Ходова Г.О., Назаренко О.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Проблеми відшкодування податкового кредиту

 

Насамперед, слід зауважити, що проблема відшкодування податкового кредиту є досить актуальною як у сфері обліку підприємства, так і у сфері фінансів. Існує низка факторів, які спричиняють порушення у системі відшкодування. Частіше за все це чинник людської неуважності. Проблемою легалізації відшкодування податкового кредиту без наявності податкової накладної наразі займаються вітчизняні вчені: Зинько Б., Єфимов В., Каштанова О., Кризька Р., Кошембар П., це питання також цікавить  Уряд , Міністерство фінансів та Державну податкову адміністрацію, адже системи оподаткування – це необхідна умова для інтеграції до Європейського Союзу.[3, c.52]

Державна податкова адміністрація України у зв’язку з прийняттям розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.07.2009 р. № 757-р «Деякі питання адміністрування податків, зборів (обов’язкових платежів)» [4] та з метою посилення контролю за формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість роз’яснює особливості застосування окремих норм Закону України «Про податок на додану вартість»[3], які набули дійсності з 01.07.2009 р.

Пунктом 1.6. статті Закону визначено, що податковий кредит – це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов’язання звітного періоду, що визначена згідно з цим Законом.

Правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість визначені статтею 7 Закону. Згідно з цими правилами формування податкового кредиту залежить від документального підтвердження нарахування (сплати ) податку, яке означає, що тільки податкова накладна є підставою для відшкодування сум ПДВ до податкового кредиту, який починає діяти лише з моменту появи зобов’язань перед  постачальником. У разі, якщо платник податку не отримав податкову накладну від постачальника , він має право додати до податкової звітності заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту.

Підставою для формування податкового кредиту без отримання податкової накладної є такі документи, як товарні чеки, інші платіжні чи розрахункові документи.

При поставці товарі (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем , банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, підставою для формування податкового кредиту без отримання податкової  накладної є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий  документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником  від  отримувача  таких товарів чи наданих послуг, з визначення загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

Підставою для нарахування податкового кредиту без отримання податкової накладної також є :

-                    транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, за винятком тих, в яких форма встановлена міжнародними стандартами;

-                    касові чеки, які містять суму поставлених товарів та наданих послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначення фіскального номера, але без визначення податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума поставлених товарів або наданих послуг не може перевищувати 200 гривень за день без урахування податку на додану вартість.

В результаті застосування зазначених правил платник податку повинен визначити ( а органи податкової служби – перевірити) дату виникнення права на включення відповідних сум податку до податкового кредиту, та відповідно  - суму податку, яку він має право включити до складу податкового кредиту.

Таким чином, можна зазначити, що на сучасному етапі відшкодування податкового кредиту є дещо спрощеним документально. Проте, система  все ще залишається недосконалою та потребує подальшого вивчення та корегування у відповідності з виникаючими труднощами, але є необхідним елементом для успішного розвитку країни з перехідною економікою.

Література

1.                Закон України « Про податок на додану вартість» від 03.04.97. №168/97 – ВР, з змін. та доп. // Баланс. – 200. - №43. – С.8 – 29.

2.                Занько Б. включення ПДВ до складу податкового кредиту без податкової накладної // Аудитор України. – 2006. - №15. – С. 10 – 15.

3.                 Ефимов В. Налоговый кредит // Вестник налоговой службы Украины. – 2008. - №8. – С. 50 – 52.

4.                  http://zakon1. rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.