Экономические науки/10. Экономика предприятия

 

к.е.н, доцент Кірдіна О. Г.

Українська державна академія залізничного транспорту, Україна

Фактори інноваційної трансформації на залізничному транспорті

 

Прискорення входження залізничного транспортного України до транс’європейської залізничної мережі в значній мірі визначається успіхами в інноваційно спрямованих трансформаціях.

Трансформація розглядається як зміна, перетворення структури, властивостей та характеристик процесів, явищ, обумовлене певними екзогенними чи ендогенними факторами. Сукупність екзогенних та ендогенних факторів інноваційної трансформації на залізничному транспорті зображено на рис. 1.

Екзогенні фактори розглянуто з розбиттям на: фактори прямого впливу та фактори непрямого впливу. Останні поділено на  макроекономічні внутрішні та макроекономічні зовнішні, що пояснюється необхідністю при формулюванні стратегій розвитку вітчизняного залізничного транспорту враховувати вимоги міжнародного залізничного транспортного права та перспективи включення вітчизняного залізничного транспорту до складу транс’європейської залізничної мережі.

Ця сукупність факторів знаходиться в основі ланцюга науково-інноваційних, технологічних та технічних рішень, які визначають зміну виробничих характеристик транспортного процесу. В результаті створюється комплексний ефект , що складається з сукупності ефектів, які отримуються на мікро- та макрорівнях (рис. 2).

 

Литература:

1.Дикань В. Л. Забезпечення ефективності інноваційної діяльності підприємств залізничного транспорту: монографія / В. Л. Дикань, В. О. Зубенко. – Х.: УкрДАЗТ, 2008. – 194 с.

2.Цвєтов Ю. М. Впровадження сучасних інноваційних технологій на транспорті та забезпечення його інтеграції з європейською та світовою транспортними системами / Ю. М. Цвєтов, М. Ю. Цвєтов // Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте: ІІІ международная научно-практическая конференція, 23-27 июня 2008 г.: материалы. – Судак, 2008. –  С. 62-63.

 

Рис. 1. Фактори інноваційної трансформації на залізничному транспорті

 

Подпись: Створення інноваційних продуктів, технологій, послуг.Подпись: Впровадження системи комерціалізації результатів інноваційної діяльності та захисту інтелектуальних ресурсів.Подпись: Підвищення ефективності інноваційної діяльності та НДДКР.Подпись: Створення привабливих умов для залучення ресурсів в інноваційну сферу.Подпись: Забезпечення розповсюдження нового знання та налагодження інформаційного обміну на підприємствах галузіПодпись: Розширення та поглиблення взаємодії елементів науково-дослідного сектору, прискорення та здешевлення процесів розробки та використання результатів.Подпись: Підвищення мотивації до проведення НДДКР та використання результатів, а також рівня активності персоналу в цій галузі.Подпись: Раціональне співвідношення конкуренції та кооперації в інноваційній сфері, що збільшує  рівень інноваційного процесу (галузевого та міжгалузевого).Подпись: Збільшення рівня освіти персоналу, підготовка висококваліфікованих кадрів, реалізація відповідних виховних настанов.Подпись: Розвиток галузі як єдиного інноваційного-виробничого об’єднання, де створюється мережа інноваційних центрів, інноваційної інфраструктури та система партнерств.Подпись: Збереження та збільшення наукового, освітнього, кадрового, виробничого потенціалів галузіПодпись: Збільшення ефективності функціонування суб’єктів економічної діяльностіПодпись: Створення передумов збільшення транзитного та транспортного  потенціалу УкраїниПодпись: Укріплення інноваційної спрямованості економіки країниПодпись: Вплив на вирішення екологічних проблемПодпись: Вплив на вирішення соціальних завданьПодпись: Ефективне функціонування  Єдиної транспортної системи
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Вплив  інноваційних трансформацій на залізничному транспорті на конкурентоспроможність національної економіки