Медицина/13.Підготовка медичних працівників ВМНЗ

К.м.н Шарун І.Е., Терещенко Н.М.

Обласний комунальний заклад «Дніпропетровське медичне училище», Україна

Проблематика формування особистості медичної сестри

на сучасному етапі

У теперішній час зміни в суспільстві та соціальні аспекти в Україні потребують нових тенденцій в розвитку освіти. Формування нових взаємовідносин в суспільстві призводить до підвищення актуальності проблеми виховання та самовиховання творчої особистості. Важливе значення мають ці питання в аспекті професійної спрямованості  виховання медичних сестер.

Лікувальна справа з давніх часів полягала в спрямуванні всіх знань та вмінь медичної сестри на догляд за пацієнтом. Проте, хвороба не обмежується лише проблемою функціонування органа чи системи організма. Хвороба змінює світ хворого, що викликає низку проблем як у самого хворого, так і в житті його рідних, соцальній сфері та ін. В деяких випадках більшість проблем, які хвороба ставить перед хворим може вирішити кваліфікована медична сестра.

Мета особисто орієнтованої гуманітарної освіти – знайти, підтримати, розвинути людину в людині, закласти механізм самореалізації особистості. Саме розвиток цих аспектів під час навчання студентів є актуальним в зв’язку із специфікою праці медичних сестер. Сестринська справа орієнтована більшою мірою не на хворобу, а на людину або групу людей (сім’я, колектив, суспільство). Діяльність медичної сестри має бути спрямована на вирішення проблем і потреб людей, їхніх родин та суспільства в цілому, які виникли або можуть виникнути у зв’язку із змінами у здоров’ї.

Важливим аспектом у вихованні студентів є не лише формування теоретичної бази та практичних навичок, а й соціалізація. Соціальний досвід у поєднанні із професійними знаннями та навичками піднімає кваліфікацію молодого спеціаліста на новий рівень інформованості та значно підвищує його адаптаційні можливості у соціальній сфері. На різних етипах соціалізації особистість має переосмислити своє місце в житті і критично ставиться до всього того, що впливає на її світогляд, духовну культуру та мораль. В цей час важливим є формування в майбутньої медичної сестри мотивацій, які зумовлюють гуманне ставлення до хворого, позитивне мислення та психологічну стійкість. Період навчання є дуже насиченим на інформацію, і саме в цей час молода людина має чітко усвідомити її значення і віддати перевагу тим питанням, які будуть професійно значимими та вплинуть на її кваліфікаційний рівень.

В теперішній час недостатня кількість досвідчених фахівців є дуже актуальним питанням, тому що незважаючи на позитивні зрушення в медицині збільшується небезпека, на яку наражається людина, потрапляючи у сферу медичного впливу. При зростанні чисельності населення, поширенні бідності серед жителів нашої країни залишаються актуальними принципи надання медичної допомоги: ефективність-рівність-безпека. Ці аспекти підвищують вимоги до професійного рівня медичної сестри. Таким чином, основна мета, яка постає перед медичною сестрою полягає в задоволенні потреб пацієнта у висококваліфікованій медичній допомозі.

Основним під час навчання студентів є забезпечення і проведення навчального процесу для підготовки висококваліфікованих медичних сестер, а також здійснення післядипломної підготовки фахівців із середньою та вищою сестринською освітою; формування певного стилю мислення у медичних сестер; залучення, розвиток і ефективне використання сестринського потенціалу шляхом розширення професійних обов’язків та надання сестринських послуг, які максимально задовольняють потреби населення.

Оскільки сестринська справа вирішує серед інших такі завдання як надання консультативної сестринської допомоги, забезпечення високого рівня медичної інформації, ведення санітарно-просвітньої і профілактичної роботи, розробка і впроваждення нових технологій у сфері сестринської допомоги протягом підготовки медичних сестер необхідно поширення кругозору молодого фахівця, підвищення рівня його інформованості, формування навичок пошуку та систематизації отриманої інформації та її інтеграції із існуючою базою знань, а також формування звички під час спілкування з пацієнтом відзначати певні зміни його стану і оцінювати їх з клінічної точки зору.

В зв’язку із підвищенням рівня урбанізації зростає також вірогідність виникнення екстремальних ситуацій, які вимагають негайного прийняття рішення та надання невідкладної медичної допомоги. В цих умовах від медичної сестри вимагається не лише високий рівень професійної підготовки, знання клінічних проявів невідкладних станів, а й рішучість, відповідальність і навички з надання першої медичної допомоги.

Історичний досвід переконує – чим міцніше релігійне підґрунтя в родині, тим вона сильніша. Медична сестра має враховувати цей потужний чинник впливу, і потребує знань щодо особливостей спілкування з пацієнтами які мають різне віросповідання.

 

Література

1.     Журавльова Л.Н. Посібник з невідкладної медичної допомоги. Збірник алгоритмів. Київ: Здоров’я, 2001.- 120 с.

2.     Лойко В.В. Філософія, суть та зміст сестринської справи. – Полтава, 2000. – 43 с.

3.     Основи догляду в домашніх умовах: Навчальний посібник для патронажних медичних сестер / Під заг. Ред. І.Г.Усіченкка, А.В.Царенка, С.А Місяка. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - 372 с.

4.     Пасєчко Н.В., Лемке М.О., Мазур П.Є. Основи сестринської справи. Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. - 539 с.

5.     Сергійчук З.О. Деякі аспекти виховної роботи із студентською молоддю на сучасному етапі/Нові технології навчання.- 2001- вип. 29.- С.75-76.