Ткач С.М.

Інститут регіональних досліджень НАН України

 

Система економічної безпеки: регіональний аспект

 

Останні тенденції розвитку світової і вітчизняної економіки загострили питання економічної безпеки регіонів України. Зокрема формування ефективної регіональної системи економічної безпеки залишається актуальним і досить цікавим предметом для науково-прикладних досліджень.

За останні десятиліття в Україні значний внесок у дослідження питань розвитку економічної безпеки макро- і мезорівня зробили такі вітчизняні науковці: В. Андрійчук, О. Бандурка, О. Власюк, В. Геєць, О. Ємельяненко, Я. Жаліло, В. Кузьменко, А. Мокій, В. Мунтіян, Г. Пастернака-Таранущенко, С. Пирожков, А. Сухоруков, В. Шлемко та інші.

Термін «безпека» походить від латинського слова «securitas», що перекладається як «без турботи, страху». В Оксфордському тлумачному словнику безпеку інтерпретують як: «1) свобода чи захист від небезпеки чи тривоги; 2) заходи, вжиті для гарантування безпеки країни, особи, цінності» [5].

Економічна безпека є однією із складових складної багатофункціональної системи національної безпеки. Термін «національна безпека» на офіційному рівні вперше прозвучав у 1904 р. у посланні президента США Теодора Рузвельта до Конгресу держави, який оправдовував захоплення зони майбутнього Панамського каналу інтересами «національної безпеки США». Національна безпека, за визначенням Т. Рузвельта, є сукупністю умов, що надійно забезпечують національний суверенітет, захист стратегічних інтересів і повноцінний розвиток суспільства, життя та здоров’я. Широкого поширення у міжнародних відносинах термін «національна безпека» отримав після другої світової війни. Зокрема у 1947 р. конгресом США було прийнято закон «Про національну безпеку». А у 1974 р. наслідки енергетичної кризи спонукали вчених розглядати загрози національній безпеці не лише у площині військової сфери, але й в інших сферах, зокрема економічній.

Так, ситуація, яка склалася на міжнародній арені після ІІ світової війни, спонукала вчених різних країн до глибокого вивчення і саме головне – пошуків шляхів забезпечення міжнародної, національної, а згодом і економічної безпеки [4]. Так, з’явилася нова наука про економічну безпеку, яка отримала назву «екосестейт» (economic security of state) і вважається наймолодшою серед наук про державу [2]. Економічна безпека фактично є фундаментом і матеріальною основою національної безпеки. На теренах нашої держави теоретичне дослідження економічної безпеки відбулося значно пізніше, аніж це сталося на Заході. Лише із набуттям статусу суверенної держави у 1991р. в Україні вченими-економістами розпочалося активне вивчення проблематики економічної безпеки та її складових, яке триває й до сих пір.

На сьогоднішній день існує значна кількість теоретичних дефініцій щодо визначення економічної безпеки як макро-, так і мезорівня, у більшості з яких науковцями вона трактується як стан або як спроможність. Ми вважаємо, що економічна безпека країни (регіону) – це здатність економічної системи держави (регіону) ефективно виконувати функції життєдіяльності за умов постійного впливу зовнішніх і внутрішніх загроз задля забезпечення стабільного соціально-економічного розвитку країни (регіону).

Виходячи з класичних поглядів на суть поняття «системи» (зокрема Р. Декарта і Б.Спінози), систему економічної безпеки ми визначатимемо як цілісність і одночасно роздільність різних взаємопов’язаних елементів економіки регіону, відокремлених від зовнішнього середовища і взаємодіючих з ним як ціле. Окрім того, існують два онтологічних підходи до ідентифікування системи [1], в площині яких ми розглядаємо систему економічної безпеки регіону:

1.     Система як сукупність елементів, об’єктів.

2.     Система як сукупність властивостей.

Система економічної безпеки регіону як «сукупність властивостей передбачає наявність комплексу організаційно-управлінських, режимних, технічних, профілактичних та пропагандистських заходів, спрямованих на якісну реалізацію захисту інтересів суб'єктів господарювання від зовнішніх і внутрішніх загроз» [3].

Система економічної безпеки регіону як сукупність елементів складається, на нашу думку, з таких основних визначальним підсистем як: ресурсної, виробничо-технологічної, фінансової, інвестиційної, інформаційної, соціальної і екологічної безпек. Адже саме під цими ключовими складовими економічної безпеки регіону об’єднуються визначальні елементи господарського комплексу регіону, які забезпечують соціально-економічний розвиток регіону. Детальніший розгляд виділених підсистем економічної безпеки регіону буде висвітлено у наших наступних дослідженнях.

Таким чином, економічна безпека, попри відносно недавню появу цього терміну у світовій економічній науці, як економічне явище відіграє одну з провідних ролей у процесі забезпечення розвитку національної економіки. Система економічної безпеки в регіональному перерізі – є складним багатофункціональним комплексом, який можна розглядати і як організаційно-економічний механізм, і як сукупність різних видів безпек.

Література:

1. Агошкова Е.Б, Ахлибининский Б.В. Эволюция понятия системы // Вопросы философии. – 1998. – № 7, С. 170-179.

2. Пастернак-Таранушенко Г. Економічна безпека держави. Статика процесу забезпечення. Підручник. – К.: "Кондор", 2002. – 302 с.

3. Постанова «Про Концепцію економічної безпеки споживчої кооперації України» від 12.11.2008 р. [Електронний ресурс] Рада центральної спілки споживчих товариств України. Режим доступу: http://zakon.nau.ua/doc/?code=n0007626-08.

4. Ткач С.М., Балюк Б.Р. Інвестиційна безпека як складова системи економічної безпеки//Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Фінансовий ринок України: стабілізація та євроінтеграція: зб. наук. пр./НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2009. – Вип. 2(76). – С.465-470.

5. Oxford Advanced Learner's Dictionary. – Oxford, 1995. – Р. 1062.