Комариця Л.Л.

Науковий керівник: Русул Л.В.

Буковинська державна фінансова академія

                    

Cтрахування в Україні в умовах глобальної  економічної кризи

 

 

Економічна криза, яка охопила багато країн світу,стала причиною довгого етапу подолання тих  фінансово –економічних негараздів, які відбулися у нашій економіці в результаті неврахування основних економічних законів, а також закономірностей, які є рушійними силами економічного прогресу в суспільстві. Виникла необхідність розробки сценаріїв розвитку українського страхового ринку  в найближчій перспективі, які ґрунтуватимуться на оцінках та на припущеннях як державних посадових осіб та незалежних експертів.

Метою даної статті є розкриття завдань та особливостей здійснення страхування в умовах глобальної економічної кризи.

Дослідженню ролі страхового ринку для економіки та необхідності його регулювання присвячено низку праць таких вітчизняних вчених як Базилевич В.Д.,Фурман В.М., Говорушко Г.А. [1].

Страховий ринок України в першому кварталі 2009 року розвивався в умовах складної ситуації в реальному секторі економіки та при загальному спаді виробництва. За результатами  першого кварталу 2009 року в більшості показників страхової діяльності відмічалися темпи спаду у порівнянні до першого кварталу 2008 року  і динаміка показників свідчить про такі тенденції:

-   кількість укладених договорів знизилася на 18,8%,при цьому кількість договорів,укладених з фізичними особами знизилась на 11,4%,а договорів з юридичними особами на 43,2%;

-   страхові виплати знизилися до 5%;

-   валові страхові премії знизилися на 12,7%;

-   чисті страхові премії знизилися на 15,3%;

-   загальні активи зросли на 21,2%;

-   активи,призначені для покриття страхових резервів зросли на 16,8%;

-   обсяги страхування знизилися на 9,1%;

-   резерви зі страхування життя знизилися на 47,0%;

-   кількість страхових компаній збільшилася на 4,1%;

-   зросли  обсяги страхових виплат та відшкодувань на128%.

Загальна сума страхових премій,отриманих страховиками від страхування та перестрахування ризиків за січень – березень 2009 року становила 4 677,2 млн. грн.,з них :

-   1 529,0 млн. грн. становило внутрішнє перестрахування;

-   37,4 млн. грн. становили премії,які надійшли від іноземних страховиків;

-   3 110,7 млн. грн. становили премії від страхувальників.

За перший квартал 2009 року не  було включено жодної компанії з іноземними інвестиціями [3].

В умовах глобальної економічної кризи базою успішного реформування страхового ринку має стати забезпечення стабільності  та створення необхідних умов для розвитку ринку страхових послуг на базі здорової внутрішньогалузевої та міжгалузевої конкуренції. Страхова діяльність має здійснюватися на єдиних принципах, встановленних для всіх страхових організацій, і базуватися на комерційних інтересах та дотриманні принципу ведення бізнесу [2].

Розглядаючи розвиток страхового ринку в умовах фінансово – економічної кризи,виходимо з того,що страхування з одного боку є «каталізатором справді конкурентних бізнес – процесів, а з іншого – визначальним індикатором бізнесу в країні », певною рисою інвестиційної привабливості економіки є те,що розвиток в Україні має стати пріоритетним.

Доцільно підвищувати ефективність менеджменту та маркетингового аналізу страховим компаніям в умовах кризи.

Важливим напрямком в розвитку страхування в цих умовах повинно стати створення механізмів впровадження конкретних важелів використання потенціалу страхових компаній для страхового захисту інвестицій,оскільки на сьогодні головною проблемою для страховиків залишається недостатність ліквідних фінансових інструментів для проведення ефективної політики інвестування коштів. Особливо гострою є проблема забезпечення довгострокових зобов’язань за договорами страхування життя.

За умов глобальної економічно – фінансової кризи, що зумовила нові виклики у стратегії інвестування активів страховиків, у окремих компаній виникають труднощі щодо повернення коштів з банківських депозитів. А переоцінка вартості інвестиційних активів через валютний,кредитний ризик призведе до зменшення обсягів активів фінансових установ та як наслідок у окремих страховиків набуде критичного значення щодо здатності виконання своїх зобов’язань.

