Виконали: Гончарук Н.С., Потяк Ю.І.

 

Управління підприємством в умовах фінансової кризи.

 

Вступ. Зараз в національній економіці є дуже велика кількість чинників, які погано впливають на роботу держави та підприємства. Глобальної еко­номічної кризи зараз є основним фактором небезпеки для економічних суб’єктів. Але є інші не менш важливі фактори, які слід враховувати розробляючи критерії фінансової безпеки підприємства. Серед них можна зазначити: неста­більність податкового і регуляторного законодавства, інфляція, проблеми пов’язані з нестачею кредитних ресурсів, посилення конкуренції, зниження інвестиційної актив­ності, уповільнення платіжного обороту, зростання чис­ла збиткових підприємств. Дія вказаних вище факторів призводить до погіршення обігових процесів, як у сфері обігу фінансових ресурсів, так і у сфері обігу товарів, послуг, матеріалів. На даний час основним напрямком управління на підприємствах стає розробка антикризових та стабілізаційних програм фінансової безпеки.

Досліджували проблему. Є багато досліджень щодо економіч­ної безпеки підприємства, держави та її складових. Вагомий вклад зробили вітчизняні та зарубіжні вчені й практики: Л.І. Абалкін, Дж.-К. Ван Хорн, Г. Фостер, Й. Шумпетер, О.І. Баранівський, З.М. Борисенко, О.Ф. Белов, І.О. Бланк, О.Г. Білорус, О.С. Власюк, З.С. Варналій, СБ. Воронцов, В.І. Грушко, A.C. Гальчинський, М.П. Денисенко, B.C. Загорський, С.А. Єрохін, Я.А. Жаліло, О.І. Заха­ров, Л.Л. [1 —4]. В зв’язку з світовою фінансовою кризою з’явилось багато нових і залишається багато невирішених проблем управління фінансовою безпекою, яка є основ­ною складовою захисту від загроз.. Не дивлячись на усі дослідження методи та моделі повністю не розроблені. Все це і зумовило актуальність вибраної нами теми статті.

 

Виклад основного матеріалу. Національна, державна та економічні безпеки як наукові категорії — наріжний камінь щодо забезпечен­ня виживання та стійкого розвитку будь-якої держави.

Важливою складовою економічної безпеки є фінансова безпека. Сутність фінансової безпеки полягає в її здатності забезпечувати стійкість економічного розвит­ку; формувати резерви для пом'якшення впливу світових криз; створювати сприятливі умови для збалансованого кругообігу капі­талів.

Фінансової безпеки підприєм­ства складається із здатності підприєм­ства самостійно розробляти і проводити фінансову стратегію у відповідності з ціля­ми загальної, корпоративної стратегії, в умо­вах невизначеного і конкурентного середо­вища. Фінансова безпека перш за все регулюється і здійснюється за допомогою управлінського апарату підприємства. Отже,  управлінням системою фінансової безпеки підприємства розуміється свідомий цілеспря­мований вплив із боку суб'єктів управління підприємством і системою його безпеки на суб'єкти безпеки (організація й управління фінансами, планування, контроль і аналіз фінансів, інформаційні ресурси, зовнішньо­економічна діяльність, персонал і. т.д.), який здійснюється з метою направлення їх дії на зниження рівня загроз і ризиків, а також по­передження небажаних результатів фінансо­вої діяльності [3, с. 75—78].

Організаційно-економічне забезпечення управ­ління системою фінансової безпеки підприємства включає  в себе система внутрішнього нормативно­го регулювання фінансової безпеки підприємства. Вона є формалізованим набором правил, положень, інструкцій, розпорядчих документів по підприємству в цілому та по окремих сегментах діяльності та інших об'єктах забезпечення безпеки. Ця система забезпечує єдність методологічних, організаційних, еко­номічних та методичних підходів при реалізації управлінських функцій фінансової безпеки. Не слід забувати і про зворотну сторону медалі, адже, фінансова без­пека підприємства залежна від наяв­ності правової системи. Гарантом такої системи виступає держава. Сутність фінансовою системи є важливою скла­довою економічної безпеки підприє­мства і являє собою такий стан підприємства, що дозволяє забезпе­чити фінансову стійкість, платоспро­можність, ліквідність та достатню фінансову незалежність підприєм­ства у довгостроковому періоді; має бути оцінена кількісними та якісними показниками, які мають граничні значення.

Експрес-діагностика кризового фінансового стану – банкрутства характеризує систему регулярної оцінки кризових параметрів фінансового розвитку підприємства, що здійснюється на базі його фінансового обліку по стандартних алгоритмах аналізу. Основною метою експрес – діагности банкрутства є раннє виявлення ознак кризового розвитку підприємства і попередня оцінка масштабів кризового його стану.

Значення розрахованих показників структури балансу характеризують поточний фінансовий стан підприємства. З метою визначення можливості поліпшення  фінансового стану в майбутньому на наступному етапі аналізу виконується прогноз реальної можливості втрати платоспроможності підприємства (при задовільній структурі балансу) або прогноз реальної здатності відновлення платоспроможності (при незадовільній структурі балансу).

