Економічні науки/7. Облік і аудит

Мандрек А. Г.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Ключові особливості обліку доходів спеціального фонду бюджетних установ та шляхи його удосконалення

 

На сучасному етапі розвитку ринкових відносин в Україні бухгалтерський облік в бюджетних установах є системою контролю за наявністю та рухом бюджетних і позабюджетних коштів та будується на загальноприйнятих у міжнародній практиці принципах. Найбільш специфічними об’єктами в обліку установ є доходи, видатки і результати виконання кошторису. В загальній системі бухгалтерського обліку бюджетних установ саме облік доходів і видатків є найскладнішим і найвідповідальнішим.

Його організація в бюджетних установах та реалізація ефективної облікової політики у сфері державних фінансів за умов переходу економіки до ринкових відносин посідають важливе місце у процесі регулювання економічного розвитку держави. Однак існуюча система бухгалтерського обліку, зокрема обліку доходів спеціального фонду, не повною мірою відповідає сучасній господарській практиці бюджетних установ. Система господарювання в ринкових умовах, становлення якої відбувається в Україні, об'єктивно передбачає необхідність пошуку і формування варіантів ведення обліку в бюджетних установах, що відповідали б новим соціально-економічним відносинам і процесу реформування бухгалтерського обліку. Актуальністю даного питання займаються багато вітчизняних науковців, зокрема Т. Канєва, В. Максімова, Р. Пеліпадченко, В. Горностаєва, О. Кравченко та ін. [3]

Метою роботи є відстеження ключових особливостей обліку доходів спеціального фонду бюджетних установ та вироблення рекомендацій щодо його удосконалення.

У системі фінансування бюджетних установ України значне місце займає спеціальний фонд. Він містить обсяг надходжень зі спеціального фонду бюджету та їх розподіл за повною економічною класифікацією на здійснення видатків спеціального призначення, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою своїх функцій. Вперше у 2000 році усі позабюджетні кошти бюджетних установ і організацій, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, включено до його спеціального фонду як власні надходження цих установ та відповідні спеціальні видатки [4]. Це має логічне пояснення, оскільки умови для розвитку госпрозрахункової діяльності цим установам створила держава. Таким чином, бюджетна установа за рахунок надходжень спеціального фонду проводить видатки, які недостатньо покриваються із загального фонду бюджету або не покриваються зовсім.

При відображенні в обліку доходів спеціального фонду важливе значення має джерело доходів. Відповідно до організаційних особливостей власних надходжень бюджетних установ обґрунтовано впровадження в даних закладах системи обліку доходів за видами надходжень спеціального фонду, яка в межах цих окремих видів забезпечує відображення, накопичення, оперативний контроль та надання інформації про доходи за спеціальним фондом [1].

Дохідна частина спеціального фонду бюджетних установ включає всі доходи бюджету, що мають спеціальне призначення, у тому числі власні надходження бюджетних установ, гранти або дарунки на конкретну мету. До власних надходжень належать: спеціальні кошти бюджетних установ, інші власні надходження та кошти, отримані на виконання окремих доручень [2].

У зв'язку з тим, що останнім часом широко розповсюджено одержання бюджетними установами благодійної допомоги, добровільних пожертвувань і гуманітарної допомоги, доречним є доповнення переліку власних надходжень бюджетних установ окремим розділом – “Гуманітарна допомога”.

Сувора регламентація методології бухгалтерського обліку бюджетних установ забезпечує його єдність і дає змогу порівнювати показники діяльності всіх даних установ в цілому та отримувати зведені показники для контролю за виконаннями кошторисів і бюджетів усіх рівнів. Однак дослідження існуючої методики відображення в обліку коштів спеціального фонду дозволили зробити висновок, що новий план рахунків бухгалтерського обліку  бюджетних установ має певні недоліки, які змушують запропонувати декілька нових субрахунків для більш точного і повного відображення доходів, а саме:

− для узагальнення та систематизації інформації щодо надходження коштів за навчання − субрахунок 717 “Доходи за навчальні послуги”;

− для узагальнення та систематизації інформації щодо надходження спонсорських, благодійних внесків та іншої гуманітарної допомоги − субрахунок 718 “Доходи за спонсорськими, благодійними внесками та інша гуманітарна допомога”;

− для узагальнення та систематизації інформації щодо надходження коштів на виконання окремих доручень − субрахунок 719 “Кошти, отримані на виконання окремих доручень” [2], [3].

Також з метою уніфікації облікових регістрів у бюджетних установах важливим і доречним є застосування журнально-ордерної форми бухгалтерського обліку в бюджетних установах з детальною характеристикою форм і порядку складання журналів-ордерів за кожним  окремим рахунком.

Таким чином, розроблені рекомендації та пропозиції сприятимуть покращенню організації бухгалтерського обліку доходів спеціального фонду в системі управління сучасних бюджетних установ і дадуть можливість прискорити обробку економічної інформації. Це, в свою чергу, сприятиме створенню повноцінної інформаційної бази даних для прийняття обґрунтованих управлінських рішень як у межах установи, так і в галузі в цілому.

Література:

1. Горностаєва В. М. Облік позабюджетної діяльності бюджетних установ // Фондовий ринок .- 2008. – № 27.- С. 28-29.

2. Канєва Т. В. Облік доходів і видатків спеціального фонду бюджетних установ [http://librar.org.ua/sections_load.php?s=business_economic_science&id=3528].

3. Кравченко О. В. Доходи і видатки бюджетних установ у вітчизняній та міжнародній обліковій практиці [http://nbuv.gov.ua/portal/Soc_gum/Vzhdtu-ec/2009_4/26.pdf].

4. Максімова В. Концептуальні засади розвитку системи бухгалтерського обліку в бюджетних установах [http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/ Ekpr/2008_16.pdf].