонного зв'язку, якій віднесено до ринку з монополістичною конкуренцією, притаманним є значний контроль за ціною. Це викликане тим, що цьому секторі телекомунікаційного ринку значну частку займають соціально значимі послуги, тарифи на які регулюються державою. Одночасно, у відповідності до існуючої класифікації на ринку, якій віднесено до олігополії, контроль за ціною обмежений, тобто більш суворий ніж на ринку з монополістичною конкуренцію. Разом із тим, на практиці на ринку мобільного зв'язку контроль за ціною практично відсутній, що характерно для ринку, на якому панує вільна конкуренція [1].

 

Сьогодні однозначно можна сказати, що ці ринки не відносяться до ринків вільної конкуренції, або монополії, тому при їх характеристиці слід вибирати саме з тих типів ринкових структур, що залишилися – монополістичної конкуренції або олігополії [1].

Також конкуренцію з боку надання Інтернет-послуг надають телекомунікаційні провайдери України, які надають Інтернет-послуги. Відомо, що у 1999 р. в Україні було порядку 100 провайдерів, у 2000 р. – 160. По інформації Держкомзв’язку, з початку 2000 р. кількість провайдерів збільшилося ще на 25%. Сьогодні їх налічується більш 4 500 Інтернет-провайдерів.

З проведеного дослідження, дійшли до висновку, що телекомунікаційний оператор ВАТ „Укртелеком” повинен проводити зміни у методах конкурентної боротьби на телекомунікаційному ринку, а саме обрати нову маркетингову стратегію, в основі такої стратегії лежить застосування інновацій, які дозволяють оперативно реагувати на зміни ринкового попиту, оновлення номенклатури послуг, підвищення їхньої якості, зниження витрат тощо. Успішна реалізація нової маркетингової стратегії, спрямованої на подальше підвищення конкурентоспроможності телекомунікаційних послуг ВАТ „Укртелеком” можлива лише на шляху широкого розвитку інноваційної складової конкурентоспроможності. Сьогодні на ринку виграють ті, хто забезпечує сприятливі умови для інноваційної діяльності, пов’язані з розробленням, упровадженням і використанням новинок, оскільки саме інновації уможливлюють набуття вагомих конкурентних переваг і лідерство серед великої кількості конкурентів. Прибуток ВАТ „Укртелеком” повинен отримувати за рахунок збільшення спектра надання новітніх сучасних  послуг за рахунок застосування нових технологій у сфері телекомунікаційних послуг.

 

Література:

1. Гранатуров В.М. Управління послугами зв'язку: Учбовий посібник / В.М. Гранатуров, І.В. Литовченко. – К., 2010. –  253 с.