Управління людьми має першорядне значення для запобігання кризі на підприємстві. За негативного впливу екзогенних факторів, тільки правильне управління соціальної і фінансової політики може врятувати підприємство від системної кризи виробництва. Без ретельно відібраних і професійно підготовлених фахівців жодна організація не зможе досягти своїх цілей. Це положення є основним у концепції антикризового управління.  

Принципи управління персоналом (ПУП) — правила, основні положення і норми, яких повинні дотримуватися керівники і фахівці в процесі управління. ПУП відбивають об'єктивні тенденції, соціальні й економічні закони, наукові рекомендації суспільної психології, теорії менеджменту й організації.

Не слід забувати про основні принципи і наслідки під час кризового управління підприємством. Менеджери і підприємці ведучих фірм прагнуть до встановлення відносин співробітництва з місцевим співтовариством, враховують їхні справедливі вимоги, відгукуються на їхні прохання, строго дотримуються законів і правових актів.

Принципи діють ефективно тоді, коли гроші взаємодіють і доповнюють один одного, будучи інтегрованими в цілісну систему.

Таким чином, управління персоналом в умовах кризового, хиткого стану підприємства є різнобічною, ретельно спланованою і продуманою діяльність, що спирається на систему науково обґрунтованих принципів, мистецтво і здоровий глузд підприємців і менеджерів.

Висновки. Основні отримані факти дозволяють визначити основні цілі фінансової політики і визначити основні умови функціонування управління системою фінансової безпеки підприємства.

 Основними цілями фінансової безпеки є:

високоефективний менед­жмент;

технологічна не­залежності та висока конкурентоспромож­ності;

високий рівень кваліфікації;

правове забезпечення усіх сторін фінансової діяльності;

ефективне інформаційне забезпечення ;

захист комерційної таєм­ниці;

мініміза­ція негативного впливу на екологію;

безпека майна та капіталу, що бере участь в управлінні.

Для забезпечення максимальної економічної та фінансової безпеки держава, виступаючи гарантом фінансово-економічних відносин, має забезпечити сприятливе правове поле. Підприємство, в свою чергу, як основу фінансової безпеки, має здійснювати політику повного контролю і бюджетного планування руху коштів та інших активів.

Фінансова безпека підприємства, перш за все, розрахована на захист підприємства від фінансової кризи. Фінансова криза це фаз розбалансованої діяльності підприємства та обмежених можливостей його впливу на фінансові відносини. На Загалом криза може виражатись в таких явищах: загроза неплатоспроможності та банкрутства підприємства, діяльність в неприбутковій зоні, брак потенціалу для успішного функціонування. Для нагляду і вчасного запобігання критичним ситуаціям на підприємстві використовується стратегічний контролінг.

Головне завдання стратегічного контролінгу — своєчасне виявлення стратегічних проблем на підприємстві. З метою швидкої ідентифікації фінансової кризи на підприємстві, виявлення причин, що її зумовлюють та розробки антикризових заходів доцільно впроваджувати систему раннього попередження. Система раннього попередження та реагування — це особлива інформаційна система, з допомогою якої керівництво підприємства отримує інформацію про потенційну загрозу діяльності, яка може насуватися як із зовнішнього, так із внутрішнього середовища. Ця система спрямована на проведення комплексу заходів для запобігання фінансовій кризі та банкрутству підприємства.

Підприємство має використовувати поняття фінансової стійкості підприємства як здатність підприємства функціонувати й розвиватися, що гарантує його платоспроможність та інвестиційну привабливість у довгостроковій перспективі в межах допустимого рівня ризику. Фінансова стійкість у значній мірі зале­жить від оптимальності структур капіталу, основних та оборотних коштів.

Для керівництва підприємства можна зробити такі рекомендації: здійснювати постійний контроль (моніторингу) за його фінансовим станом, проведенні поточних (оперативних) заходів щодо поліпшення його діяльності.

 Загаль­на модель передумов нормального фінансового розвитку підприємства складається з двох невід'ємних і взаємозалеж­них складових: фінансової стабільності і стійкості підприє­мства та його економічної безпеки.

 

 

 

Література:

1.Барановський О.І. Фінансова безпека в Україні (методологія оцінки та механізми забезпечення). — К.: Національний торговельно-економічний університет, 2004. — 759 с.

2.Єрмошенко М.М.Фінансова безпека держави: Нац. інтереси, реал, загрози, стратегія забезпечення. Навч. посіб. Київ, нац.- К.: торг.-екон. ун-т. — К., 2001. — 307с.

3.Захаров О.І., Пригунов П.Я. Організація та управ­ління економічною безпекою суб'єктів господарської діяльності: Навч.посіб. — К., 2008. — 257 с.

4.Кириченко O.A., Кім Ю.Г. Методологічні основи економічної безпеки суб'єктів господарювання в транс­формаційній економіці // Актуальні проблеми еконо­міки. — №12. — 2008. — С. 43—57.

5.Кириченко О.А., Кудря І.В. Вдосконалення управління фінансовою безпекою підприємства в умовах фінансової кризи // Інвестиції: практика і досвід - №10. – 2009. – С. 22-27.