Экономические науки/3.Финансовые отношения.

Колесник Е. А.

Науковий керівник : Колено І. В.

Донецькій національний університет економіки і торгівлі імені М. Туган –Барановського, Україна

Фінансова криза в Україні

 

         Протягом останніх сорока років фінансові кризи в десятках країн призвели до втрати близько 10-30% національних фінансових активів. Тільки в 1975-1997 роках МВФ зареєстрував 158 валютних і 54 банківські кризи в більш ніж п’ятдесяти країнах світу. Останнім наразі епізодом фінансової дестабілізації є світова фінансова криза, що розпочалася на локальному американському іпотечному ринку у 2007-му та досі триває, вражаючи світову й банківську системи.

         За такими умовами Україна зіткнулася з серйозними викликами щодо запобігання різкому знеціненню національної валюти й утримання цінової стабільності, уникнення колапсу кредитної системи і підтримання дієздатної платіжно-розрахункової системи, припинення руйнівних процесів ерозії внутрішніх депозитів і втечі резидентів від національної валюти, зменшення масштабів виведення іноземних капіталів і гарантування зовнішньої платоспроможності країни.

         У даний час провідні фахівці у сфері міжнародних фінансів вважають, що найбільш адекватним показником достатності офіційних валютних резервів є їх відношення до накопиченої суми зовнішніх зобов’язань. Обсяг міжнародних резервів України покривав лише 22,6% зовнішніх зобов’язань її резидентів.

Механізм виникнення кризових явищ на фінансовому ринку України зводиться до такого:

         - значний дефіцит поточного рахунку платіжного балансу та його подальше зростання в умовах падіння світових цін на металопродукцію поєднуються зі скороченням припливу прямих, портфельних та фінансових інвестицій.        

         - зниження курсу національної валюти за наявністю значних валютних дисбалансів у банківському секторі, зменшення реальних доходів населення і наростання негативних тенденцій у сфері виробництва виливаються в істотне погіршення якості банківських активів, а вилучення внутрішніх депозитів та зменшення доступності зовнішнього фінансування – у звуження пасивної бази банківських установок.

         - погіршення цінової кон’юнктури на світових товарних ринках, зменшення доступності зовнішнього фінансування, вихід іноземних інвесторів з фінансового ринку України, а також зниження довіри до банківської системи стають чинниками знецінення національної валюти.    

         - зменшення надходження нових позик в умовах високого рівня зовнішньо–боргового навантаження, а також масове вилучення короткострокових фінансових вкладень нерезидентами  загострюють проблеми ліквідності для вітчизняних позичальників і породжують суттєвий тиск на офіційні валютні резерви.

         - продовження кризи на світовому ринку та суттєва присутність іноземного капіталу на ринку банківських послуг України обумовлюють можливість імпорту фінансової нестабільності іноземними банками через поширення «ефектів зараження». Частка банків з іноземним капіталом в активах банківської системи України наближається до 50%, а чиста зовнішня позиція України у відношенні до міжнародних банків становить 9,5% ВВП.

Поширення міжнародних «ефектів зараження» на економіку України відбувається за такими основними каналами:

         - загальні шоки: падіння світових цін на металопродукцію та підвищення боргових зобов’язань країн з ринками, що формуються, підривають фінансовий стан національних виробників і погіршують можливості обслуговування ними зовнішньо боргових зобов’язань.

         - торговельні шоки: стагнація великих торговельних партнерів України зменшує попит на товари національного експорту, що, у свою чергу, призволять до відпливу капіталів, падіння цін на внутрішні активи і спекулятивних атак на валюту.

         - фінансові шоки: фінансові кризи у провідних країнах світу змушують міжнародних інвесторів реструктурувати власні портфелі виходячи з вимог ліквідності, мотивів ризик-менеджменту. В умовах загального зниження цін на активи інвестори схильні до «скидання» найменш надійних активів, дохідність яких є найбільш вола тильною.

         - інформаційні ефекти: валютна криза в одній країні «посилає сигнал» спекулянтам про можливість девальвації валюти країни зі схожими макроекономічними характеристиками.

         Для зменшення гостроти  фінансової кризи та її руйнівного впливу на економіку України першочергове значення має проведення зваженої макроекономічної політики та дійових структурних реформ у банківському секторі. Оскільки ключову роль у поширенні кризових явищ на фінансовому ринку України відіграла слабкість банківської системи, то й заходи антикризового управління повинні в першу чергу спрямовуватися на підвищення ефективності регулювання банківської діяльності: фінансове оздоровлення життєздатних банків, ліквідацію неплатоспроможних банків, удосконалення системи пруденційного регулювання.

         Отже, для зменшення гостроти фінансової кризи необхідно вжити такі заходи:

         - НБУ повинен застосовувати різноманітні механізми «кредитування надзвичайного стану» і виконувати для банків роль кредитора, що компенсуватиме їм відплив внутрішніх депозитів і припинення зовнішнього фінансування.

         - у міру поглиблення кризових явищ виникне потреба у наданні урядом спеціальних гарантій кредиторам і вкладникам банків – бланкових гарантій, які матимуть обмежений період дії та поширюватимуться на операції життєздатних банків.

         - у випадку розгортання повномасштабної фінансової кризи уряд за підтримки урядів основних міжнародних кредиторів України має ініціювати процес реструктуризації зовнішніх боргів корпоративних позичальників шляхом їх пролонгації на 3-4 роки за ставками, під які було надано первісні позики.

         Таким чином фінансова криза  в десятках країн вже на протязі багатьох років призвела до втрати близько 10-30% національних фінансових активів. За таких умов Україна зіткнулася з серйозними викликами щодо запобігання різкому знеціненню національної валюти й утримання цінової стабільності, уникнення колапсу кредитної системи і підтримання дієздатної платіжно-розрахункової системи, зменшення масштабів виведення іноземних капіталів і гарантування зовнішньої платоспроможності країни. Існує багато засобів для подолання гостроти фінансової кризи які треба вживати.

Література:

1. Барановський, О.І. Сутність і різновиди фінансових криз [Текст] // Фінанси України. – 2009. - №6.- С. 3-13.

2. Барановський, О.І. Сутність і різновиди фінансових криз [Текст] // Фінанси України. – 2009. - №8.- С. 19-32.

3. Барановський, О.І. Сутність і різновиди фінансових криз [Текст] // Фінанси України. – 2009. - №5- С. 3-20.

4. Вахненко, Т.П. Фінансова криза в Україні: фактори, механізми дії, заходи подолання [Текст] // Фінанси України. – 2008. - №10.- С. 3-21.

5. Шелудько, Н.М., Шкляр, А.І. Фінансова криза на ринках, що розвиваються: теоретичні й емпіричні аспекти аналізу [Текст] // Фінанси України. – 2009. - №2.- С. 3-21.