Ратошнюк І.М.

Науковий керівник: Гудима Р.Р.

Буковинська державна фінансова академія ( м. Чернівці)

Окремі аспекти залучення інвестицій в АПК України

 

 На сучасному етапі в агропромисловому комплексі України спостерігається нестача інвестиційних ресурсів для відновлення і придбання основних засобів виробництва, впровадження нових технологій, підтримки родючості ґрунтів, поліпшення соціальної і виробничої інфраструктури села, і в остаточному підсумку, забезпечення продовольчої безпеки країни. Залученню та раціональному використанню інвестицій, які направлені на стабілізацію виробництва і подальший розвиток АПК України, відводиться важлива роль.

Зокрема, інвестиції в основний капітал забезпечують системне оновлення і розвиток матеріально-технічних засобів аграрних господарств, покращують соціальну інфраструктуру села. Важливе значення надається сприятливій інвестиційній політиці, яка б забезпечила структурне перетворення аграрних галузей у користь інтенсифікації виробництва та ресурсозберігаючих технологій. Сутність державної інвестиційної політики полягає, насамперед, у визначенні пріоритетних напрямів, джерел і обсягів капіталовкладень у галузі аграрного сектора економіки. Тут найближчими цілями має бути нарощування капіталовкладень у ті галузі й сфери діяльності, які забезпечують прискорення виходу сільського господарства з кризової ситуації [2, с. 55].

Проте нині існує великий  ризик капіталовкладень у сільськогосподарське виробництво оцінюють як надто високу, передусім через політичну й правову нестабільність держави. У законодавстві немає неупередженого підходу до зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, не простежується чітка позиція держави щодо підтримки іноземного інвестора. Відсутні широкомасштабні програми залучення інвестицій в основні галузі АПК. Сільське господарство із самого початку не ввійшло до переліку інвестиційно-привабливих галузей. Адже виробничі, комерційні, інноваційні можливості партнерів обмежені. Водночас під час розробки заходів із залучення іноземних інвестицій, з одного боку, варто формувати сприятливі умови для інвестиційної діяльності, додатково заохочувати іноземний капітал, максимально використовувати наявні переваги. З іншого, – варто забезпечувати

узгодження економічних інтересів потенційних інвесторів та різноманітних інтересів регіонів і країни в цілому [3, с. 36].

         Окрім стимуляції залучення іноземного капіталу слід нарешті створити передумови діяльності інфраструктури ринку цінних паперів в економіці АПК, а саме їх емісію. На сьогодні емісія цінних паперів як засіб залучення додаткових інвестиційних ресурсів для аграрної галузі є ефективнішою порівняно з залученням банківських кредитів із досить високою відсотковою ставкою. Через фінансування масштабних інвестиційних проектів емісія може створити серйозну конкуренцію кредитному фінансуванню аграрної галузі.

Значну увагу слід приділити формуванню сприятливого інвестиційного клімату, який формується під впливом сукупності політичних, соціальних, економічних та інших чинників, на які зважають інвестори при прийнятті рішень щодо здійснення інвестицій. Існують об'єктивні та суб'єктивні чинники, які негативно впливають на процес інвестування галузі, тому при стимулюванні залучення інвестицій слід врахувати вплив цих чинників:

·        економічна нестабільність держави;

·        неврегульоване законодавство, відсутність гарантій захисту від його змін;

·        темпи інфляції залишаються на значно вищому рівні, ніж у країнах Європи;

·        недосконала фінансова у тому числі податкова політика функціонування інвестиційного процесу [1, с. 63].

Отже, існують шляхи  поліпшення інвестиційного забезпечення розвитку агропромислового комплексу України. А саме: державі слід створити дієву систему інвестиційної політики в аграрному виробництві, що не призведе до відтоку інвестиційних ресурсів із галузі, створити відповідну фінансову підтримку, розширити застосування фінансово-кредитних і небанківських інвестицій, розвивати ринок страхових послуг, створити належну систему захисту прав інвесторів, тобто формувати сприятливий інвестиційний клімат, сприяти збільшенню вкладень в основний капітал, для його відновлення.

 

 

Список використаної літератури:

1.     Волкодав В.В. Інвестиційний клімат в агропромисловому комплексі України // Економіка АПК - 2002. -  №6. - С. 62 - 65.

2.     Вітков М.С Розвиток інвестиційної політики в сільському господарстві України / М.С. Вітков  // Економіка АПК. – 2005. – № 11. – С. 55.

3.     Антонечко Т. Фактори, що впливають на іноземні інвестиції /                  Т. Антонечко, Д. Пруненко, О. Уткін, О.Жилякова // Фінанси України. – 2002. – № 10. – С. 35–40.