Негативним також є те, що лідери світового ринку можуть припинити співробітництво із середніми та малими українськими компаніями оскільки доходи  незначні, а витрати на обслуговання договорів великі. У міру подорожчання міжнародного страхування попит на нього з боку наших страхових компаній знижується за умов глобальної економічної кризи. Щоб заощадити,то страхові компанії звертають увагу на земляків. Антикризовим заходом,який вживають страхові компанії є використання доступних способів акумуляції фінансів,перш за все для збереження коштів для виплат клієнтам. Вони помітно скорочують внутрішні витрати щодо свого персоналу. Проте зниження витрат допомагає вижити далеко не всім – багато компаній змушені іти з ринку, інші вибирають позицію очікування і відмовляються від здійснення активних операцій [4].

Страхова діяльність при довгостроковому забезпеченні життя характеризується антиінфляційним впливом  і потрібно зазначити,що виступає оптимізуючим фактором формування платіжного балансу країни.

В розпал кризи «жовтий» метал почав користуватися у громадян особливою популярністю. Страхувальники в нинішній ситуації можуть скористатися укладанням договору в «золотому»еквіваленті. Проте українці,скуповуючи метал,не квапляться відносити його на депозити,замість цього забиваючи золотом комірки банках. Поряд з цим паралельно виріс попит і на «золоті» поліси. Лише лічені компанії пропонують страхування в «золотому» еквіваленті,оскільки під час конвертації золота у готівку за курсом продажу дорогоцінного металу клієнт втрачає близько 5% нагромаджень [5].

Недостатній рівень капіталізації ринку, несприятливі умови для інвестування, відсутність надійних, інвестиційних і державних гарантій під інвестиційні проекти, недосконалість податкового законодавства негативно впливають на інвестиційну привабливість страхового ринку України та уповільнюють його розвиток [6].

Страхування життя, медичне та пенсійне страхування, страхування відповідальності та від нещасних випадків повинні стати пріоритетними напрямами розвитку страхування в Україні. Їх повноцінне становлення повинно базуватися на підвищенні рівня добробуту населення нашої країни,розширенні практики корпоративного страхування,розвитку страхової інфраструктури. Запровадження пільгового забезпечення розвитку перелічених вище форм є необхідним для держави.

Крім цього, важливим напрямом в розвитку страхування в умовах глобальної економічно – фінансової кризи повинно стати створення механізмів впровадження важелів використання потенціалу страхових компаній для страхового захисту інвестицій; розширенням взаємодії страхових компаній з кредитними установами, інвестиційними компаніями та іншими структурами, що акумулюють довгострокові витрати.

Інтенсивна глобалізація страхового простору  надійно вимагає від національних страхових ринків адаптації до нового режиму міжнародної торгівлі страховими послугами, що визначається процесами лібералізації системи страхового нагляду та регулювання діяльності страхових ринків, що дозволить оптимально сформувати напрями розвитку страхового ринку в Україні. Цьому помітно перешкоджають кризові явища.

Великі зусилля потрібні для доведення національних страхових продуктів до рівня вимог страхового ринку. Саме підвищення міжнародної конкурентоспроможності вітчизняних страхових компаній, а також страхових послуг є однією з головних передумов ефективного функціонування національного страхового ринку.   

 

Література:

 

1. Алець А.В.Перестрахування та фінансова криза:сьогодення та перспектива//Фінансовий ринокУкраїни.-2009.-№1.-С.19-20.

2. Баранова .В.Страхова система як фактор фінансової стабільності держави//Економіст.-2008.-№11.-С.60-61.

3. Горбач Л.М.Страхова справа.-К.:2009.-С.6-27.

4. Мних М. С.Cтрахування в Україні умовах глобальної економічної кризи//Інвестиції:практика та досвід.-2009.-№4.-С.33-35.

5. Русул Л.В. Розвиток страхового ринку в умовах поглиблення фінансової кризи в Україні //  Міжнародна науково – практична конференція.-2009.-С.65-68.

6. Русул Л.В.Особливості та необхідність державного регулювання інвестиційної діяльності страховиків на фінансовому ринку//Науковий вісник БДФА.-2008.-Випуск 4-С.511-518.