Економічні науки/7. Облік і аудит

Тімербулатова Г.Р.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Вітренко О.В

Донецький університет економіки та права, Україна

Особливості організації первинного обліку процесу виробництва на підприємствах олійно-жирової промисловості

Олійно-жирова промисловість України – це одна з провідних галузей харчової промисловості та входить до складу структурного підкомплексу. В теперішній час це достатньо економічно розвинена, сформована та функціонуюча система. Ця промисловість об’єднує переробку насіння соняшнику, льону з метою виробництва олії, маргарину, оліфи, кулінарних жирів тощо.

В умовах ринкової економіки зросли потоки економічної інформації, необхідної для прийняття рішень, частину якої надає бухгалтерський облік, для успішного ведення якого необхідна належна організація.

Важливим напрямом організації обліку на підприємствах олійно-жирової промисловості є врахування галузевих особливостей діяльності, що забезпечує процес калькулювання собівартості продукції, виявлення резервів зниження собівартості продукції та виробничих витрат, а також визначення шляхів раціонального використання ресурсів.

Дослідження діяльності та організації первинного обліку процесу виробництва олійно-жирової промисловості підтверджують актуальність даної теми. Це також пов’язано з особливостями первинного обліку у галузі та специфічними властивостями сировини.

Питання організації та первинного обліку порушують в своїх працях Атамас П. Й., Бутинець Ф. Ф., Ластовецький В. О., Кім Г. та інші.

Метою статті є розкриття головних особливостей організації первинного обліку процесу виробництва олійно-жирової промисловості з урахуванням галузевих особливостей.

Основні етапи виробництва олії на підприємствах олійно-жирової промисловості представлені на  рис. 1:

Очищення насіння від домішок

Висушування насіння

Одержання чистого насіння

та його подрібнення

Одержання олії

(методом пресування або екстрагування)

Пакування олії

Рис. 1 Основні етапи виробництва олії на підприємствах олійно-жирової промисловості

 

На підприємствах олійно-жирової галузі первинний облік виробництва здійснюється таким чином: виробництво на підприємстві починається зі зважування, визначення якості та надходження сировини (насіння) у виробничий бункер. Не менш одного разу на рік після переробки насіння або звільнення зі складу здійснюється зачищення складів, яке оформлюється актом за формою № 13, який заповнюється комісією згідно з первинними документами (звіти зі складів, накладні, книга кількісно-якісного обліку тощо). Також можливо при очищенні сировини на очисних машинах у сировинних складах із сміття вилучити  олійне насіння, це оформлюється актом за формою № 10 та здається у виробництво. При цьому списання цієї сировини не потрібно і вдруге у виробництві воно не оприбутковується.

Головною особливістю процесу виробництва являється специфічна властивість сировини, а саме те, що при зберіганні та підробітку втрачається якість сировини, завдяки якій змінюється і вага. Це пов’язано з поліпшенням якості або завдяки природному убутку. Існує певний алгоритм розрахунку убутку ваги олійного насіння, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики України від 11 вересня 2009 р. N 656 «Про порядок обліку сировини, матеріалів та готової продукції на підприємствах олійно-жирової галузі». Також можливо збільшення ваги сировини за рахунок збільшення вологості та сміття. На основі проведеної інвентаризації цей убуток або збільшення відображаються згідно з Положеннями (Стандартами) бухгалтерського обліку та оформлюються в книзі кількісно-якісного обліку за формою № 13 та № 12.  Вся вироблена продукція зважується і здається на склад, який приймає олію за вагою, видами і ґатунками. При цьому ведеться книга відважувань за формою № 11, згідно з якою щодня складається Акт приймання на склад готової і попутної продукції та зворотних виробничих відходів (форма № 15), який є основним документом для бухгалтерського і складського обліку.  На складі облік продукції  ведеться в книзі обліку готової продукції (форма № 21) за вагою у натуральному вигляді та в жирах. Також повинен складатись виробничий звіт за формою № 23, який складається за документами надходження олійного насіння та здаванням продукції на склад, актами інвентаризації та ін.

Наприкінці місяця визначається кількість переробленої сировини на основі ваги насіння, яке надійшло на виробництво, з додаванням залишку на початок місяця і з виключенням залишку на кінець звітного місяця.

При зачищенні баків комісією на складах готової продукції необхідно визначити фактичну кількість (масу) утвореного фузу (бакового відстою) і за даними лабораторних аналізів встановлюють вміст у ньому жиру. Фузи передаються на склад як зворотні відходи, при переробці якого олія і шрот (макуха) враховуються у складі виробленої продукції.

Таким чином, технологічні особливості, особливості використовуваної сировини та готової продукції, які визначають специфіку організації та технології виробництва продукції зумовлюють особливості документування операцій і первинного обліку запасів у галузі з урахуванням вимог чинного законодавства та змін у господарському механізмі підприємств.

Список використаних джерел

1. Галузевий бухгалтерський облік: проблеми теорії і практики: [монографія] / Ластовецький В.О. - Чернівці: Прут, 2005. - 200с.

2. Кім Г. Бухгалтерський облік: Первинні документи та порядок їх заповнення: Навч. Посібник / Кім Г., Сопко В.В., Кім С.Г. - К.: Центр навчальної літератури., 2004. -  440 с.